Dzisiaj jest: 26.3.2019, imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Pomnik patriotyczny już prawie gotowy

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Miasta zapewniał, że w tym roku przed Świętem Niepodległości w Stargardzie stanie pomnik patriotyczny "Stargardzianie Ojczyźnie- w setną rocznicę odzyskania niepodległości".

Pomnik patriotyczny już prawie gotowy
Do obchodów rocznicy zostały dwa dni, a na placu budowy do wykonania zostały tylko prace porządkowe.

U zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Kazimierza Wielkiego kończą się prace związane z budową pomnika patriotycznego. - Zamontowaliśmy już dominantę wysokościową wraz z 30metrową drogą stanowiące formę rzeźbiarską upamiętniającą stulecie niepodległości- informuje Szymon Olbrychowski, przedstawiciel firmy MOD Architektura, która zaprojektowała i wraz z firmą Stemag-Marine ze Szczecina wykonała rzeźbę.

Wykonawca zapewnia, że do Święta Niepodległości wszystkie prace zostaną wykonane. - Na tym etapie do 11 listopada zobowiązani byliśmy do zrealizowania formy dominanty przestrzennej wraz z elementem drogi oraz detalami rzeźbiarskimi godła oraz pamiątkowej tablicy z inskrypcjami. Cały pomnik w swojej idei nawiązuje do niepodległości przedstawionej jako symboliczna „droga do wolności” zbudowana ze stu linii uzyskanych na zasadzie relacji puste-pełne, która po 30 metrach wypiętrza się w górę na wysokość 6 metrów- opowiada Szymon Olbrychowski. - Wczoraj zajmowaliśmy się montażem gotowej dominanty wysokościowej, oraz elementów drogi. Dzisiaj do wykonania zostały tymczasowe zagospodarowanie terenu, który będzie służył obchodom upamiętnienia odzyskania niepodległości 11 listopada, oraz detale rzeźbiarskie- mówi. W przyszłym roku Miasto planuje rewitalizację tej części parku w postaci wykonania placu o powierzchni ok.300m2 jego otoczenia, dojść oraz zagospodarowania zielenią.

W maju głosowaniu mieszkańców poddano trzy koncepcje budowy pomnika patriotycznego które otrzymały równorzędne 1 miejsca spośród trzynastu prac konkursowych, które pierwotnie wpłynęły do stargardzkiego magistratu. Stargardzianie opowiedzieli się za koncepcją nr 001 przedstawioną przez Autorską Pracownię Projektową Barbary Getter i Andrzeja Gettera z Krakowa (242 głosy). Kompozycja pomnika oparta została na koncentrycznych kręgach, inspirowana słojami pnia wiekowego drzewa. Projektanci deklarowali, że realizacja ich wizji zamknie w kwocie 500 000 zł, co stanowiło ważny warunek zapisany w regulaminie konkursu.  - W toku prowadzonych rozmów dwa spośród trzech wyłonionych zespołów zrezygnowały jednak z pracy nad budową pomnika. Oba argumentowały, że koszty realizacji ich wizji są wyższe od zabezpieczonej kwoty- poinformował Urząd Miejski.

Ostatecznie miasto podpisało umowę ze spółką MOD Architektura ze Szczecina, która koncepcję pomnika przygotowała we współpracy z dr hab. Jerzym Lipczyńskim. Wykonawcy zadeklarowali wykonanie głównych elementów obiektu do 11 listopada. Ich projekt proponuje formę założenia pomnikowego stanowiącego harmonijne połączenie placu w kształcie zbliżonym do kwadratu o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Przyjęte rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie posiada kontrast pionowego akcentu rzeźbiarskiego, obszernego placu i drogi prowadzącej do rzeźby. Zaproponowane materiały budowlane wybrane ze względu na szlachetność i trwałość to stal nierdzewna, brąz cynowy  i beton. O Niepodległości Polski mówi sylweta orła, uwypuklona na ryflowanej powierzchni oraz ciekawie usytuowana na bocznych powierzchniach pionowych elementów polska flaga, dynamicznie pojawiająca się podczas oglądania pomnika z różnych stron. O intencji założenia mówi odlewana z brązu tablica z inskrypcja : „STARGARDZIANIE OJCZYŹNIE – W SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”

FOTO: Marcin Jędra

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ORKIESTRA CAMERATA STARGARD. Koncert 24.03.2019. GALERIA