Dzisiaj jest: 29.11.2020, imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina

Kolej zamyka kolejny wiadukt, będą jeszcze większe korki w mieście

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

W poniedziałek, 16 listopada, zamknięty dla ruchu zostanie wiadukt kolejowy przy ul. Składowej.

Kolej zamyka kolejny wiadukt, będą jeszcze większe korki w mieście

Tym samym w mieście zostaną tylko dwa wiadukty, pod którymi mieszkańcy mogą dostać się z zachodu na wschód miasta.

Od poniedziałku kierowców podróżujących po Stargardzie czekają kolejne utrudnienia. Dla ruchu zamknięty zostanie wiadukt kolejowy przy ul. Składowej. Podczas, gdy trwa przebudowa wiaduktu przy ul. Wyszyńskiego, ul. Składowa stała się popularnym objazdem, by dostać się do wschodniej części miasta. Teraz pozostanie przeprawa przez dwa czynne wiadukty: przy ul. Pierwszej Brygady i Bogusława IV.

Utrudnienia przy ul. Składowej związane są z kolejnym etapem inwestycji prowadzonej przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. W ramach przebudowy linii kolejowej Szczecin-Poznań miasto zyska zupełnie nowe cztery wiadukty, pod którymi pojawią się drogi dla pieszych i rowerzystów. Według zapowiedzi kolei zamknięcie ma potrwać do połowy przyszłego roku. Kierowcy przez ten czas muszą korzystać z objazdu ul. J. Piłsudskiego, M. Konopnickiej, Pierwszej Brygady i Ceglaną.

Nowy wiadukt przy ul. Składowej będzie szerszy niż obecny. Umożliwi to poprowadzenie w tym miejscu w najbliższych latach północnej obwodnicy miasta. Będzie ona miała długość 500 m. Prace będą obejmowały rozbiórkę istniejącej nawierzchni bitumicznej na odcinku ul. Składowej oraz przebudowę skrzyżować z drogami powiatowymi, tj. ul. Podmiejską, Podleśną i E. Orzeszkowej. Nowa jezdnia będzie miała szerokość 7 m (2 pasy po 3,5 m), a obok niej powstanie ścieżka rowerowa o szerokości co najmniej 2 m z nawierzchnią z betonu asfaltowego oraz chodnik o szerokości co najmniej 1,5 m o nawierzchni z kostki betonowej o grubości 6 cm. Po obu stronach jezdni będą znajdowały się pasy zieleni z nasadzeniami, ale drzewa mają być tak zlokalizowane, aby na pasie zieleni powstała rezerwa pod równoległe miejsca postojowe. Powstanie również nowe oświetlenie i zatoki autobusowe.

Przebudowa wszystkich wiaduktów w Stargardzie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Po przebudowie obiektów przy ul. Składowej i Wyszyńskiego, remont przejdą wiadukty przy ul. Pierwszej Brygady i Bogusława IV. Obecnie utrudnienia w ruchu w centrum Stargardu generuje dodatkowo inna inwestycja kolei przy ul. Barnima, która przygotowuje teren pod parking park&ride. Prace prowadzone są także na szlakach kolejowych ze Szczecina do Poznania. Powstają nowoczesne perony m.in. w Reptowie, Kolinie i Dolicach, a tory przygotowywane są do ruchu pociągów z wyższymi prędkościami. Wszystkie prace posiadają dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Marta Lempart w Stargardzie. BUDZOWSKI.art