Dzisiaj jest: 24.8.2019, imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny

Wspomnień czar… Rok 2018 w Książnicy Stargardzkiej. [cz.3].

Dodano: 6 miesięcy temu
Redakcja poleca!

Nie samą książką bibliotekarz i czytelnik żyje…

Wspomnień czar… Rok 2018 w Książnicy Stargardzkiej. [cz.3].
Biblioteka to miejsce, w którym przede wszystkim przechowuje się i udostępnia jej użytkownikom księgozbiór oraz inne materiały biblioteczne. I tak zazwyczaj postrzegamy to miejsce. Tymczasem nowoczesna biblioteka, a taką właśnie mamy w swoim mieście, to również miejsce, gdzie można bezpłatnie skorzystać z komputerów z dostępem do Internetu, z bezprzewodowej sieci Wi-FI, poczytać prasę, wypożyczyć materiały multimedialne oraz wziąć udział w wielu imprezach, spotkaniach i wydarzeniach kulturalnych i społecznych. A wszystko to dzięki pełnemu zaangażowaniu, pomysłowości i pasji, zespołowi Książnicy Stargardzkiej z jej dyrektorem Krzysztofem Kopackim na czele.

Książnica Stargardzka promuje szeroko pojętą sztukę i tym samym jej twórców. Funkcjonują w niej cztery stałe galerie: GALERIA JEDNEGO OBRAZU, GALERIA EX LIBRISU, GALERIA NA PODDASZU oraz GALERIA NASZYCH SĄSIADÓW – ta ostatnia funkcjonująca w Filii bibliotecznej nr 1 na osiedlu Letnim w Stargardzie. W galeriach tych prezentowane są prace artystów profesjonalnych i uznanych, jak również prace tych mniej znanych, plastyków specjalizujących się w danej dziedzinie oraz prace artystów amatorów w każdym przedziale wiekowym.

Unikatowym przedsięwzięciem organizowanym przez stargardzką bibliotekę jest  Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny „Kryształowa Maska”. Przeglądy teatralne organizowane z myślą o przedszkolach są w naszym kraju niestety rzadkością. Tak więc w roku 2010 Książnica Stargardzka postanowiła dołączyć do grona instytucji wypełniających tę istotną lukę. Czas odbywania się tego przeglądu, który organizowany jest na przełomie marca i kwietnia, nie został wybrany przypadkowo. Dzień 27 marca na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Teatru. Wyborowi temu towarzyszy przesłanie nie tylko uświetniające tę ważną datę, ale jest to przede wszystkim okazja do twórczej i aktywnej możliwości świętowania tego dnia przez najmłodszych artystów sceny ze Stargardu.

Książnica Stargardzka jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Festynu na „Ulicy Magicznej”, który jest organizowany od 2002 roku w ramach DNI STARGARDU. Przez lata konsekwentnych działań bibliotekarzy, Festyn ten jest w tej chwili największą imprezą rekreacyjną w Polsce, za której mnogością działań stoi biblioteka. Tysiące mieszkańców, i to nie tylko Stargardu, może raz w roku uczestniczyć w tym niezwykłym, kilkugodzinnym wydarzeniu łączącym ze sobą elementy artystyczne i rozrywkowe z kwestiami społecznymi. Z roku na rok oferta Festynu ulegała poszerzeniu o kolejne elementy, wciąż ewoluuje i ulega przemianom, ciągle zaskakując swoją świeżością. Można więc śmiało stwierdzić, że Książnicy Stargardzkiej udało się z powodzeniem stworzyć i wypromować nowy produkt regionalny.

Książnica Stargardzka jest jednym z aktywniejszych współorganizatorów Art Festiwalu goszcząc w swoich progach także festiwalowe przedsięwzięcia, których w ubiegłym roku w bibliotece było siedem (rzeźba, ekslibrisy, mandale, rękodzieło, multimedia, literatura, warsztaty twórcze).

Wszyscy ciekawi bibliotecznych wrażeń, w pełnym tego słowa znaczeniu, mogli uczestniczyć w IV Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, która w Książnicy w tym roku przebiegała pod hasłem „Życzenia dla Polski, Marszałek, Dobra Wróżka i cała reszta”. Jej uczestnicy - oprócz świetnej zabawy i integracji - musieli wykazać się sporą wiedzą na temat historii dotyczącej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pracownicy biblioteki postarali się, aby wszystkie działania tego wieczoru - począwszy od ich strojów, poprzez scenografię, wystawy, muzykę, spotkania autorskie i konkursy - odbyły się w duchu historyczno-patriotycznym. Każdy z działów  Książnicy przygotował dla odwiedzających zaskakujące atrakcje i niespodzianki. Bibliotekarze pokazali tego dnia nowe, oryginalne i niekonwencjonalne oblicze stargardzkiej biblioteki, miejsca przyjaznego dla różnych akcji społecznych - inspirującego miejsca na spotkanie z drugim człowiekiem.

