Dzisiaj jest: 24.5.2019, imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

Perełki filmowe w SCK – Neapol spowity tajemnicą

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:

Czwartkowe Spotkania Klubu Filmowego zapraszają w tym tygodniu na kino włoskie.

Perełki filmowe w SCK – Neapol spowity tajemnicą
Na ekranie zostanie wyświetlony thriller pt. „Neapol spowity tajemnicą”.

Reżyser Ferzan Özpetk przyzwyczaił swoich widzów do oglądania dzieł sztuki na wielkim ekranie. W swoim dorobku ma takie filmy, jak: „Zapnijcie pasy”, „Dziewczyna we mgle” oraz „Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto”. Sprawa nie ma się inaczej również w przypadku jego najnowszego dzieła.

Akcja filmu toczy się w tytułowym Neapolu. Patolożka o imieniu Adriana na zaproszenie swojej ciotki przybywa do jej domu, aby wziąć udział w okulistycznej ceremonii. Na miejscu poznaje przystojnego mężczyznę – Andrea. Między dwojgiem od razu rodzi się uczucie i spędzają noc w mieszkaniu bohaterki. Adriana przekonana o poznaniu swojej nowej miłości umawia się z mężczyzną na drugi dzień w muzeum. Ten jednak nie przybywa na wyznaczone spotkanie. Po powrocie do pracy okazuje się, że na bohaterkę czeka zlecenie przeprowadzenia sekcji zwłok młodego mężczyzny, który w wyniku zabójstwa został pozbawiony gałek ocznych. Okazuje się, że ofiarą morderstwa jest sam Andrea. Bohaterka rozpoczyna własne śledztwo, aby poznać przyczynę śmierci ukochanego.

Cały film toczy się w klimacie pełnym tajemnic i magii. Włoskie miasto zostało zaprezentowane, jako miejsce mroczne, pełne zagadek oraz niebezpiecznych zdarzeń. W tym miejscu duża zasługa leży po stronie autora zdjęć - Giana Filippa Corticellego, którą za swoją pracę został nagrodzony najważniejszą włoską nagrodą filmową David di Donatello. Dodatkowo budzący grozę klimat podkreśla zaskakujące i niedopowiedziane zakończenie fabuły. Staje się ono przyczynkiem do dalszej dyskusji na temat wydarzeń oraz bohaterów.

Film nie byłby jednak uznawany za dzieło sztuki, gdyby nie gra aktorska na najwyższym poziomie. W rolach głównych na ekranie zobaczymy Giovanna Mezzogiorno oraz Alessandro Borghi. Każdy detal w postaci gestów, czy mimiki twarzy jest wypracowany tutaj do perfekcji.

„Neapol spowity tajemnicą” otrzymał aż 11 nominacji do nagrody David di Donatello, w tym dwie wygrane za wspomniane już wyżej najlepsze zdjęcia oraz najlepszą scenografię.

Seans rozpocznie się w czwartek o godz. 18.30. Stargardzkie Centrum Kultury zachęca do zakupu biletów w cenie 10 zł w kasie kina lub na stronie organizatora http://kino.sck.stargard.pl/film/Neapol_Spowity_Tajemnica#gth.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Art Festiwal 2019 – GALERIA. Cz.1