MAteriał
Właśnie rozpoczęliśmy nowy 2020 rok, a wraz z początkiem pierwszego miesiąca w sieci kin Helios startuje kolejna edycja Kultury Dostępnej.
Projekt Kultura Dostępna realizowany jest w wybranych kinach Helios w całym kraju. Celem wydarzenia jest przybliżenie uczestnikom rodzimych produkcji filmowych, a wszystko to za przystępną cenę – 10 zł.
Seanse realizowane są w dwóch stałych porach tj. godz. 13.00 oraz 18.00 zarówno w C.H Kupiec, jak i Szczecin Outlek Park.
02 stycznia – Obywatel Jones
Gatunek: Thriller, historyczny
Dzieło cenionej na całym świecie polskiej reżyserki Agnieszki Holland. Akcja filmu usadowiona jest w latach 30. kiedy to pochodzący z Walii młody i ambitny dziennikarz Gareth Jones postanawia wyruszyć do Moskwy śladami rosnącego w sile stalinowskiego reżimu. Dzięki ogromnemu poczuciu dziennikarskiej misji i uporowi cały świat dowiaduje się, jak wygląda prawdziwe życie ludności cywilnej na terenie Związku Radzieckiego, szczególnie Ukrainie objętej „Wielkim Głodem”. W głównej roli James Norton.
09 stycznia – Mowa ptaków
Gatunek: Dramat
Film w reżyserii Xawerego Żuławskiego na postawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego. „Mowa ptaków” stanowi dialog między ojcem a synem o kondycji współczesnej Polski. Różne przeplatające się historie bohaterów łączy poczucie odrzucenia przez społeczeństwo. Poznajemy m.in. nauczycieli historii i polonistyki, kwiaciarkę oraz dziewczynę zatrudnioną jako pomoc domowa w willi bankiera. Wszyscy nie potrafią odnaleźć się w świecie zdominowanym przez zło, agresję i nienawiść. W roli głównej m.in. Sebastian Fabijański.
16 stycznia – Boże ciało
Gatunek: Obyczajowy
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Dawida, który przechodzi duchową przemianę i postanawia zostać księdzem. Po wyjściu z poprawczaka mężczyzna postanawia spełnić swoje marzenie i w tym celu udaje się do jednej z parafii. Podczas nieobecności kapłana podszywa się pod nowego księdza w miasteczku. Ogromna charyzma w połączeniu z głęboką wiarą powodują, że mieszkańcy zaczynają darzyć go wielką aprobatą. Jednak prawda wkrótce wyjdzie na jaw. Film Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara.
23 stycznia – Słodki koniec dnia
Gatunek: Dramat
Produkcja według scenariusza oraz reżyserii Jacka Borcucha. U boku twórcy scenariusza w swojej debiutanckiej roli pisarz Szczepan Twardoch. „Słodki koniec dnia” to historia o mieszkającej we włoskiej prowincji Polce – laureatce Nagrody Nobla o imieniu Maria, która w obliczu ludzkiej tragedii, jaką jest zamach terrorystyczny w Rzymie, czuje się w obowiązku wykorzystać swoją sławę, aby wesprzeć społeczeństwo. Dramat ten porusza tematykę nadziei na lepsze jutro oraz tęsknoty za życzliwszymi czasami. W rolach głównych na ekranie zobaczymy Krystynę Jandę oraz Katarzynę Smutniak.
30 stycznia – 1800 gramów
Gatunek: Dramat obyczajowy
Film w reżyserii Marcina Głowackiego, którego historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Główna bohaterka Ewa jest dyrektorką interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego. Codziennie w pocie czoła poszukuje dla swoich podopiecznych nowego domu. Teraz w zbliżającym się okresie przedświątecznym bardzo chce odnaleźć dom dla nowej podopiecznej – Nutki. Dla znalezienia jej cudownych rodziców gotowa jest zrobić niemal wszystko.