Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Powiat i Miasto podsumowały rok 2019. Część druga - Miasto.

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

To jest dobry czas dla Miasta

Powiat i Miasto podsumowały rok 2019. Część druga - Miasto.
Powiat Stargardzki oraz Miasto Stargard podsumowały miniony rok 2019. Jakie wyzwania realizował samorząd Miasta?

W piątek, 10 stycznia, na hali sportowej Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych odbyła się uroczystość podsumowująca 2019 rok w mieście i powiecie. Organizatorami byli: Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska oraz Prezydent Stargardu Rafał Zając. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, szkół, jednostek organizacyjnych, duchowni, a także poseł na Sejm Michał Jach, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz i radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Ireneusz Rogowski i Marcin Przepióra.

Uroczystość podsumowująca 2019 rok rozpoczęła się spektaklem podopiecznych Szkoły Podstawowej Specjalnej w Stargardzie im. Juliana Tuwima. Na co dzień szkoła swoją opieką obejmuje 150 uczniów na różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej. Szkolny teatrzyk "Galimatias" pod kierownictwem Izabeli Szulc-Balcerzak, Beaty Wojtysiak oraz reżyserki Ewy Kozak przedstawił spektakl pod hasłem "Tuwimowo". W przyjemnej i humorystycznej formie 18 młodych aktorów o lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności przedstawiło najbardziej znane wiersze Juliana Tuwima. Podczas inscenizacji można było przypomnieć sobie beztroski czas lat dziecinnych.

Podsumowanie 2019 roku w Mieście

Uczestnicy uroczystości podsumowującej 2019 rok obejrzeli film o wyzwaniach Miasta Stargard. W zeszłym roku na inwestycje i poprawę warunków życia Miasto wydało blisko 50 000 000 zł. Miasto sprawnie się rozwija dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych, ale również wkładowi własnemu. W Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii i Stargardzkim Parku Przemysłowym powstają nowe firmy, które zatrudniają setki mieszkańców miasta i okolicznych gmin. Dzięki budowie Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego i zakupie nowoczesnych autobusów marki Solaris komunikacja w mieście stała się bardziej dostępna. Rozwój i inwestycje widać w sferze społecznej, mieszkaniowej, edukacji, kulturze i sporcie. W zeszłym roku zmienił się również układ komunikacyjny wielu ulic i skrzyżowań. Władze Miasta zapewniają, że utrzymają tempo rozwoju Stargardu.

Rafał Zając, Prezydent Stargardu zaznaczył, że wydatki inwestycyjne samorządu miejskiego od roku 2017 do 2020 w mieście wyniosły ponad 200 mln zł. - To jest dobry czas dla Miasta. Do tego trzeba dołożyć to co inwestują spółki komunalne i widać, że skala inwestycji jest potężna. Nie mam wątpliwości, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie rozwój gospodarczy. Życie miasta ma swoją ciągłość, ale wizja rozwoju gospodarczego realizowana przez śp. Prezydenta Sławomira Pajora ma dzisiaj ogromne znaczenie- mówił Prezydent. Przedstawił również plany na najbliższy czas. - Przyszłość to jest droga, którą sobie wytyczyliśmy i zamierzamy nią kroczyć. Wyzwania, które przed nami stoją to niewątpliwie dalsze uzbrajanie terenów inwestycyjnych w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii, ale też wiele innych przedsięwzięć. Wyzwania przed nami są ogromne i związane z tym, że chcemy w Stargardzie, by wszystkim nam, mieszkańcom naszego miasta, żyło się jak najlepiej, żeby Stargard był miejscem wybieranym dla życia przez tych, którzy tu się urodzili, żeby nie chcieli ze Stargardu wyjeżdżać, tylko widzieli w naszym mieście szansę na życie i rozwój, chcieli tu zakładać rodziny i chcieli tu pracować, uważali, że jest to świetna przestrzeń na rozwój i samorealizację. Chcemy też, żeby do Stargardu, na początek za pracą, przyjeżdżało wielu nowych mieszkańców. Wiele zadań to wyzwanie, z którym nie damy sobie rady, kiedy Stargard nie będzie rozwijał się również ludnościowo. I wysiłek inwestycyjny, i bieżące podnoszenie jakości życia w mieście nie dzieje się siłą Prezydenta, ale dzieje się siłą pracy zespołowej- mówił Rafał Zając.

Wyzwania na 2020 rok

Prezydent Stargardu podczas uroczystości podsumowującej 2019 rok zaznaczył, że jeśli Stargard ma być dobrym miejscem do życia, to musi być tutaj dobra oferta edukacyjna, spędzania czasu, aktywności oraz rozwoju dzieci i młodzieży. - W Stargardzie musi być dobre miejsce do życia dla seniorów, przestrzeń do rozwoju, kształcenia się, aktywności, rozwoju kulturalnego, sportowego i jakiegokolwiek człowiek sobie zamarzy- mówił Rafał Zając. Wspomniał też o wyzwaniach, jakie stoją przed Miastem. - Wyzwania, które przed nami stoją to nie tylko wyzwania inwestycyjne, ale również wyzwania w działalności bieżącej. Zmiany w systemie podatkowym połączone z przesunięciem części finansowania zadań oświatowych w kierunku samorządu, stawiają przed nami wyzwania ekonomiczne. Tym bardziej próba pozyskania nowych mieszkańców i zaangażowania tych, którzy w mieście funkcjonują i żyją do podatkowego określenia swojego zamieszkania jest wyzwaniem, któremu powinniśmy podołać, bo to jest szansa na dynamiczny dalszy rozwój miasta- dodał Prezydent. Zwrócił się również do współpracowników i samorządowców. - Dzięki Wam Stargard może być miastem pod szczęśliwą gwiazdą. Dziękuję Państwu za cały rok wspólnej pracy i zapraszam do podejmowania wielkiego wspólnego dzieła rozwoju miasta i ziemi stargardzkiej- powiedział.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia: TUTAJ


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Stal Rzeszów. GALERIA