Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

600 plus zamiast 500 plus?

Dodano: miesiąc temu Autor:

W ostatnim czasie pojawiła się informacja o planowanych przez rząd zmianach w programie Rodzina 500 plus.

600 plus zamiast 500 plus?

Zmiany miałyby dotyczyć zwiększenia świadczenia z powodu wzrostu inflacji.

Wśród osób pobierających świadczenie 500 plus pojawiają się opinie, że dzisiaj za te same pieniądze można zakupić mniej niż w 2016 roku, kiedy wprowadzano pomoc dla rodzin. Powodem jest wzrost inflacji i szalejące ceny, przez co świadczenie 500 plus jest mniej warte niż chociażby nawet przed rokiem. W rozmowie z "Super Expressem" Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed powiedział, że nie można wykluczyć podwyżki świadczenia. - Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym- powiedział Stanisław Szwed.

Emocje ostudziła jednak szefowa resortu, Marlena Maląg. - Aktualnie nie trwają prace nad podniesieniem wysokości świadczenia wychowawczego- stwierdziła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Swoją wypowiedź sprostował też wiceminister. - W tegorocznym budżecie takiej możliwości nie ma. Koszt programu Rodzina 500 plus wynosi 41 miliardów złotych rocznie. To duży wysiłek państwa, ale to świadczenie jest bardzo ważne, bo pomaga rodzinom- powiedział Stanisław Szwed. Dodał też, że w tej chwili nie ma planów waloryzacji świadczenia 500 plus, ale rząd przygotowuje strategię demograficzną i jednym z elementów tej strategii będą też kwestie związane ze wsparciem rodzin.

Program Rodzina 500 plus wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Jest to główny instrument polityki rodzinnej, realizujący trzy główne cele: poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa wśród najmłodszych i inwestycja w rodzinę. W efekcie uruchomienia programu nastąpił znaczący wzrost udziału wydatków na politykę rodzinną w PKB- z 1,7 proc. PKB w 2015 r. do 4 proc. PKB obecnie. W sumie wsparcie trafia do niemal 4,5 mln rodzin, a ze świadczenia korzysta prawie 7 mln dzieci.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA