„Do zobaczenia w zaświatach” to ekranizacja powieści Pierre’a Lemaitre’a o tym samym tytule, która w 2013 roku została nagrodzona francuską nagrodą literacką Goncourtów. Reżyserii filmu podjął się znany reżyser oraz aktor Albert Dupontel, z resztą również występujący na ekranie.
Akcja rozpoczyna się w 1918 roku pod koniec trwania I wojny światowej. Dwóch głównych bohaterów: Albert oraz Edouard biorą udział w jednej z ostatnich bitew, która z góry skazana jest na klęskę francuskich żołnierzy. Wspólna walka na froncie buduje przyjaźń między dwojgiem bohaterów, trwającą nawet po wojnie.
Następnie widzowie przenoszą się do czasu tuż po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Wiele wpływowych osób próbuje dorobić się na licznych przekrętach, aby móc przeżyć czas powojennego kryzysu. Wśród nich znajduje się porucznik Pradelle, który planuje zbić fortunę na pochowku zmarłych na polu bitwy żołnierzy. Informacja ta trafia do Alberta i Edouarda. Od tego momentu dwójka weteranów wojennych postanawia wcielić w życie plan, który mu w tym przeszkodzi. Jednak nie robią tego wyłącznie z poczucia sprawiedliwości.
Film „Do zobaczenia w zaświatach” jest połączeniem dramatu z czarną komedią. Dupontel prezentuje widzom nie tylko kryzys gospodarczy w kraju, jaki zapanował po zakończeniu wojny, ale również moralny. Rząd i społeczeństwo skupią wyłącznie swoją uwagę na czci poległych, natomiast kompletnie zapominają o losach weteranów wojennych. Stąd też życie w biedzie i zapomnieniu prowadzi Alberta oraz Edouarda to realizacji niecnego planu. Chcą oni w ten sposób zemścić się na władzy i odebrać należące im się pieniądze na dalsze godziwe życie.
Jako, że film dotyka tematyki wojennej nie mogło zabraknąć zdjęć z pola walki. Szczególnie godny zwrócenia uwagi jest realizm, z jakim zostały pokazane sceny z rejonu walk. „Do zobaczenia w zaświatach” dotyka też tematyki artystycznej. Wszystko za sprawą masek noszonych przez jednego z głównych bohaterów. Ich wykonanie nawiązuje do sztuki m.in. współczesnego francuskiego artysty Kadera Attii.
Dzieło Dupontela zostało nagrodzone Cezarem przez Francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej oraz Nagrodą Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.
Stargardzkie Centrum Kultury zaprasza na seans w czwartek o godz. 18.30. Bilety w cenie 10 zł do zakupienia w kasie kina lub na stronie internetowej SCK pod linkiem http://kino.sck.stargard.pl/film/Cskf_Do_Zobaczenia_W_Zaswiatach#gth.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Perełki filmowe w SCK ? Do zobaczenia w zaświatach