Innym, podobnie nośnym wydarzeniem, było w Książnicy Narodowe Czytanie Arcydzieł Literatury Polskiej – ogólnopolska akcja, której początki sięgają 2012 roku. W ubiegłym roku jej przedmiotem była lektura „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Pracownicy Książnicy Stargardzkiej od lat przyzwyczaili już nas do tego, aby takie wydarzenia miały niebanalną oprawę. I tak było również podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania. Nie zabrakło na nim - inspirowanego lekturą - spotkania partyjnego, głośnego sprzeciwu wobec burżuazji, ulotek, manifestów i wyznań. Każdy z uczestników mógł przeczytać swój ulubiony fragment lub posłużyć się jednym z 52 fragmentów „Przedwiośnia” przygotowanych przez bibliotekarzy.

Innego rodzaju wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie przygotowane w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Sąsiedztwo”. Książnica Stargardzka z tej okazji przygotowała spotkanie z mieszkańcami Stargardu, których rodzinne korzenie, bądź osobiste pochodzenie, związane jest z innymi krajami. Dyrektor Książnicy Krzysztof Kopacki witając stargardzian pochodzących z Niemiec, Ukrainy, Litwy, Szwecji, Włoch, Serbii, Kurdystanu, Jordanii i Iranu mówił m.in. „Takiego spotkania jeszcze nigdy nie było w 70. letniej historii Książnicy Stargardzkiej, na którym mamy okazję spotkać się z naszymi sąsiadami, stargardzianami, których życiowe losy, rodzinne lub też inne, sprowadziły do Stargardu z różnych stron świata”. Prowadzące spotkanie bibliotekarki: Beata Śpiechowicz i Anna Puchała w umiejętny sposób nakłaniały gości do wspomnień, zwierzeń, opowiadania o zwyczajach z krajów ich pochodzenia i które pielęgnują mieszkając w Polsce. Nie obeszło się bez prezentacji oryginalnych pamiątek, ciekawostek, charakterystycznych elementów odzieży, prezentacji kulinarnych i nawet ćwiczeń językowych – a wszystko to przy dużym, okrągłym stole będącym symbolem porozumienia, na którym królowało przygotowane przez organizatorów ciasto drożdżowe. Budowanie wspólnej tożsamości, to pamięć o korzeniach, patriotyzmie i walce o niepodległość naszego kraju przechowywana w rodzinnych archiwach i przekazywana kolejnym pokoleniom. Są wśród nich również losy Stargardu i ludzi mieszkających tutaj, także tych pochodzących z różnych stron świata. Spotkanie było okazją do podkreślenia wkładu Stargardu do kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach łączących Europejczyków.

Bibliotekarze Książnicy przygotowali też akcje „Wakacje w bibliotece” i „Ferie w bibliotece” oraz całe mnóstwo cieszących się dużym zainteresowaniem stargardzkich i podstargardzkich szkół lekcji. Odbyło się 76 lekcji bibliotecznych oraz 237 lekcji tematycznych.

Nowy rok w Książnicy Stargardzkiej już przyniósł stargardzianom w różnym wieku pierwsze ciekawe wydarzenia, a na kolejne bibliotekarze zapraszają m.in. na swojej Stronie www, na profilu fb Książnicy i za pośrednictwem portalu e-stargard.pl.

To oczywiście nie wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w ubiegłym roku w Książnicy Stargardzkiej. Miało przecież miejsce zadziwiające odkrycie w piwnicach biblioteki, którego następstwem było nowe wydawnictwo Książnicy, to także cykl imprez w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK, to konkursy: plastyczne i ortograficzne o zasięgu powiatowym, to również dziesiątki mniejszych wystawek w poszczególnych działach biblioteki. Z całą pewnością działalność stargardzkiej biblioteki zadaje kłam stereotypowym stwierdzeniom, że w bibliotekach nic się nie dzieje i że należy w nich zachowywać ciszę.
                                                                        
KSIĄŻNICA STARGARDZKA chce, żeby było w niej i o niej głośno! A zatem do zobaczenia w stargardzkiej bibliotece! 
Źródło: Książnica Stargardzka
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje [16-18.08] - GALERIA