Dzisiaj jest: 6.5.2024, imieniny: Beniny, Filipa, Judyty

Zapiski bibliotekarki Książnicy? o nowościach wydawniczych i trudnych wyborach.

Dodano: 5 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Nie jest łatwo być bibliotekarką, zwłaszcza jeśli lubi się czytać.

Zapiski bibliotekarki Książnicy? o nowościach wydawniczych i trudnych wyborach.
Nie jest łatwo być bibliotekarką, zwłaszcza jeśli lubi się czytać. Ledwie doczytałam do 245 strony (z ośmiuset!) „Sedinum Wiadomość z podziemi” Leszka Hermana, a tu do Wypożyczalni trafiły nowości wydawnicze!

Przy okazji podpowiem wam, jak w Wypożyczalni nie wyjść na nowicjusza (w razie, jakby ktoś miał przyjść po kilku latach).
Wchodzisz, witając się zostawiasz kartę na pulpicie bibliotekarki i kierujesz się od razu w stronę wózka, stojącego naprzeciwko drzwi. Tam jest „najlepszy towar”, książki które właśnie wróciły od czytelników, czyli są „w ciągłym obiegu”. Jeśli nie czytasz jakiejś niszowej literatury, to z pewnością coś tam dla siebie znajdziesz.

A wracając do nowości.
Nowości, zanim trafią na wózek, a później na półkę, czekają na czytelników na stoliku pod oknem. Warto tam zaglądać, bo nowe książki w Książnicy Stargardzkiej pokazują się dość często.

Teraz akurat Wypożyczalnia wzbogaciła się o:

„Blask” Marek Stelar
Szczecin, jako miejsce akcji. Tajemnica, a właściwie trzy. Morderstwa - cztery. Dochodzenia odnośnych władz i domorosłych detektywów.
Akcja tuż po wojnie, w okresie mojego dzieciństwa i współcześnie. Wspólny wątek.
Muszę przeczytać!

„Inna” Max Czornyj
Młoda kobieta znika bez śladu.
Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Pamięta tylko swoje imię i nazwisko.
Najpierw „Blask”, a później ta!

„365 dni” Blanka Lipińska
To nowa wersja „Pięknej i Bestii”. Bestia – sycylijski mafiozo porywa piękną Laurę i daje jej 365 dni na to, żeby go pokochała.
Podobno obrzydliwie romantyczna. To chyba się skuszę…

„Listy zza grobu” Remigiusz Mróz
Kaja Burzyńska raz w roku dostaje listy od zmarłego ojca. To wątek, który znam z „PS Kocham Cię” Cecelii Ahern – ojciec przed śmiercią je napisał i zlecił coroczną wysyłkę. Listy oczywiście kryją tajemnicę.
Tymczasem do miasteczka po dwudziestu dwóch latach wraca Seweryn Zaorski. Patomorfolog i samotny ojciec dwójki dzieci, kupuje zrujnowany dom rodzinny Kai i rozpoczyna remont. W zniszczonym garażu odnajduje zamurowaną skrytkę z materiałami, które rzucają nowe światło na starą sprawę.
Też trafia na moją listę, no bo jak inaczej?!

„Zamęt” Vincent V. Severski
W Pakistanie talibowie porywają polskiego biznesmena. Do akcji ratunkowej rusza super tajna jednostka Agencji Wywiadu znana jako „Sekcja”. Szybko okazuje się jednak, że porwanie jest tylko częścią szerszego planu, w który zaangażowane są wywiady różnych krajów i staje się ono powodem do bezwzględnych rozgrywek politycznych w Polsce.
To jeszcze nic, bo do Wypożyczalni zawitała też druga część:

„Odwet” Vincent V. Severski
Waldemar Zenonik, oficer polskiego wywiadu, ginie w Algierze, wykonując misję związaną z kontraktem Polskiego Koncernu Zbrojeniowego. Ślady wskazują na Al-Kaidę.
W tym samym czasie w Baku inny oficer wywiadu, Robert Kunicki, spotyka się z Jewgienijem Morozowem – dziennikarzem i rosyjskim szpiegiem. Wkrótce po rozmowie umiera na zawał.
Tajemnicze okoliczności śmierci polskich agentów wzbudzają zainteresowanie Rosjan. Pułkownik Arsen Fiedotow bacznie śledzi sytuację na polskiej scenie politycznej. Stawka jest szczególnie wysoka – zbliżają się wybory parlamentarne.
A ja się wyspryciłam i w Dziale Multimedialnym wypatrzyłam audiobooki, jak kolejka do książkowych nowości będzie za długa, Severskiego sobie posłucham...

„Pisarka” Katarzyna Michalak
Sama autorka mówi o niej: „Książka, którą oddaję do Waszych rąk, jest wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że to czterdziesta powieść w moim dorobku, jest też najbardziej osobista ze wszystkich dotychczasowych. Nie muszę dodawać, że włożyłam w nią mnóstwo emocji i serca?”
Wyjątkowa. I jak nie wciągnąć jej na swoją listę czytelniczą?

„Zagubiona” Katarzyna Michalak
Weronika - zdradzona, opuszczona, załamana - próbuje odnaleźć się w świecie, gdzie najbliżsi, którzy powinni ją wspierać, wciąż ranią, a pomocną dłoń podają obcy. Przyjaciele. To oni nie pozwalają się poddać i całkiem zrezygnować z walki o odrobinę szczęścia.
Brzmi życiowo!
To drugi tom nie-autobiografii Katarzyny Michalak.
No to co? Na listę!

„Podaruj mi jutro” Ilona Gołębiewska
Nowa powieść autorki bestsellerowej sagi o starym domu!
Uff, nie czytam tej sagi. Chociaż jedna nie wpada na listę, bo tam już tłok!

„WYSPA CAMINO” John Grisham
Białe kruki, niepozorni antykwariusze i niebanalna historia kryminalna!
I ja już więcej informacji nie potrzebuję – na listę!
Ale dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali...
Zaczyna się od skoku. Udanego. Przestępcy kradną z biblioteki Uniwersytetu Princeton manuskrypty.
Dziwna kradzież? To skarb – zostały ubezpieczone na 25 milionów dolarów!
Czy cokolwiek może łączyć ten brawurowy skok z niepozornym Bruce’em Cable’em, który prowadzi księgarnię w sennym miasteczku Santa Rosa na wyspie Camino? Niewielu ludzi wie, że Bruce prawdziwe pieniądze zarabia na handlu białymi krukami.

„Tak cię straciłam” Jenny Blackhurst
Susan po trzech latach wychodzi ze szpitala psychiatrycznego z nową tożsamością. Bliscy, policja, lekarze – wszyscy mówią Emmie – tak ma teraz na imię – że trafiła tam, bo zabiła swojego synka. Emma nic nie pamięta. 
„Debiutancki thriller Jenny Blackhurst trzyma w napięciu do ostatniej strony. Akcja zmienia kierunek jak górska serpentyna!”
Wow! Będzie się działo! Biorę!

„Złota klatka” Camilla Läckberg
Pierwsza część nowej serii królowej szwedzkiego kryminału.
P i e r w sz a… balsam na ucho/oko czytelnika. No i Läckberg, to przecież marka sama w sobie – tutaj nie może być „pudła”.
Dla tych, co wolą nie wiedzieć, opis brzmi: „Złota klatka” to trzymający w napięciu thriller o determinacji, sile charakteru i brutalnej zemście.
Rąbka tajemnicy uchyla jednak wydawca, dla tych co muszą wiedzieć: Dręczona przez mroczne wspomnienia z Fjällbacki, Faye coraz częściej czuje się jak zamknięta w złotej klatce. Nie może pozbyć się wrażenia, że poświęciła swoje ambicje na rzecz mężczyzny, który coraz bardziej się od niej oddala.
Kiedy Jack i ich córka Julienne nie wracają z rejsu łodzią, a policja dostrzega w mieszkaniu kałużę krwi, podejrzenie szybko spada na męża Faye.
Co przed nią ukrywa? Czy zabił własną córkę? Nic w życiu Faye nie będzie już takie, jak do tej pory.

„Nóż” Jo Nesb?
Harry Hole wrócił do punktu wyjścia: znowu pije, Rakel wyrzuciła go z domu, ponownie mieszka przy Sofies gate. Pewnego dnia budzi się z obezwładniającym kacem, a na dłoniach i ubraniu ze zdumieniem spostrzega ślady krwi.

„Zanim się obudzę” Agnieszka Bednarska
Z rzeki zostaje wyłowiona kobieta – wyziębiona i ledwie żywa. W szpitalu zapada w śpiączkę. Ma nikłe szanse na wybudzenie się. Policja nie potrafi ustalić jej tożsamości, nikt nie zgłasza jej zaginięcia. Opiekująca się nią siostra Brygida nadaje jej imię Selena i od tej pory poświęca się opiece nad dziewczyną.
Do tej samej sali trafia Kamil, chłopak z objawami śmierci mózgowej. Ordynator namawia jego rodziców do podpisania zgody na pobranie organów od Kamila, ale oni się nie zgadzają. Matka, patrząc na syna, nie wierzy w jego śmierć.
W szpitalu pracuje również doktor Yao Nakamura – wychowanek domu dziecka, samotny dziwak i przeciwnik orzekania śmierci mózgowej. Czy zdoła przywrócić swoich pacjentów do świata żywych? Kto ma decydować, gdzie leży granica między życiem a śmiercią? Co dzieje się za świadomością człowieka, który jest zbyt słaby, by wrócić, lecz wciąż niegotowy, by odejść?
To też ciekawe. Ważny temat, który pewnie inaczej rozważa się „na spokojnie”, a inaczej w gabinecie lekarskim, czy na sali chorych w szpitalu.

„Sekret Heleny” Lucinda Riley
Dwadzieścia cztery lata temu Helena spędziła magiczne wakacje na Cyprze. Zakochała się wtedy pierwszy raz. Gdy ojciec chrzestny zostawia jej w spadku popadającą w ruinę willę Pandora, Helena powraca na słoneczną wyspę, by wraz z rodziną spędzić tam wakacje. Idylliczny krajobraz wyspy skrywa jednak gęstą pajęczynę sekretów. Helena za nic nie pozwoli, by dowiedzieli się o nich William i Alex, jej mąż i syn.

„Cymanowski Młyn” Stefan Darda, Magdalena Witkiewicz
Małżeństwo Moniki i Macieja przechodzi głęboki kryzys. Oboje łudzą się, że urlop w leśnym pensjonacie, z dala od ludzi i cywilizacji, może jeszcze wszystko uratować. Początkowo ulegają romantycznym chwilom, jednak nagły wyjazd Macieja budzi demony przeszłości. Łukasz, przystojny syn właściciela, do złudzenia przypomina Monice jej byłego narzeczonego.
Wyjazd, który miał ratować związek, okazuje się początkiem trudnych do wyjaśnienia i niepokojących zdarzeń. Nic nie jest oczywiste, bohaterowie głęboko skrywają tajemnice, a na światło dzienne wypływają przerażające wspomnienia o krwawych zbrodniach sprzed lat.
Kryminałek? Tajemnice? Zbrodnie? Hmm, biorę!

„Becoming. Moja historia” Michelle Obama
W swoim życiu pełnym znaczących dokonań Michelle Obama stała się jedną z najbardziej ikonicznych i ujmujących kobiet naszych czasów. Jako Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych i pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku  pomogła uczynić Biały Dom bardziej otwartym niż kiedykolwiek wcześniej. Została wielką rzeczniczką kobiet, zarówno tych w USA, jak i na całym świecie, gruntownie zmieniając przyzwyczajenia rodzin w zakresie zdrowszego i bardziej aktywnego życia.
Powieść ukazała się jednocześnie w 24 językach.

„Zranić marionetkę” Katarzyna Grochola
Miłość, nienawiść, stare grzechy. Jak to u Grocholi.
Ale tutaj, o zgrozo, pojawia się seria tajemniczych zgonów. Kryminał Grocholi? Tego nie mogę przegapić!

