Dzisiaj jest: 3.7.2020, imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

Współpraca Fundacji Milon z DPS Dolice

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Fundacja „Milon” działa na terenie powiatu stargardzkiego od 10 lat.

Współpraca Fundacji Milon z DPS Dolice

W tym czasie podjęła współpracę między innymi z Uniwersytetem III Wieku w Stargardzie, PZERII oraz Fundacją Społeczny Morzyczyn (również podejmująca wiele działań na rzecz seniorów). Współpraca ta zaowocowała realizacją projektów skierowanych do seniorów 60+ z środków programu ASOS 2014-2020 w latach: 2014, 2016 i 2018.  Jesienią 2018 roku Fundacja podjęła również współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Dolicach. Pomysł takiej współpracy zrodził się podczas luźniej rozmowy na temat projektów z Wicestarostą Powiatu Stargardzkiego panią Joanną Tomczak, która zawsze ma otwarte serce na sprawy osób najbardziej potrzebujących wsparcia.

Punktem wyjściowym do rozpoczęcia współpracy było dla nas  rozpoznanie potrzeb i oczekiwań DPS, a także tego co obie strony mogą zaoferować. Współpraca bardzo szybko zaowocowała projektem „Rozszerzenie oferty usług społecznych w DPS Dolice”. Projekt w ramach edycji programu ASOS 2019 otrzymał dofinansowanie w kwocie 185 087,00 zł. Na sukces projektu wpłynęło połączenie doświadczenia i zaangażowania zarówno przedstawicieli Fundacji Milon jak i pracowników DPS w Dolicach.

W ramach realizowanych działań udało nam się dla mieszkańców zorganizować: usługi asystenckie, 10 jednodniowych wyjazdów (min. do teatru, filharmonii, kina), warsztaty z muzykoterapii, warsztaty ogrodnicze, a także warsztaty malarskie i stolarskie. Na potrzeby warsztatów z muzykoterapii do DPS trafił sprzęt muzyczny oraz liczne płyty z muzyką relaksacyjną. W celu realizacji warsztatów ogrodniczych zakupiliśmy sadzonki, narzędzia ogrodnicze, doniczki, nawóz, podkaszarkę, kosiarkę spalinową, ławki ogrodowe, kamienne stoły do szachów a także wybudowane zostało oczko wodne. W realizacji warsztatów malarskich pomocne były zakupione sztalugi, farby, pędzle itp. Natomiast zakupione:  wkrętarka, wypalarka, pistolety do kleju czy wyżynarka włosowa wykorzystywane były podczas zajęć stolarskich. Utworzona nadworna biblioteka dla seniorów przyczyniła się do zwiększenia czytelnictwa wśród seniorów z zaciszu nowopowstałego ogrodu. Wszystko to trafiło do DPS Dolice i do dziś urozmaica i umila życie jego mieszkańców.

Ogromnie cieszy nas widok mieszkańców i pracowników DPS z radością korzystających z efektów zrealizowanego projektu. Świadomość, że nasze działania spotykają się też z dużą aprobatą ze strony władz powiatu stargardzkiego była i nadal jest dla nas cennym wsparciem i motywacją do dalszej pracy.

To właśnie owocna współpraca z DPS Dolice podczas realizacji pierwszego projektu zachęciła nas do ponownego napisania i złożenia wniosku w konkursie ASOS w edycji 2020. Efektem jest obecnie realizowany projekt pt. : Fundacja „Milon” dla seniora. Jest to o tyle ważna inicjatywa, że termin składania przypadał na koniec stycznia i już było co nieco wiadomo o zbliżającej się pandemii. W obecnym projekcie wykorzystujemy zeszłoroczne doświadczenia i zasoby. Dzięki temu min. jeszcze bardziej uatrakcyjniony i upiększony zostanie ogród, teren rekreacyjny DPS Dolice. Zaplanowaliśmy nowe nasadzenia, szafę ogrodową i stół do ping ponga (betonowy). Dodatkowo wykonana zostanie mała architektura ogrodowa w postaci płotków, które częściowo będą robione w ramach organizowanych warsztatów.

