Dzisiaj jest: 20.4.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Nowy magazyn MAH

Dodano: 3 lata temu
Redakcja poleca!

Od 2014 r. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie realizuje inwestycję polegającą na adaptacji pomieszczeń szkolnych na magazyn muzealny zabytków archeologicznych.

Nowy magazyn MAH

Celem tego zadania jest zwiększenie powierzchni magazynowej stargardzkiego muzeum. Ilość materiałów zabytkowych, pochodzących z badań prowadzonych przez stargardzkich archeologów, stale rośnie. Są to głównie wyroby ceramiczne, skórzane, szklane, z poroża i kości zwierząt oraz zabytki metalowe. Ta inwestycja wpisuje się w działalność statutową muzeum dotyczącą gromadzenia, przechowywania, udostępniania i upowszechniania zbiorów. Nowy magazyn będzie dużym wsparciem dla tej działalności, jak również będzie spełniał odpowiednie warunki do składowania zabytków. Obok części magazynowej znajdować się będzie przestrzeń biurowa, umożliwiająca wstępne oczyszczanie zabytków oraz ich opracowywanie przez pracowników MAH w Stargardzie oraz studentów, badaczy i naukowców.

W bieżącym roku zadanie podzielone jest na dwa główne elementy: dokończenie prac budowlanych oraz zakup wyposażenia. W ramach prac budowlanych wykonywane są m.in. prace zewnętrzne polegające na odwodnieniu jednej ze ścian i wykonaniu dojścia do magazynu oraz prace wewnątrz m.in. dokończenie białego montażu i przygotowanie pomieszczenia do oczyszczania zabytków. Nowo zakupione wyposażenie to przede wszystkim sprzęt stabilizujący wilgotność i temperaturę w magazynie oraz urządzenia pomocne przy wstępnym oczyszczaniu zabytków. Jak każdego roku, również i tym razem MAH w Stargardzie otrzymało na to zadanie dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Rozwój infrastruktury kultury, priorytet: Infrastruktura kultury. Wkład własny zapewniła Gmina Miasto Stargard.

Muzeum przymierza się również do stworzenia odrębnej przestrzeni magazynowej dla zbiorów historycznych. Miejsce na jego powstanie zostało już wskazane. Miejmy nadzieję, że dzięki kolejnym wnioskom do MKDNiS i potencjalnemu wsparciu miasta powstanie kolejna przestrzeń do przechowywania eksponatów.

Żódło foto:
nr 1 - Jan Rusnok
nr 2,3 - Andrzej Bierca

Źródło: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja