Podstawowym przedmiotem działalności Książnicy jest prowadzenie działalności bibliotecznej na terenie miasta i powiatu.
Zadanie to realizowane jest na co dzień poprzez gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochronę materiałów bibliotecznych, obsługę czytelników, udostępnianie zbiorów na miejscu i wypożyczanie ich do domu oraz informowanie o zbiorach własnych i innych bibliotek, tworzenie systemu informacji naukowej i bibliograficznej, popularyzację książek i czytelnictwa a także sprawowanie opieki merytorycznej nad siecią bibliotek publicznych Powiatu Stargardzkiego.
Nasza biblioteka prowadzi również szeroką działalność, która znana jest mieszkańcom miasta.
To tutaj o statuetkę Kryształowej Maski walczą przedszkolaki, tutaj młodzież zmaga się z ortografią, tutaj w każdą sobotę maluchy wesoło spędzają czas z literaturą dziecięcą.
Bibliotekarze są organizatorami zakorzenionego w naszej świadomości Festynu na ulicy Magicznej, otwierają podwoje kamienicy przy ul. Mieszka I i zapraszają stargardzian na Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek, spotkania z ciekawymi ludźmi i wystawy, a przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych na interesujące lekcje biblioteczne.
Warto polubić facebookową stronę Książnicy Stargardzkiej, gdzie bibliotekarze informują o organizowanych przez siebie wydarzeniach oraz poznać stronę internetową, na której można sprawdzać dostępność interesującej nas literatury, rezerwować książki i prolongować termin ich zwrotu.
Bardzo chętnie uczestniczę w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekarzy. W 2019 roku oprócz cyklicznych znanych nam od lat przedsięwzięć, takich jak Tydzień Bibliotek, pełnej ciekawych i różnorodnych propozycji Nocy Bibliotek, organizowanego z coraz większym rozmachem Festynu na ulicy Magicznej czy plenerowej szkoły zorganizowanej dla przybliżenia stargardzianom polskich nowel wybranych przez Prezydenta RP na ósmą edycję Narodowego Czytania, moim zdaniem na podkreślenie zasługują dwie nowe inicjatywy: księgozbiór z dużym drukiem i warsztaty lalkowe.
Książnica Stargardzka posiłkując się naszymi, mieszkańców i czytelników stargardzkich, głosami pozyskała fundusze w ramach programu „Decydujesz, pomagamy”. Za uzyskaną kwotę, po przeprowadzeniu ankiety, w której czytelnicy wskazali jakie wydawnictwa ich zainteresują, udało się kupić 133 książki z dużym drukiem, poprawiającym komfort czytania. Po tygodniu od inauguracji, do rąk czytelników trafiła połowa księgozbioru.
Wicedyrektor Książnicy Stargardzkiej Marcin Rumiński zapowiada, że to jedynie zaczątek księgozbioru dedykowanego dla osób słabowidzących. A jedna z czytelniczek w rozmowie ze mną podkreślała, że ta czcionka naprawdę jest przyjazna i co prawda nie zawsze pozwala zrezygnować z okularów, ale czyta się dużo lepiej niż zwykłe wydania.
Sprawdzę to w tym roku!
Do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok bibliotekarze zgłosili wyjątkowy projekt pod nazwą „Teatr Się Robi”. Projekt przewiduje wspólne, międzypokoleniowe przygotowanie teatralnych lalek, które na koniec 2020 roku zagrają w przygotowanym przez uczestników projektu przedstawieniu „Bajkowy Galimatias”.
Fundusze na realizację projektu są przyznane na rok 2020, ale bibliotekarze oraz prowadząca warsztaty plastyczka i pedagog Barbara Drozd nie mogli już się doczekać rozpoczęcia zajęć, dlatego warsztaty rozpoczęły się w grudniu 2019 roku.
Do stołów zasiadły dzieci, młodzież oraz ich rodzice i dziadkowie.
Miałam okazję obserwować postępy prac nad formowaniem głów pierwszych kukiełek i jestem pewna, że dorośli mieli co najmniej tyle samo frajdy co dzieciaki w przygotowywaniu projektów, lepieniu z plasteliny i „babrania się” w kleju.
Swoje uczestnictwo w pracach nad lalkami zapowiedziały słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale przyłączyć się mogą wszyscy chętni.
Ja ten projekt będę co najmniej obserwować, a kto wie, może przyłączę się i zdobędę nowe, ciekawe umiejętności.
Siedziba Książnicy Stargardzkiej w 2020 roku będzie remontowana i pewnie ten fakt zdominuje podsumowanie za rok. Jestem jednak pewna, że wydarzy się tam mnóstwo fantastycznych rzeczy, bo przecież potencjał i energia są w ludziach, nie w murach. A pierwsze tegoroczne działania bibliotekarze rozpoczynają 11 stycznia.
Ja będę obserwować, uczestniczyć i dzielić się z portalowymi czytelnikami. No i mam plany czytelnicze na nowy rok, które będę realizować.
Do zobaczenia w Książnicy Stargardzkiej.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Rok 2019 w stargardzkiej kulturze. Książnica Stargardzka