Dzisiaj jest: 1.6.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

Wybory w Stargardzie będą kosztowały ponad 72 tysiące złotych

Dodano: 2 miesiące temu Autor:

Znamy już całkowity koszt organizacji wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja.

Wybory w Stargardzie będą kosztowały ponad 72 tysiące złotych

W Stargardzie będą kosztowały one 72 193 zł.

Miasto Stargard otrzymało dotację celową w wysokości 72 193 zł na pokrycie kosztów przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. Dzięki temu wybory nie obciążą bezpośrednio budżetu miasta.

Na koszt przygotowania i przeprowadzenie wyborów składają się m.in. druk kart do głosowania, diety członków obwodowych komisji wyborczych, koszty sporządzenia spisów wyborców, a także koszty druku i plakatowania obwieszczeń o numerach i granicach obwodów oraz o listach kandydatów. W marcu 2019 roku wzrosły diety członków obwodowych komisji wyborczych. Przewodniczący komisji otrzymuje 500 zł, zastępca- 400 zł, a członkowie- 350 zł..

Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że szacowany koszt przeprowadzenia wyborów prezydenckich w Polsce wyniesie 319 mln 700 tys. zł i uwzględnia przeprowadzenie dwóch tur wyborów. W 2010 r. wybory kosztowały 107 mln zł, a w 2015 r.- 147 mln zł. Wzrost kosztów spowodowany jest właśnie podniesieniem wysokości diet. - Diety przez lata nie były podnoszone. Doszło do takiej sytuacji, kiedy wysokość diety realnie nie rekompensowała czasu, który członkowie komisji przeznaczali na pracę w komisjach - wyjaśniła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. 

Włodarze z naszego regionu zaapelowali do rządzących o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich z powodu panującej epidemii koronawirusa. Wójt Gminy Dolice Grzegorz Brochocki poinformował, że nie ma żadnych szans, aby w ciągu 48 dni, które zostały do wyborów, sytuacja unormowała się na tyle, by udział w wyborach nie był zagrożeniem dla mieszkańców i członków komisji wyborczych. Takie samo stanowisko ma Burmistz Ińska Jacek Liwak. - Mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i życie mieszkańców Gminy Ińsko, wnosimy o przesunięcie terminu wyborów. Nie będziemy narażać naszych mieszkańców na niebezpieczeństwo zakażenia- poinformował Burmistrz Ińska.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej - GALERIA