Występowali na wszystkich edycjach Stargardzkiej Jesieni Jazzowej m. in. prowadząc tam warsztaty, a teraz wydali swoją płytę: Adam Wendt and Friends - Rhythm& Jazz. Ich najnowsze utwory mogliśmy usłyszeć na tegorocznym spotkaniu z muzyką jazzową. O zespole wypowiedzieli się Starosta Stargardzki – Iwona Wiśniewska oraz dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I II stopnia w Stargardzie – Grzegorz Konopczyński.
Projekt Adam Wendt &Friends to akustyczny kwartet jazzowy nawiązujący do rhythm and bluesa. W skład zespołu wchodzą: Adam Wendt – saksofon, Wojciech Niedziela – pianino, Zbigniew Wrombel – bass, Marcin Jahr – perkusja. Gościnnie wspomagają ich Dean Brown na gitarze i Randy Brecker na trąbce. Repertuar grupy jest pełen energii i żywiołowej ekspresji, wyjątkowo przychylnie odbierany przez publikę podczas koncertów.
Regularnie od 6 lat pojawiają się na Jesiennym Jazzie w Stargardzie, a teraz jesienią 2018 wydali płytę(można ją kupić TUTAJ) na której znalazło się 9 autorskich kompozycji. Próbkę można było usłyszeć na VI edycji Jazzowej Jesieni.
Video na naszym Facebooku z VI edycji Jesiennego Jazzu w Stargardzie
VI Jesienny Jazz 2018 - Adam Wendt and Friends - First dog
VI Jesienny Jazz 2018 - Adam Wendt and Friends - Don'change my mind
Zespół Adam Wendt &Friends tworzą:
Adam Wendt urodzony w 1960 roku w Gdańsku polski saksofonista i kompozytor, a oprócz tego jeszcze aranżer oraz pedagog. Ukończył Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu oraz jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od połowy lat 80 jest uznawany za czołówkę polskich saksofonistów.
Z muzyką jazzową pierwszy kontakt miał już w szkole podstawowej, jednak poważne sukcesy przyszły w latach 80. W trakcie studiów występował m.in. z zespołami Young Power, Alex Band i Big Bandem Wiesława Pieregorólki. Był także współtwórcą sukcesów grupy Walk Away (wielokrotnie uznawanej za najlepszy jazzowy zespół roku) z którą koncertował w ponad 15 krajach i zdobył wiele nagród i wyróżnień. W 1990 roku Walk Away razem z Urszulą Dudziak grali na otwarciach europejskich koncertów Milesa Davisa.
Współpracował z takimi artystami jak: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Grzegorz Ciechowski, Grażyna Łobaszewska, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak, Krzesimir Dębski, Bogdan Hołownia, Leszcze, Krystyna Stańko czyMarek Kuczyński. Na liście znanych osób muzyki jazz z którymi koncertował lub nagrywał są: Randy Brecker, Mike Stern, EricMarienthal, Mino Cinelu, Frank Gambale, David Fiuczynski czy Dean Brown.
Wojciech Niedziela – polski pianista jazzowy, urodzony w 1961 roku w Rybniku. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Na swoim koncie ma nagranych 35 płyt z innymi artystami oraz 4 płyty autorskie, z czego jedna była nominowana do nagrody Fryderyka w 200 roku.
Zbigniew Wrombel – instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na gitarze basowej i kontrabasie. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od wielu lat zaliczany do czołówki muzyków jazzowych w kraju.
Marcin Jahr – urodzony w 1962 roku w Bydgoszczy polski muzyk jazzowy. Naukę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w Liceum Muzycznym w Bydgoszczy. Później ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Na jego koncie jest współudział przy ponad 30 płytach z różnymi wykonawcami.
Gościnnie Dean Brown - gitara i Randy Brecker - trąbka.
O wypowiedź na temat zespołu Adam Wendt &Friends poprosiliśmy Starostę Stargardu – Iwonę Wiśniewską.
Ci jazzmani to stali bywalcy. Można powiedzieć, że do Stargardu przyjeżdżają jak do siebie. Ostatnio żartowaliśmy, że powinni nawet zamieszkać w naszym mieście. Dobrze się tutaj czują. Postrzegam ich jako osoby sympatyczne, otwarte. Są zawsze gotowi na rozmowę, szczerzy, pogodni w relacjach.
