Wiele stargardzkich instytucji zaangażowało się w przypadającą w tym roku 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedną z nich jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które przygotowało dla mieszkańców wiele ciekawych wydarzeń.
Joanna Fijałkowska, Kierownik Działu Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji MAH w Stargardzie poinformowała, że Muzeum Archeologiczno-Historyczne organizuje cztery główne wydarzenia. Pierwszym z nich jest konkurs "Gdzie jest Marszałek?". Konkurs wystartował 3 września i w każdy poniedziałek zawieszane jest zdjęcie z figurą Marszałka Józefa Piłsudskiego w jakieś lokalizacji miasta. Zadaniem internautów jest odgadnięcie, w jakim miejscu danego dnia Marszałek się znajduje. Pierwsze zdjęcie zrobione było w Żarowie na torach kolejki wąskotorowej, drugie- przy Szkole Muzycznej, trzecie- w Baszcie Morze Czerwone, a ostatnie- w gabinecie Dyrektora Muzeum. Do wygrania były muzealne magnesy.
MAH organizuje również lekcje muzealne, które będą towarzyszyły wystawie. Pierwsza z nich to "Kształty Niepodległej", a druga "Barwy Niepodległej". - Są to lekcje, które wejdą do naszej oferty całorocznej. Wystawa będzie trwała do końca roku 2018, ale z lekcji będzie można korzystać przez cały rok. Zapraszamy nauczycieli z przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Będą to takie lekcje artystyczno-historyczno-eksperymentalne- mówi Joanna Fijałkowska.
Z inicjatywy stargardzkiego Muzeum odbędzie się również gra miejska dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Barwy Wolności". Podczas niej dzieci ze szkół wraz ze swoimi nauczycielami będą szukać wolności w Stargardzie. To będzie już druga edycja takiej gry organizowanej przez MAH. - W tym roku nieco inna niż w zeszłym, ponieważ zeszłego roku się szykowaliśmy do tych obchodów 100-lecia, natomiast w tym roku zrobimy ją już pełną parą- dodaje Joanna Fijałkowska.
Piotr Tarnawski, muzealnik z Działu Historii i Badań nad Społecznością Lokalną informuje, że w Muzeum w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się wystawa zatytułowana "Na granicach niepodległej Polski- formacje graniczne II Rzeczypospolitej" oraz wykłady, które będą prezentowane przez stargardzkich muzealników: Kustosz Jolantę Aniszewską, dr Monikę Ogiewę-Sejnotę oraz jego samego. Jeden z tych wykładów będzie uzupełnieniem i rozszerzeniem tematu wystawy związanej z formacjami granicznymi, które w II Rzeczypospolitej chroniły, broniły i zabezpieczały. Wykład Kustosz Jolanty Aniszewskiej dotyczył będzie obozu dla jeńców wojennych, który w Stargardzie istniał podczas I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem jeńców polskich. Wykład dr Moniki Ogiewy-Sejnoty dotyczył będzie zetknięcia filmu i rzeczywistości na przykładzie historii kariery Nikodema Dyzmy oraz odniesienia do rzeczywistości w możliwościach tamtego okresu.
Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Muzeum, czyli w wernisażu wystawy, wszystkich wykładach oraz grze miejskiej jest dla uczestników bezpłatny.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- #Stargard dla Niepodległej: Muzeum Archeologiczno-Historyczne