Dzisiaj jest: 18.5.2024, imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

#Stargard dla Niepodległej: Stargardzkie Centrum Kultury

Dodano: 6 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę to rocznica, która odświętnie obchodzona będzie również w Stargardzie.

#Stargard dla Niepodległej: Stargardzkie Centrum Kultury
Nad atrakcjami kulturalnymi pieczę sprawuje Stargardzkie Centrum Kultury. Co jego pracownicy przygotowali dla wszystkich mieszkańców miasta?

Małgorzata Kucharska-Marchwińska, Zastępca Dyrektora Stargardzkiego Centrum Kultury poinformowała, że w marcu SCK aplikowało o dofinansowanie zadania #Stargard dla Niepodległej- Kultura ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Niepodległa. Po rozstrzygnięciu konkursu SCK znalazło się wśród 218 z 2516 beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie swojego zadania. - Celem zadania #Stargard dla Niepodległej- Kultura jest upowszechnienie wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz włączenie mieszkańców Stargardu, w szerszym niż dotychczas zakresie, w godne celebrowanie rocznicy tego pamiętnego wydarzenia- mówi Małgorzata Kucharska-Marchwińska.

Zastępca Dyrektora SCK mówi, że pracownicy placówki długo zastanawiali się, jak przypomnieć o potrzebie przywiązania do własnej państwowości, historii, szacunku do symboli narodowych, które budują naszą tożsamość, kształtują nas i integrują. - Ponieważ naszym zadaniem nie jest nauczanie historii, postanowiliśmy mówić o niej w sposób nam dostępny, a jednocześnie atrakcyjny i dający mieszkańcom Stargardu możliwość aktywnego zaangażowania się we wszystkie działania projektu- mówi Zastępca Dyrektora SCK.

Świętowanie w 6 obszarach

Stargardzkie Centrum Kultury zaprasza do brania udziału w 6 obszarach działań. Trzy z nich mają charakter warsztatowy: "Wyśpiewam Cię Polsko", "Wytańczę Cię Polsko" i "Wymaluję Cię Polsko". Zostały już również zorganizowane spotkania z historykiem i rozmowy o historii, którym towarzyszą projekcje filmów o tematyce historycznej "Pokażę Cię Polsko". - Zależało nam, by nasz projekt miał też charakter integracyjny, międzypokoleniowy i umożliwiał udział także grupom powszechnie uważanym za defaworyzowane, czyli seniorom i osobom z niepełnosprawnościami- mówi Małgorzata Kucharska-Marchwińska. - Zaprosiliśmy do udziału w nim także m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku, który wspólnie z nami organizuje wydarzenie kulturalne pod hasłem "Seniorzy dla Niepodległej". Wydarzenie to będzie miało formę uroczystego koncertu, który odbędzie się 23 października na Dużej Scenie SCK- dodaje.

Celina Gładysz, instruktor pracowni wokalnej SCK opowiedziała o działaniach, które już zostały zrealizowane oraz o tych, które nas dopiero czekają. - Nasze działania rozpoczęliśmy od uroczystości 27 maja na Małej Scenie. Był to monodram "Melduję Tobie Polsko- Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego- mówi Celina Gładysz. Impreza była realizowana wraz z Instytutem Pamięci Narodowej i Radiem Szczecin. 1 lipca w Teatrze Letnim odbyła się impreza również organizowana z Instytutem Pamięci Narodowej, w którą wpisał się także Młodzieżowy Dom Kultury.

11 września w Warsztatach Terapii Zajęciowej odbyły się warsztaty, w których uczestniczyły dzieci z WTZ oraz niepełnosprawni ze Stargardu. - Zrobiliśmy z nimi 900 wspaniałych toreb. Młodzież podczas zajęć je dekorowała, naklejała na godło Polski koraliki, kolorowe kwiaty, biało-czerwone goździki, róże, cekiny, dzięki czemu nasza Polska wyglądała niezmiernie atrakcyjnie- mówi Celina Gładysz. Młodzież wykonywała również narodowe wianki.

24 września rozpoczynają się warsztaty "Wytańczę Cię Polsko". Biorą w nich udział maluszki, dzieci z przedszkola nr 1, które będą wykonywały również dla siebie narodowe wianki. W tych wiankach 11 listopada w Teatrze Letnim zatańczą krakowiaka, którego nauczą się podczas warsztatów. Warsztaty taneczne i wokalne będą trwały do końca projektu, czyli 11 listopada. - Dzieci młodzież i seniorzy będą ćwiczyli w pocie czoła- mówi Celina Gładysz. 11 września przez młodzież niepełnosprawną wykonywane były również rozety.

W ramach "Pokażę Cię Polsko" odbyły się już projekcje filmów "Sprawiedliwy" i "Niepokonany" i "Generał Nil". Na stronie SCK była ogłoszona ankieta, można było głosować również drogą papierową w kinie oraz podczas wszystkich imprez kulturalnych. Filmy, które uzyskały największą ilość głosów będą pokazywane do końca naszego projektu. Projekcje filmowe są uzupełnieniem spotkania i rozmów historycznych, które prowadził każdorazowo historyk przed projekcją filmu.

23 października SCK planuje specjalny koncert "Seniorzy dla Niepodległej", który zostanie zorganizowany w partnerstwie ze Stargardzkim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W koncercie obok działających w UTW zespołów wokalnych i tanecznych, wystąpią również artyści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie. 11 listopada odbędzie się wielki finał w godz. 15-19 "Moja Niepodległa". W planach stargardzkiego SCK jest wydrukowanie na ten dzień 1200 sztuk 28-stronicowego śpiewnika, a wszystkie pieśni w nim zawarte zostaną wykonane przez uczestników warsztatów wokalnych, w których weźmie udział większość placówek z naszego miasta. - Będzie wiele niespodzianek- dodaje Celina Gładysz.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja