Dzisiaj jest: 22.6.2021, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wniosek o 500+. Ważne informacje dla rodziców.

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina,

Wniosek o 500+. Ważne informacje dla rodziców.

że w tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku  o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+”. Wniosek o świadczenie złożony w ub. roku jest ważny do 31 maja 2021r.

– W tym roku jest inaczej. Rodzice nie muszą składać od lipca nowych wniosków na nowy okres świadczeniowy. W oparciu o  wnioski składane w ubiegłym roku, czyli od 1 lipca 2019 r., świadczenia zostały przyznane aż do 31 maja 2021 r. – tłumaczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzice i opiekunowie nie pobierający jeszcze świadczenia wychowawczego, bo np. dziecko dopiero się urodziło, w każdej chwili mogą przystąpić do programu składając odpowiedni wniosek np. za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy bankowości elektronicznej.

Jednakże od przyszłego roku nastąpi zmiana. 500+ funkcjonować będzie, jako roczny okres świadczenia w przedziale czasowym od 1 czerwca 2021 do 31 maja roku następnego.

– Wtedy, by uzyskać świadczenie wychowawcze po 31 maja 2021, wnioski będzie można składać przez internet od 1 lutego 2021 r., a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia. Rodzice nie muszą się martwić, w tym roku nie muszą składać nowych wniosków, a gdy przyjdzie na to czas, będziemy szeroko informować o nowo obowiązujących terminach – zapewnia minister Marlena Maląg.

Program "Rodzina 500+" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. W początkowej fazie przysługiwał na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia w rodzinie. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. 
Odbiorcami świadczenia są: rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka.
Comiesięczny dodatek finansowy w kwocie 500 zł (nie podlegający opodatkowaniu) na dziecko to finansowe wsparcie dla rodziny, poprawienie jej sytuacji materialnej.
Wg Ministerstwa Finansów koszt programu w 2020 roku wyniesie 41,2 mld złotych i będzie wyższy o około 9 mld w relacji do roku 2019.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dni Stargardu 2021. Photos by Anna Wardal