Dzisiaj jest: 26.9.2020, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Rząd wprowadził stan epidemii. Co to oznacza?

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:

W piątek wieczorem Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii na terenie całego kraju.

Rząd wprowadził stan epidemii. Co to oznacza?

W piątek wieczorem Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii na terenie całego kraju. Lekcje w szkołach zostaną zawieszone do Wielkanocy, wzrasta też kara pieniężna za złamanie kwarantanny. Co jeszcze się zmieni?

W piątek wieczorem odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli rządu, podczas której Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie stanu epidemii. - Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii- powiedział Premier. - Daje on nam nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki. Robimy wszystko, by przygotować Polskę na trudne, nadchodzące tygodnie- dodał Mateusz Morawiecki.

 Szkoły zamknięte do Wielkanocy

W wyniku ogłoszenia stanu epidemii przedłużone zostało zawieszenie zajęć edukacyjnych w szkołach. Dotychczasowa decyzja rządu przewidywała, że przerwa potrwa do 25 marca. W wyniku dzisiejszej zmiany lekcje zostały zawieszone do Wielkanocy, czyli 14 kwietnia. Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej poinformował, że od 25 marca ruszy obowiązek realizacji podstawy programowej dla uczniów i nauczycieli. Do tej pory zdalna nauka była zalecana, od teraz będzie obowiązkowa. MEN wydał rozporządzenie, które nakłada obowiązek systematycznego przekazywania wiedzy, by nauczyciele mogli kontaktować się z uczniami, a także wystawiać im oceny. Na konferencji poinformowano także, że rodzice dzieci do 8. roku życia będą mogli otrzymywać zasiłek opiekuńczy dłużej, niż  przez 14 dni.

30 tys. zł kary za złamanie kwarantanny

Premier Mateusz Morawiecki podkreśli podczas piątkowej konferencji, że fundamentalne jest surowe traktowanie kwarantanny. Wraz z wprowadzeniem stanu epidemii wzrosła kara za jej złamanie- z 5 tys. zł na 30 tys. zł. - Wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dana osoba przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarowała- mówił Mateusz Morawiecki. - To bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie- powiedział Premier.

Ciężki czas dla gospodarki

Z powodu epidemii koronawirusa najbliższe tygodnie będą trudne dla gospodarki.- Jest rzeczą niezwykle ważną, żeby wszyscy Ci, którzy mogą pracować, tak mają dostosowaną pracę do warunków zdalnych bądź w odpowiedniej separacji, żeby rzeczywiście budowali tę naszą gospodarkę, gdyż znaczna jej część jest w stanie zamrożenia- powiedział Premier Mateusz Morawiecki. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem specustawy ws. tarczy antykryzysowej. Będzie ona zawierała pięć filarów: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Egzamin z odpowiedzialności

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecna sytuacja w Polsce to egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy. - Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga- powiedział Premier.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Marcin Parzybut - "Cudze chwalicie .." Wernisaż w Bramie. Photos by Jan Rybaczuk