Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Nauczyciele musieli oddać wynagrodzenie

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Nauczyciele z Chociwla w powiecie stargardzkim musieli oddać część swojego wynagrodzenia.

Nauczyciele musieli oddać wynagrodzenie

Powodem było jego nieprawidłowe naliczenie.

Nauczyciele z Zespołu Placówek Oświatowych w Chociwlu przez dłuższy czas pobierali dodatek do wynagrodzenia, który im nie przysługiwał. Teraz musieli zwrócić nienależnie pobrane pieniądze. Sprawę poruszyła radna Rady Miejskiej w Chociwlu Renata Szostak, która domagała się informacji dlaczego Pani Dyrektor wypłacała nauczycielom nienależny dodatek 20 proc. do pensji przez okres przez okres od 9 sierpnia 2017 r. do 30 września 2019 r. Radna zwróciła się również z pytaniem ilu nauczycieli otrzymało ten dodatek oraz jaka jest łączna wypłacona kwota za cały ten okres. - Proszę o wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do Pani Dyrektor, ponieważ zostały sprzeniewierzone pieniądze publiczne- dodała radna Renata Szostak.

Wojciech Majsakowski, Zastępca Burmistrza poinformował, że z przeprowadzonego w sprawie rozpoznania wynika, że na skutek błędnej interpretacji przepisów przez pracowników dodatek wypłacany był nauczycielom prowadzącym zajęcia z dziećmi podsiadającymi orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, a winien być wypłacany za prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego. - We wskazanym okresie, tj. od 9 sierpnia 2017 r. do 30 września 2019 r. dodatek wypłacony został 37 nauczycielom, na łączną kwotę 52 220,29 zł- poinformował Wojciech Majsakowski.

Zastępca Burmistrza Chociwla poinformował również, że dyrektor w chwili, gdy posiadł wiedzę, że większości nauczycieli wypłacany jest dodatek niezgodnie z przepisami natychmiast wydał polecenie o jego wstrzymaniu. Część z nauczycieli dobrowolnie zwróciła wypłacony dodatek, część zaś podpisało oświadczenie o dobrowolnym zwróceniu wypłacanego dodatku w systemie ratalnym. - Pracownicy administracji placówki zostali pouczeni o konsultowaniu z dyrektorem wszystkich budzących ich wątpliwości przepisów prawa- dodał Wojciech Majsakowski.

Przepisy prawa zakładają, że w trakcie działalności pracodawcy może się zdarzyć, że niesłusznie bądź w zawyżonej kwocie wypłaci wynagrodzenie pracownikowi. Takie przypadki najczęściej spowodowane są błędem ludzkim, na który pracownik nie ma żadnego wpływu. Pracodawca może wezwać pracownika do zwrotu nienależnego wynagrodzenie albo wezwać go do wyrażenia zgody na potrącenie nadpłaconej kwoty. Pracownik w zasadzie nie jest zobowiązany do zwrotu nienależnego wynagrodzenia. Pracodawca może praktycznie liczyć na dobrą wolę pracownika, co w praktyce wbrew pozorom jest często spotykane. Niewielu pracowników chce wchodzić z pracodawcą w konflikt na tle finansowym.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja