Dzisiaj jest: 24.5.2019, imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

Testowa sesja- specjalnie dla debiutantów

Dodano: 6 miesięcy temu

Skorzystali także weterani, dla których kolejna kadencja wiąże się z wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań.

Testowa sesja- specjalnie dla debiutantów
Tydzień przed inauguracją obrad, miejsca w sali sesyjnej Rady Powiatu Stargardzkiego zajęli nowo wybrani radni. Zanim formalnie rozpoczną już szóstą kadencję, czekało ich krótkie lecz intensywne szkolenie, związane z obsługą zainstalowanego właśnie cyfrowego systemu głosowania. Debiutujący w roli powiatowych radnych, zapoznali się również od strony technicznej z funkcjonowaniem Rady Powiatu. Przyswoili też sobie zasady współpracy z administracją Biura Rady, odpowiedzialną za sprawne przygotowanie i przebieg obrad. Najwięcej emocji budziło jednak opanowanie systemu głosowania.

Zainstalowane urządzenia, tworzące spójny system transmisji on- line każdej sesji, okazały się dość intuicyjne w obsłudze. Szkolący zwracali szczególną uwagę na opanowanie funkcji, dotyczących trybu głosowania. Oddanie głosu jest możliwe dopiero po umieszczeniu w terminalu specjalnej karty identyfikacyjnej. W ramach ćwiczeń świeżo upieczeni radni korzystali z testowych wersji kart, umożliwiających rejestrację obecności oraz głosowania podczas sesji. Już po inauguracji dysponować będą „profesjonalną wersją” spersonalizowanych kart. System odnotuje więc obecność, bądź absencję poszczególnych radnych oraz ich głosy „za”, „przeciw” lub „wstrzymujące się”. Kolejne funkcje na pulpicie terminala zasygnalizują chęć zabrania głosu, lub udziału w dyskusji podczas obrad. Całość jest rejestrowana i transmitowana w czasie rzeczywistym. Formalny debiut zarówno radnych, jak i systemu nastąpi w środę, 21. listopada 2018 r.

Urządzenia do transmisji obrad on- line, zainstalowała w sali sesyjnej poznańska firma Helpdesk Plus. Obowiązek ten wynika z przepisów znowelizowanej ustawy o samorządzie powiatowym, która weszła w życie 11 stycznia tego roku. Nagrania mają być udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej, bądź w inny sposób- zgodnie z przyjętym zwyczajem. Obowiązek rejestracji sesji dotyczy rad gminnych, powiatowych i sejmików województw. Co istotne, zgodnie z wymogami ochrony danych osobowych, o przebiegu transmisji on- line będą informować zaproszonych gości specjalne wywieszki, umieszczone w widocznym miejscu przed wejściem do sali sesyjnej.

Szkolenie debiutantów i weteranów upłynęło w miłej atmosferze. Ci, którzy przekroczyli progi sali sesyjnej po raz pierwszy, szybko pozbyli się tremy. Dość sprawnie opanowano sprzęt do głosowania, chwaląc prostotę obsługi terminali. Z testowymi kartami również nie było problemu. Głosowania przebiegły sprawnie. „Testowo wybrany” przewodniczący nie miał również problemów z opanowaniem zarówno systemu, jak i całego gremium. W charakterze pomocy dydaktycznej, przydatne okazały się też losowo wybrane projekty uchwał. Nie zawiódł także tryb transmisji danych.

Wszystko jest zatem gotowe, teraz czeka wszystkich „egzamin praktyczny”- już w najbliższą środę, u progu szóstej kadencji.

 
Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Art Festiwal 2019 – GALERIA. Cz.1