Dzisiaj jest: 26.3.2019, imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Jeździmy, bo lubimy!

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Działające od 2016 roku w naszym mieście Stowarzyszenie „Stargard na Rowery” właśnie oficjalnie zakończyło tegoroczny sezon rowerowy.

Jeździmy, bo lubimy!
Założeniem Stowarzyszenia jest promowanie turystyki rowerowej, zdrowego stylu życia i idei ekologicznych, wspólnie z innymi organizacjami dbałość o poprawę bezpieczeństwa rowerzystów, rozwój infrastruktury rowerowej w naszym mieście oraz rozwój i integrację lokalnego środowiska rowerowego. Z uwagi na charakterystyczne stroje członków Stowarzyszenia, najbardziej widoczne są wycieczki rowerowe organizowane lub współorganizowane przez Stargard na Rowery.

W tym sezonie Stowarzyszenie zaprosiło stargardzkich cyklistów na:

RoweLove Niedziele - odbyło się 5 imprez pod tym hasłem:

Na pierwszą RoweLovą Niedzielę Stowarzyszenie wybrało się 6 maja. 27 rowerzystów przejechało DDR-ką w stronę Bridgestona następnie przez teren byłego lotniska w Kluczewie, Dębice i piękny odcinek polnej drogi wśród kwitnącego rzepaku do Wierzbna, następnie Koszewo, Koszewko, Skalin i ul. Spokojną uczestnicy rajdu powrócili na miejsce zbiórki. Pogoda dopisała a uczestnicy nabrali ochoty na kolejne wyprawy „w siodle”.

20 maja, w ramach RoweLovej Niedzieli stargardzcy rowerzyści wzięli udział w IV Rajdzie Kwitnącego Rzepaku organizowanym na terenie Gminy Kobylanka. Stargard, Morzyczyn. Kunowo, Kobylanka, Reptowo, Stargard – dystans około 40 km. Niestety nie dopisał… rzepak, w większości zdążył przekwitnąć.

W ramach trzeciej RoweLovej Niedzieli Stargardzianie wzięli udział w Święcie Cyklicznym w Szczecinie. 17 czerwca ponad 30-osobowa grupa stargardzkich cyklistów wyposażona przez Rowerowy Szczecin w batony energetyczne wyruszyła ścieżkami rowerowymi do Motańca, a dalej leśną drogą do Płoni, gdzie na parkingu przy Netto czekała już grupa rowerzystów. Zabezpieczani przez radiowóz policyjny wyruszyli ulicami Szczecina uczcić wspólnym przejazdem Święto Cykliczne.
To najdłuższa tegoroczna Rowelova Niedziela, przejechany dystans wyniósł ponad 100 km, kilkoro uczestników po raz pierwszy miało okazję pojechać rowerem do Szczecina i z powrotem, z czego zresztą słusznie,  byli bardzo dumni.

4 RoweLova Niedziela upłynęła pod hasłem: Joga i Rower. 26 sierpnia rowerzyści zgłębiali tajniki kolejnej aktywności fizycznej. W ten niedzielny poranek stawili się wraz z rowerami w Parku 3 Maja na zajęciach Pani Alicji Postawy ze Szkoły Jogi. Po intensywnej rozgrzewce, w świetnych nastrojach 46 rowerzystów przejechało przez Strachocin, Trzebiatów, Pęzino, Golinę, Barzkowice, Marianowo, Czarnkowo, Pęzino, Ulikowo i jeszcze raz przez Strachocin wróciło do Stargardu. Rowerzyści pokonali łącznie 50 km.

5 RoweLova Niedziela - Stawy Dzwonowskie. Ponad 40-stu uczestników 30 września, przejechało wspólnie trasę: Stargard – Grabowo – Stara Dąbrowa – Stawy Dzwonowskie – Marianowo – Pęzino – Ulikowo – Stargard. Podziwiając cel przejażdżki Stawy Dzwonowskie przebyli wspólnie dystans około 50 km.

11 marca rowerzystki i rowerzyści wspólnie obchodzili II Rowerowy Dzień Kobiet.
Około 30 rowerzystek z mnóstwem energii i zapału zjawiło się na starcie rajdu. Z gorącymi życzenia od męskiej części organizatorów i pierwszymi wiosennymi promieniami słońca uczestnicy ruszyli wyznaczoną trasą, biegnącą przez okoliczne miejscowości ziemi stargardzkiej. Trasa przejazdu była urokliwa i niezbyt długa, co sprzyjało relaksowi, nawiązywaniu znajomości i pozwalało cieszyć się wspólnymi rozmowami. Rajd zakończył się po przejechaniu około 30 km w Lipniku. Na zakończeniu rajdu na wszystkie rowerzystki czekało przygotowane przez organizatorów ognisko, cieple napoje, słodkości i loteria fantowa, w której każda Pani została obdarowana prezentem.
Wszystkie upominki były ogromną niespodzianką i wywoływały uśmiechy na twarzach obdarowanych.


Rajd Rowerowy Stargard dla Niepodległej, którym 27 maja członkowie i sympatycy Stowarzyszenia wpisali się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rowerzyści ubrani w białe i czerwone koszulki zrobili około 50 km pętlę wokół Stargardu.

Największym wydarzeniem tego sezonu był Rajd Szlakiem Odra - Nysa do Świnoujścia.
10 czerwca uczestnicy rajdu wyruszyli do Czech, skąd w ciągu 5 kolejnych dni jechali Szlakiem Odra – Nysa do Świnoujścia. Podróż minęła szybko i już około 5:30 ruszyli na szlak zaczynając od źródeł Nysy, przez Góry Izerskie, aby zakończyć dzień w Zgorzelcu. Uczestnicy wspominają, że było ciężko, ale wrażenia, widoki i super towarzystwo wynagradzały cały trud.
Drugiego dnia rowerzyści ruszyli ze Zgorzelca przez niezwykły park rozrywki Kulturinsel Einsiedel, odwiedzając po drodze ciekawe i urokliwe miejsca do Łęknicy, gdzie odwiedzili geościeżkę w Dawnej kopalni Babina i jej główną atrakcję, wieżę widokową. Następnie bajkowy zamek w Bad Muskau, a dzień zakończyli w Gubinie.
Trzeciego dzień uczestnicy wyprawy wyruszyli z Gubina w kierunku klasztoru Neuzelle, gdzie zwiedzili klasztor i odwiedzili lokalny browar. W Kostrzynie rowerzyści wrócili na polską stronę i noc spędzili w Moryniu.
Czwarty dzień wyprawy był długi i owocował w usterki sprzętowe. Cykliści odwiedzili Siekierki, Schwed, Lubieszyn i dojechali do miejsca noclegu w Trzebieży.
Ostatniego dnia wyprawy rowerzyści ruszyli z Trzebieży jadąc lokalnymi drogami i leśnymi duktami. W miejscowości Rieth wjechaliśmy na szlak O-N. Obowiązkowy punkt na trasie czyli ławeczka w Ueckermunde, w Anklam krótki odpoczynek przy fontannie i przejazd do Usedom. Myśląc już o mecie raźno pedałowali do Świnoujścia. Wyprawa zakończyła się pod "wiatrakiem" w Świnoujściu.
Łączny dystans pięciodniowej wyprawy 722 km!
Relacje na bieżąco uczestnicy zamieszczali na profilu Stowarzyszenia, a wszyscy rowerzyści pozostali w domach zagorzale im kibicowali.

23 czerwca spod Bramy Pyrzyckiej ruszył I Nocny Rajd Świetlików. Liczba uczestników wyniosła ponad 70 osób, frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Przed startem uczestnicy otrzymali „Świetliki”, które rozwieszone były również na trasie rajdu. W ostatnich promieniach słońca grupa rowerowa wyruszyła w kierunku Żarowa, następnie Lubowa, Poczernina, Smogolic, Grzędzic. Robimy krótkie przerwy, aby zbić grupę, która trochę się rozciąga. Podczas przerwy w Lipniku okazało się, że jest "guma". Nawet w nocy dla rowerzystów ze Stargard na rowery, to nie jest problem, wymiana następuje szybko i sprawnie a grupa rusza dalej wzdłuż drogi S10, dojeżdżając nią do Giżynka. Ze względu na późną porę część osób w tym miejscu odłączyła się od grupy i udała się w kierunku swoich domów. Pozostali zakończyli rajd przy ognisku w Parku Panorama.

Weekend 21-22 lipca rowerzyści spędzili w krainie wspaniałych jezior i niemal dziewiczej natury. Wyruszając z Czaplinka przejechali rowerowe szlaki "Doliny Pięciu Jezior" i "Kraina zaklętego trójkąta". Pogoda dopisała i 16 uczestników przemierzyło szlak podziwiając piękne widoki. Wieczór rowerzyści spędzili przy ognisku.

Przejazd „Na rybkę”, z Rymania do Kołobrzegu ścieżką rowerową zorganizowaną na starej trasie wąskotorówki. Do Rymania cykliści wraz ze sprzętem pojechali samochodami, tam przesiadka na rowery, przejazd do Kołobrzegu, gdzie czas na obiecaną rybkę i upamiętnienie przejazdu na zdjęciach a następnie powrót do samochodów. Wycieczka odbyła się 9 września, a uczestnicy przejechali na rowerach ponad 80 km.

Członkowie Stowarzyszenia "Stargard na Rowery" wraz z kilkoma rowerowymi przyjaciółmi uczestniczyli wraz z kilkuset osobową grupą rowerzystów z województwa w otwarciu kolejnego odcinka trasy rowerowej "Blue Velo" z Godkowa do mostu w Siekierkach, gdzie kiedyś połączą się trasy rowerowe niemieckie i polskie. Stargardzka grupa z uwagi na charakterystyczne stroje i przejazd zwartą grupą była najbardziej widoczna na nowo otwartej trasie. Rowerzyści wzięli udział w zorganizowanej z okazji otwarcia ścieżki grze terenowej, w której wszyscy uczestniczący w niej rowerzyści otrzymali drobne upominki, a trzy główne nagrody – sakwy rowerowe – w wyniku losowania trafiły do Stargardu.

Oficjalne zakończenie sezonu rowerowego 2018 nastąpiło 27 października, oczywiście na rowerach. Trasa około 30 km przebiegała przez Kluczewo, Witkowo, Tychowo, Sułkowo, a zakończyła się wspólnym ogniskiem w Zielona Dolina – Spływy Kajakowe Stargard. W przejeździe zamykającym sezon uczestniczyło ponad 20 rowerzystów.

Już teraz zachęcamy do polubienia facebookowego profilu Stowarzyszenie Stargard na rowery, a za tydzień zapraszamy do lektury artykułu o pozostałych wydarzeniach, w których uczestniczyli członkowie i sympatycy Stowarzyszenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć: tutaj

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ORKIESTRA CAMERATA STARGARD. Koncert 24.03.2019. GALERIA