Dzisiaj jest: 22.5.2019, imieniny: Emila, Neleny, Romy

Nocny zjazd naukowców w ZS 2.

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Europejska Noc Naukowców w ZS nr 2 im. M. Kopernika.

Nocny zjazd naukowców w ZS 2.
Pokazy, warsztaty, eksperymenty, spotkania z naukowcami, świetna zabawa – Europejska Noc Naukowców w ZS nr 2 im. M. Kopernika

Europejska Noc Naukowców to popularnonaukowe wydarzenie odbywające się cyklicznie od 2005 roku, zawsze w ostatni piątek września odbywa się równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W tym roku, przy współudziale pracowników naukowych z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, stargardzką edycję Nocy Naukowców przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Mikołaja Kopernika.

W szkolnych salach ciekawscy w różnym wieku i o zróżnicowanych zainteresowaniach szukali czegoś dla siebie, a było w czym wybierać: chemia, historia, ekologia, elektronika, informatyka.
Dzieci chętnie brały udział w kolorowych doświadczeniach chemicznych prowadzonych przez mgr inż. Andrzeja Guntera. Maluchy miały okazję samodzielnie zaaplikować do probówek odczynniki chemiczne i przeprowadzić reakcje, w których uzyskiwały kolorowe roztwory.
Panie Marta Marynowska i Aleksandra Cichy przeprowadzały ciekawe doświadczenie na kubkach smakowych ochotników. Doświadczenie polegało na wyznaczeniu mapy smaków na języku, czyli uświadomienie uczestnikom, którą częścią języka odczuwamy podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Zainteresowani dowiadywali się również, jaka jest zależność pomiędzy zmysłem zapachu i smaku u człowieka, np. okazuje się że cynamon w zasadzie jest bez smaku, cenimy go dzięki jego intensywnemu aromatowi.
Mgr inż. Krzysztof Pawelec zaciekawił miłośników ekologii wykładem na temat oczyszczania wody z jonów fosforanowych. Zainteresowani dowiedzieli się, że odzyskany ze ścieków fosfor jest nawozem bardzo potrzebnym roślinom do prawidłowego wzrostu, a dodatkowo jego źródła są nieodnawialne, dlatego fosforanowy recykling jest taki istotny. Prelegent w trakcie wykładu w reakcji alginianu sodu z chlorkiem żelaza uzyskał kapsułki „sztucznego kawioru”, za pomocą których oczyścił próbkę wody z jonów fosforu.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska, na których młode adeptki kosmetologii przygotowywały ekokosmetyki. Z oleju kokosowego, masła shea, węgla aktywnego, wazeliny, aloesu, sproszkowanych suszonych kwiatów i owoców przygotowywały naturalne kremy, balsamy, tusze do rzęs, błyszczyki do ust czy cienie do powiek. Do zajęcia się produkcją ekologicznych kosmetyków dziewczyny z klasy logistycznej zainteresowała Honorata Rzekanowska, podkreślają jednak że jest to ich hobby a swoją przyszłość wiążą z logistyką.
Wszyscy zainteresowani techniką, elektroniką i informatyką mogli wybierać  pomiędzy ofertą warsztatową z prototypowania urządzeń elektronicznych Mateusza Lasera, Krzysztofa Baniaka i Kamila Czuraka, na których zainteresowani mogli dowiedzieć się wszystkiego o domowym internecie czy  lutowania układów elektronicznych z mgr inż. Adrianem Sztanderą.

Nieodległą historię można było poznać w szkolnym muzeum PRL, gdzie rodzice opowiadali swoim pociechom, że kiedyś był taki duży telewizor i żeby przełączyć program trzeba było do niego podejść i nacisnąć guzik...

Chętni mogli też przećwiczyć zasady udzielania pomocy przedmedycznej, założyć opatrunek pod okiem młodych instruktorów lub nauczyć się resuscytacji na fantomach.

Na maluchy przed budynkiem szkoły czekały konne przejażdżki, a po zapadnięciu zmroku wszyscy mogli podziwiać pokaz laserowych efektów świetlnych.

Nic dziwnego, że ten fascynujący „plan lekcji” ściągnął do szkoły tak wielu głodnych wiedzy stargardzian.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Art Festiwal 2019 – GALERIA. Cz.1