Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Bóbr groźny dla melioracji w Stargardzie?

Dodano: 5 dni temu Autor:

Okres wiosenny jest wymagający dla poziomu wód gruntowych i gospodarki melioracyjnej w każdym regionie kraju.

Bóbr groźny dla melioracji w Stargardzie?

Czy bóbr europejski sprawia problemy na terenie Stargardu?

Uwagę na problem melioracji wiosną zwrócił radny Rady Miejskiej Wojciech Seredyński. - Jak wiadomo, okres wiosenny powoduje wzrost poziomu wód gruntowych w każdym regionie kraju- mówi radny. Dodaje, że marzec i kwiecień to okres bardzo intensywnych opadów deszczu, a co za tym idzie konieczność prowadzenia odpowiedniej gospodarki melioracyjnej na obsługiwanych terenach, celem zapobieżenia podtopieniom czy nawet zalaniom prywatnych, czy publicznych nieruchomości.

Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Stargardu informuje, że w zasobach Gminy Miasto Stargard znajduje się ok. 19,4 km rowów melioracyjnych zlokalizowanych na działkach miejskich o ogólnej powierzchni wynoszącej ok. 30 000 m2. Wszystkie rowy konserwowane przez miasto są dwukrotnie w skali roku poddawane koszeniu, odmuleniu dna oraz w niezbędnym zakresie karczowaniu.

Bóbr europejski pojawił się również w okolicach i w samym Stargardzie. Jak informuje Ewa Sowa jego obecność zauważono w 2020 r. na rowie kanał Ulgi A, w pobliżu ulicy Drzymały. - Ze względu na małą ilość drzew i krzewów w tym rejonie miasta jego obecność nie spowodowała problemów z odprowadzeniem wód. W krótkim czasie bóbr przeniósł się prawdopodobnie na teren turzycowy i zarośli przy rzece Inie, która jest naturalnym odpływem tego rowu- mówi Wiceprezydent. - Z uwagi na brak szkód z powodu działalności bobra europejskiego nie podejmowano kroków w celu uzyskania decyzji administracyjnych zezwalających na przykład na niszczenie tam bobrowych- dodaje Ewa Sowa.

Jak informuje Nadleśnictwo Dobrzany, do niedawna bóbr był w naszym kraju rzadkością. Dziś dzięki przeprowadzonej akcji reintrodukcji, a także objęciu ochroną bobry stały się gatunkiem powszechnie występującym. Bobra cechują unikalne w świecie zwierząt umiejętności przystosowania środowiska do własnych potrzeb, budują tamy w szczególnych, precyzyjnie wybranych miejscach- tam, gdzie możliwie mały nakład pracy przyniesie duże i trwałe rozlewisko. Działalność bobrów jest bardzo korzystna dla przyrody, jednak jeśli występują duże i ciągłe opady deszczu aktywność bobrów staje się szkodliwa. Ciągłe zalewanie wodą drzewostanów czy pól uprawnych prowadzi do wyłączenia z użytkowania wielu hektarów lasów i pół, a w pobliżu terenu zamieszkałego, również prowadzi do zalewania budynków.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA