Dzisiaj jest: 6.12.2020, imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

NARODOWE CZYTANIE W KRĘGU ZIELENI

Dodano: 3 miesiące temu
Redakcja poleca!

Przed nami dziewiąta edycja Narodowego Czytania Arcydzieł Literatury Polskiej.

NARODOWE CZYTANIE W KRĘGU ZIELENI

Ta wyjątkowa akcja powszechnego rozczytywania Polaków, została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP. Dzięki niej wracamy do klasycznych dzieł polskiej literatury, które kształtowały poprzednie pokolenia i mają realny wpływ również na dzisiejsze pokolenie. A przy okazji jest przypomnieniem, jak ważną rolę w życiu społecznym pełnią biblioteki.

Książnica Stargardzka, podobnie jak w latach poprzednich, czynnie włączyła się w tegoroczne Narodowe Czytanie, którego lekturą będzie dramat fantastyczny Juliusza Słowackiego z 1839 roku pt. „Balladyna”. I podobnie jak w latach minionych, stargardzcy bibliotekarze będą starali się uczestniczyć w tej akcji, wraz ze stargardzianami, w niebanalny sposób. O tym czego można się spodziewać w sobotę 5 września od godziny 11.00 przy tymczasowej siedzibie Książnicy Stargardzkiej przy ul. Wojska Polskiego nr 3 świadczy już bardzo oryginalny zwiastun imprezy, przygotowany przez bibliotekarzy, a który można obejrzeć na stronie Książnicy i w jej mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/ksiaznica.

Mówi Krzysztof Kopacki – dyrektor Książnicy: „Ten tekst Słowackiego nigdy się nie zestarzeje. Żądza władzy za wszelką cenę, zdrada najbliższych dla osiągnięcia własnych celów, wielkie ideały niszczone przez zawistnych - to tematy powracające w literaturze i w życiu codziennym od zawsze. Słowacki przedstawia je w sposób uniwersalny - za to z bardzo gorzkim finałem dla wszystkich uczestników konfliktu”.

Akcja, na którą zaprasza wszystkich stargardzian Książnica Stargardzka, odbędzie się na terenie zielonym przy jej obecnej siedzibie, który zostanie do tego też specjalnie przystosowany. Bibliotekarze mają nadzieję, że dopisze również pogoda, ponieważ w tymczasowej siedzibie nie ma warunków – zwłaszcza podczas panującej epidemii – na przeprowadzanie spotkań o takiej skali. „Mam nadzieję, że nimfa Goplana będzie pod względem pogody dla nas łaskawa”. – dodaje dyrektor.

Źródło: Książnica Stargardzka
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Zaduszkowe Jam Session. BUDZOWSKI. art