Prowadzone przez nich warsztaty zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, a przypomnę że nie ma na nich ograniczeń wiekowych. Mogą tam pojawić się zarówno uczniowie szkół muzycznych jak i dorośli miłośnicy muzyki. Wszyscy którzy chcą się czegoś nauczyć od osób, które są tuzami w środowisku jazzowym. Największą wartością dodaną dla uczestników jest właśnie ten bezpośredni kontakt z „mistrzami”
Czy przyjadą za rok?
Myślę, że tak. Jak ich zaprosimy to przyjadą, pomimo faktu że dość mocno są tutaj „eksploatowani”. Warsztaty trwają kilka godzin, później jesteśmy świadkami koncertu i ci artyści trochę są już wymęczeni. Ale zawsze jest bardzo pozytywnie.
Czy jest szansa, by mogli w naszym mieście wieczorem zagrać gdzieś w lokalu takie klasyczne jam session? Okrągłe stoliki, niewielka publika, nocne godziny, kawka, herbatka, coś innego do picia. Jazzowy klimat trochę na wzór tego zza oceanu. Nawet komercyjnie. Zobaczyć ich w pełnym luzie. Co Pani o tym sądzi?
Na pewno pomysł bardzo ciekawy i pewnie znajdzie się w Stargardzie wielu chętnych by zasiąść przy tych stolikach. Tylko czy Adam Wendt i reszta ekipy są tym zainteresowani, to już trzeba by ich spytać.
Zespół Adam Wendt &Friends to stali bywalcy stargardzkiej Jesieni Jazzowej, imprez rosnącej z każdym kolejnym rokiem. Występują oni od samego początku, czyli przez wszystkie 6 edycji imprezy. Jazzowa Jesień w Stargardzie (zobacz galerię zdjęć z VI edycji) to oprócz koncertów, przede wszystkim warsztaty w Państwowej Szkole Muzycznej w Stargardzie.
O samą imprezę jak i zespół zapytaliśmy jej dyrektora Grzegorza Konopczyńskiego.
Adam Wendt &Friends, długo Pan ich zna? Jak to było z zaproszeniem?
To są moi rówieśnicy, znajomi z uczelni. Oni studiowali jazz - ja muzykę klasyczną, czyli znamy się już kilkadziesiąt lat. Cały czas ich obserwuję na estradach polski czy świata i od zawsze podziwiam. 6 lat temu pojawiła się okoliczność, by zorganizować warsztaty jazzowe. Dotarliśmy do nich, do ich miejsc pracy, skontaktowaliśmy się, a oni bardzo ochoczo przyjechali i są z nami do dzisiaj.
Cały czas ten sam skład?
Cały czas ten sam skład z drobną modyfikacją. Zmienili się gitarzyści, ale ostatni już nawet gitarzysty nie było. Regularnie na warsztatach pojawiają się Wojtek Niedziela, Marcin Jahr, Zbigniew Wrombel, Janusz Szrom, Adam Wendt i zachwycają po dzień dzisiejszy.
Fajnie że te nasze warsztaty akurat oni tworzą. To nie są tylko muzycy sesyjni czy klubowi – to są pedagodzy, profesorowie. Oni pracują w szkołach muzycznych. Adam Wendt w Akademii Muzycznej w Gdańsku, profesor Niedziela wykłada w Katowicach, a np. Zbigniew Wrombel w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Czyli do Stargardu co roku przyjeżdżają prawdziwe perły polskiego jazzu. Nie planujecie zmian?
Warsztaty jazzowe w różnych miejscach są różnie prowadzone. Zwykle te same gwiazdy przyjeżdżają co roku, ale są też miejsca gdzie próbuje się angażować różnych profesorów, chcąc wprowadzić nowy element, nowe spojrzenie. My póki co stawiamy na znane nam osoby i wierzymy, że te warsztaty każdego roku będą się rozwijać i przyciągać kolejne osoby.
A co z ich płytą?
Jeżeli chodzi o płytę, to Adamowi & Przyjaciołom szczerzę życzę powodzenia, by krążek miał same pozytywne opinie i jak największe zainteresowanie.
Dziękujemy za wypowiedzi.
Kto był na tegorocznym, podsumowującym koncercie Jesieni Jazzowej, ten z pewnością wie, czego może się spodziewać po tej płycie. My zachęcamy do zakupu, abyśmy w przyszłym roku ustawili się w długą kolejkę po autografy i oczywiście fotkę.
FOTO: Janek Rybaczuk
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Rhythm & Jazz ? nowa płyta jazzowych przyjaciół