Nowością w programie będą zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, na zagospodarowanym terenie rekreacyjnym przy DPS do których zakupimy gumy, liny, opaski, piłki, gniotki itp. które z pomocą zaangażowanych terapeutów będą wspierały mieszkańców w utrzymaniu jak najlepszej sprawności fizycznej.
Ponownie organizowane będą zajęcia czytelnicze i treningi pamięci pomagające seniorom utrzymywać jak najlepszą kondycję umysłową.

Kolejnym nowym elementem działań będą warsztaty kulinarne, do których zakupimy roboty kuchenne, blendery i mnóstwo drobnych pomocy kuchennych w postaci blaszek, foremek, desek, wałków, noży. Zakupimy również produkty do pieczenia i gotowania, które pozwolą seniorom przygotować zdrowe i smaczne potrawy. Bibliotekę DPS uzupełnimy o pozycje dotyczące gotowania. Niektórzy mieszkańcy podczas rozmów zdradzili nam co chcieli by ugotować.

Nowością będą również zajęcia obcowania seniorów z nowymi technologiami. Zaplanowaliśmy zakup 5 tabletów, które będą wykorzystywane podczas warsztatów.
W trosce o utrzymanie sprawności motoryki małej u seniorów zaplanowaliśmy zajęcia manualne. Zakupimy min. maszyny i przybory, które pozwolą na szycie wszelkich potrzebnych rzeczy w tym maseczek ochronnych.

W ubiegłym roku dużym zainteresowaniem mieszkańców DPS cieszyły się wyjazdy do kina, teatru, filharmonii. Ponieważ satysfakcja mieszkańców jest dla nas bardzo ważna to zaplanowaliśmy takie wyjazdy również na ten rok. Będzie ich 5. Ponadto odbędzie się 10 plenerowych spotkań przy ognisku, muzyce oraz zwiedzanie pięknych okolic Dolic.
Fundacja „Milon” pozyskała na ten projekt kwotę 199 015,00 zł dotacji z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w tegorocznej edycji programu ASOS 2014-2020. Projekt będzie realizowany do końca tego roku. Chcielibyśmy tutaj podkreślić, iż ważne są dla nas długofalowe działania przynoszące konkretne korzyści dla grupy odbiorców. Współpracując z DPS Dolice w najbliższym roku mamy na uwadze nie tylko ten projekt ale także przygotowanie inicjatyw na kolejne lata, do kolejnej edycji programu ASOS. W programie ASOS ważnymi beneficjentami są Domy Pomocy Społecznej jak i Dzienne Domy Senior +. Nasze doświadczenia współpracy pokazują, że tylko długofalowa i aktywna współpraca przy zaangażowaniu obu stron daje efekty. Tak funkcjonuje nasza współpraca ze szkołami (SP1 i SP Pęzino, z którymi realizowaliśmy projekty z Europejskiego Funduszu Społecznego a obecnie realizujemy projekty w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich) z UTW i PZERII, które kilkukrotnie otrzymały dofinansowanie z ASOS. Mamy nadzieję że  równie owocną i trwałą współpracę utrzymamy z DPS Dolice.

Jesteśmy jedyną organizacją z siedzibą w Stargardzie, która umie skutecznie pozyskać środki z programu ASOS. Robimy to od wielu lat, ale jak podkreślamy wymaga to współpracy obu stron, co udało się również uzyskać w Dolicach, za co serdecznie dziękujemy! Bez zaangażowania pracowników DPS Dolice nie udałoby się nam dwa razy z rzędu wesprzeć seniorów.


Po licznych wizytach w DPS i wielu odbytych rozmowach nie mamy wątpliwości, że dla 60 mieszkańców DPS to dom. Wszyscy oni pokładają w nas nadzieję, w nas wszystkich dookoła domu seniora, że o nich nie zapomnimy, że będziemy pamiętać, że tam są. Jeżeli możemy choć trochę wpłynąć na to jak będzie wyglądało ich codzienne funkcjonowanie w domu, to z ochotą przykładamy do tego swoją cegiełkę. W tym celu planujemy zorganizować różne warsztaty tak, by każdy z nich mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, co pozwoli im w miły i atrakcyjny sposób spędzić czas, na chwilę zapominając o codziennych troskach.

Pozytywne echo realizowanych przez nas projektów sprawia, że utwierdzamy się w przekonaniu, że można i trzeba działać, aby dookoła działo się dobrze i jeszcze lepiej. Bo umiemy, bo możemy, bo chcemy…

Foto: Szymon Górski

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Łęczna. GALERIA