Dzisiaj jest: 24.10.2020, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Koronawirus w Urzędzie Gminy w Dolicach

Dodano: miesiąc temu Autor:

Potwierdziły się informacje dotyczące zachorowań na koronawirusa na terenie gminy Dolice.

Koronawirus w Urzędzie Gminy w Dolicach

Wirusem zarażone są dwie pracownice Urzędu Gminy.

Wójt Gminy Dolice Grzegorz Brochocki wydał komunikat, w którym poinformował o wykryciu drugiego przypadku koronawirusa COVID-19 u pracowników Urzędu Gminy. W związku z tym, zgodnie z wytycznymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie, część pracowników podlega kwarantannie w miejscu zamieszkania.

Do poniedziałku, 21 września, nieczynne będą budynki Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Stanu Cywilnego. Czynne jest biuro podawcze, gdzie można składać korespondencję z zachowanie reżimu sanitarnego w związku z COVID-19. Wejście do biura podawczego znajduje się od strony parkingu. W Urzędzie Gminy czynny jest sekretariat, pod numerem telefony 91 564 01 29. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pracują normalnie jak dotychczas, jednak ze względu na bezpieczeństwo nie będzie obsługi bezpośredniej przez pracowników GOPS-u do dnia 21 września 2020 r. włącznie.

Wójt Gminy Dolice, w związku z zaistniałą sytuacją, zwrócił się z apelem do mieszkańców gminy. - Zwracam się do wszystkich mieszkańców o spokój, rozsądek i nie uleganie panice. Proszę o zachowanie reżimu sanitarnego w miejscach publicznych, tj. sklepy, kościół itp., a w przypadku wystąpienia objawów, np. gorączka, kaszel, należy kontaktować się lekarzem rodzinnym- poinformował Wójt.

Podstawowe zasady reżimu sanitarnego

Główny Inspektorat Sanitarny wydał instrukcję dla pracowników urzędów dotyczącą zasad postępowania w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia nowym koronawirusem. Podczas kontaktów z klientami, którzy korzystają z usług urzędu, należy pamiętać, aby zachować bezpieczną odległość w kontakcie z klientem. Jeśli klient oświadcza, że wrócił z krajów gdzie stwierdzono koronawirusa, ale nie występują u niego objawy choroby, nie ma powodów do niepokoju. Osoba zdrowa nie zakaża. Jeśli klient wygląda na osobę chorą, kicha, kaszle, ma trudności w oddychaniu, zaleca się, by poinstruować go, aby kichał i kaszlał w zgięcie łokciowe lub chusteczkę higieniczną, którą powinien od razu wyrzucić do pojemnika na odpady wyłożone workiem.

Jeśli chory klient pojawi się w urzędzie, należy zaproponować wezwanie karetki pogotowia i poprosić go o przejście do odrębnego pomieszczenia, w którym poczeka do jej przyjazdu. Jeśli chory nie wyraża zgody na wezwanie karetki należy zaprzestać załatwiania sprawy, z którą przyszedł i poprosić go o udanie się bezpośrednio do domu, skąd powinien telefonicznie skonsultować się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. W takiej sytuacji należy poinstruować klienta, aby unikał środków transportu publicznego bądź zasłaniał usta i nos podczas kichania i kaszlu.

GIS zaleca, by po kontakcie pracowników urzędu z osobą zakażoną przede wszystkim zachować spokój. Jeśli któryś z nich miał kontakt z osobą chorą w odległości mniejszej niż 2 m przez 15 minut i więcej, pracownik powinien pozostać w domu i przez kolejne 14 dni obserwować swój stan zdrowia oraz codziennie mierzyć temperaturę. Gdy wystąpią niepokojące objawy, zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby skonsultować dalszy tryb postępowania, a jeżeli nie- po tym czasie można bezpiecznie wrócić do pracy.

GIS zaleca szczepienia przeciwko grypie

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że wskazane jest zapobieganie innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie. W zależności od sezonu epdiemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorować i podejrzeń zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem, a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. - Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom SARS-CoV-2.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
UTW - jubileuszowy rok nauki rozpoczęty. Photos by Jan Rybaczuk