Przystosowywanie pomieszczeń gospodarczych w budynku jednej ze szkół na Osiedlu Zachód, na magazyn muzealny zabytków archeologicznych, stargardzcy muzealnicy rozpoczęli w 2014 roku. Zadanie to każdego roku dofinansowywane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Rozwój infrastruktury kultury”.
W budynku zostały wymienione instalacja centralnego ogrzewania, elektryczna i wodno – kanalizacyjna, a dodatkowo magazyn został wyposażony w instalację wentylacyjną, mającą zapewnić przechowywanym w nim zabytkom optymalne warunki.
W 2016 roku przygotowane pomieszczenia zaczęto wyposażać w niezbędne sprzęty. W 2018 roku magazyn zabytków archeologicznych wzbogacił się o nowoczesne i ergonomiczne regały przesuwne do przechowywania zabytków, zakupiono również skrzynie plastikowe z pokrywami, w których będą przechowywane zbiory.
W 2019 roku były kontynuowane prace instalacyjno – budowlane, które wraz z zakończeniem wymiany, połączonej z koniecznym podniesieniem niektórych instalacji oraz wykończeniem niezbędnej w takim miejscu toalety dla osób niepełnosprawnych, można uznać za zakończone. Magazyn został również wyposażony w szafy, z szeregiem sejfowych skrytek przeznaczonych do przechowywania drobnych zabytków archeologicznych.
Projekt realizowany w Stargardzie, jest jedynym takim w naszym regionie i jednym z pierwszych w kraju. W remontowanym obiekcie, na podstawie porozumienia zawartego z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, oprócz zbiorów własnych, stargardzcy archeolodzy będą magazynować zabytki z całego obszaru dawnego województwa szczecińskiego za wyjątkiem Szczecina i Polic, gdyż w związku z rozwojem budownictwa, nie tylko u nas, brakuje powierzchni magazynowych na wciąż pozyskiwane obiekty. W województwie zachodniopomorskim nie ma obecnie magazynu zabytków archeologicznych o charakterze centralnym, w którym różne muzea mogłyby składować zabytki. Dogodne położenie komunikacyjne Stargardu, stanowiło atut, aby magazyn znalazł się właśnie w naszym mieście.
Obecnie zbiory archeologiczne MAH w Stargardzie liczą kilkaset tysięcy eksponatów, głównie są to wyroby gliniane, ceramiczne, metalowe, skórzane, szklane, z poroża i kości zwierząt. Muzealnicy czekają na przyznanie środków, na kontynuację prac w roku 2020. Będzie to przygotowanie nawierzchni przed wejściem do magazynu, ukończenie doposażania powierzchni magazynowych i stanowisk pracy. Docelowo przecież zabytki będą tutaj nie tylko przechowywane, ale również konserwowane oraz przygotowywane do udostępniania.
Być może już w 2021 roku, po uzyskaniu koniecznych pozwoleń na użytkowanie obiektu, magazyn zatętni życiem, o czym z całą pewnością poinformujemy czytelników naszego portalu.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Prace adaptacyjne w pomieszczeniach magazynowych MAH w Stargardzie