„Dziewczyna o czterech palcach” Marek Krajewski
Rok 1922. Niebezpieczny czas przełomu. Na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej bandy bolszewików sieją terror, zostawiając za sobą trupy mężczyzn i zhańbione kobiety. Na linii Lwów – Warszawa – Wolne Miasto Gdańsk trwa bezwzględny wyścig wywiadów.
Powieść szpiegowska. Tajemnice historii przedwojennej Polski, zakulisowe rozgrywki, świetnie oddany klimat lat 20-tych i wartka akcja – zapowiada wydawca. Mnie namówił!

„Hotel pod jemiołą” Richard Paul Evans
W urokliwym hotelu "Pod Jemiołą" organizowany jest kurs dla początkujących pisarzy. Kim poznaje tam tajemniczego Zeke’a, z którym nawiązuje wyjątkową więź. Taką, jaka zdarza się tylko ludziom, którzy podobnie patrzą na świat.
Na „Hotel” czekały z niecierpliwością liczne czytelniczki. Wreszcie się doczekały.

„Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet” Sylwia Winnik
Wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły w Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów autorki z każdą z bohaterek.
Każda opowieść jest inna. Każda kobieta jest inna. Każda historia jest inna. Są tu wspomnienia obozowych dzieci, nastolatków, kobiety która w obozie urodziła i pochowała swoje dziecko.

„Opiekunka” Sheryl Browne
To mroczny thriller, jeśli ktoś lubi – jest wolna – ja nie czytam.

Kto myśli, że teraz rozpiszę sobie, w jakiej kolejności chcę je czytać i pójdę do Wypożyczalni?
Nic z tego. Przeczytam je w takiej kolejności, w jakiej dostanę.
Niektóre z nich cieszą się takim zainteresowaniem, że na liście rezerwacyjnej w wypożyczalni jest nawet kilkunastu czytelników. Wpiszę się i ja.

To chyba jest dobre miejsce, żeby przypomnieć o tym, że nie należy zbiorów bibliotecznych przetrzymywać w domu, odnosimy, puszczamy w obieg, dajemy szansę innym na sięgnięcie do nich. Po co ktoś ma być „ochnasty” w kolejce po książkę czy audiobook, które leżą na półce w naszym domu?

A wracając do „Sedinum”, chociaż to już nie jest najnowsza nowość, warto przeczytać.
Akcję rozpoczyna katastrofa budowlana (a później napięcie rośnie!). Z parkingu spadają samochody, z biurowca wprost na chodnik lecą komputery, segregatory z dokumentami, fruwają faktury, umowy i luźne kartki z danymi osobowymi… a to wszystko w centrum Szczecina!
Książka jest pełna napięcia, zwrotów akcji, jest tam Sydonia, Gryfici, prastare zachodniopomorskie rody, hitlerowcy, szyfry, stare mapy, wędrujące obrazy – przenoszone do innej siedziby rodu, dziedziczone, darowane, grabione…, architektura zabytkowa i współczesna i zwolennicy obu, Stargard, Sowno i historia tamtejszego ołtarza, dużo współczesnego Szczecina, ale za sprawą panny Borckówny również Marianowo, jest wątek romantyczny i dziennikarski…
Jeszcze nie wiem, jak to się wszystko skończyło, bo ciągle czytam, ale jest to z całą pewnością jedna z tych książek, do których przysiadamy na chwilę, rano, kiedy dzwoni budzik zastanawiamy się, czy mamy jeszcze urlop na żądanie, bo to zdecydowanie jest powód do uruchomienie tej procedury.
W wypożyczalni książka czeka na półce, lada dzień skończę swój egzemplarz i też wróci do obiegu bibliotecznego.
Dla tych, którzy nie są pewni, czy przebrną przez 800 stron, świetnie napisanej książki, w Dziale Multimedialnym mamy audiobook.

I już zupełnie na koniec – część z tych nowości jest również dostępna w formie audiobooków w Dziale Multimedialnym, a czytelnicy mają wpływ na Książnicowe zakupy – jeśli czekacie na jakąś książkę, audiobook, film, płytę z muzyką – powiedzcie to bibliotekarkom, wydawnictwo trafi na listę zakupów i być może już niedługo zawita na stoliku z nowościami.

Tymczasem idę czytać. Wrócę i opowiem co ciekawego wypatrzyłam w Książnicy Stargardzkiej.

Do zaczytania.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Święto Konstytucji 3 Maja. Fotorelacja