Dzisiaj jest: 31.7.2021, imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana

#Stargard dla Niepodległej: Młodzieżowy Dom Kultury

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wchodzą w kulminacyjny etap

#Stargard dla Niepodległej: Młodzieżowy Dom Kultury
Do 11 listopada w Stargardzie odbędzie się wiele biało-czerwonych wydarzeń. Jakie atrakcje przygotował Młodzieżowy Dom Kultury?

Projekty Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie znalazły się wśród 218, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu "#Stargard dla Niepodległej". Maciej Dura-Pomarański z MDK podsumował dotychczasowe działania placówki związane z obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości oraz plany na przyszłość.

Działania MDK rozpoczęły się 5 marca, kiedy odbyło się forum edukacyjne dla młodzieży gimnazjalnej z okazji miejskich obchodów Kaziuków wileńskich, a także 100-lecia niepodległości. Podczas akcji "Kresy Wschodnie były ich domem" odbyły się spotkania z tymi, którzy 70 lat temu przybyli na Pomorze Zachodnie. Starsi ludzie opowiedzieli młodzieży, czym jest dla nich wolność, Stargard, Pomorze Zachodnie oraz gdzie naprawdę jest ich dom. Kolejna akcja to efekt wspólnej pracy z Kolegiatą Najświętszej Marii Panny "100 minut dla Niepodległej". Młodzież z wielu instytucji, m.in. z parafii, Liceum Ogólnokształcącego nr 2, Szkoły Podstawowej nr 5, Przedszkola Miejskiego nr 2, Przedszkola i Szkoły "Uśmiech", Ośrodka Rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczego, Państwowa Szkoły Muzycznej, Ośrodka Socjoterapii, a także chóru Echo Arioso i Szkoły Podstawowej w Strachocinie, przyczyniła się to tego, że projekt zakończył się wydaniem płyty.

W ramach otwartego gabinetu Dyrektor Młodzieżowym Domu Kultury, od początku maja do końca roku, można oglądać historyczny gobelin z 1980 r. Gobelin ten wisiał w Stoczni Szczecińskiej, w sali, w której podpisano porozumienia sierpniowe sygnowane 30 sierpnia 1980 r. Kolejna inicjatywa to cykliczna impreza MDK, tym razem dedykowana na 100-lecie odzyskania niepodległości: "Instrumentarium", czyli muzyczne podsumowanie roku pracy w Młodzieżowym Domu Kultury. Pod kierunkiem Pana Jacka Jankowskiego młodzi uczniowie postanowili zmienić swój repertuar, a kulminacją było odegranie przez młodych uczestników, którzy dopiero uczą się grać na instrumentach, pieśni "My pierwsza brygada". Było to dla nich bardzo ważne wydarzenie.

Młodzieżowy Dom Kultury co roku organizuje dla dzieci półkolonie w czasie wakacji. Dzieci uczestniczące podczas tych półkolonii w warsztatach plastycznych, przygotowały biało-czerwone kotyliony oraz biało-czerwone laurki, które później rozdały mieszkańcom naszego miasta. - Bardzo istotny w czasie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości dla naszej placówki był teren Ośrodka MDK w Morzyczynie i regaty- mówi Maciej Dura-Pomarański. W ich trakcie odbył się chrzest łodzi oraz nadanie imienia Niepodległa oraz Biało-Czerwona. W uroczystości wziął udział m.in. Piotr Mync, Zastępca Prezydenta Miasta Stargard, który ochrzcił łodzie. Zostały one zakupione z funduszy miasta dzięki Prezydentowi Miasta Stargard Rafałowi Zającowi oraz Wójtowi Gminy Kobylanka Mirosławowi Przysiwkowi.

Kolejna inicjatywa w ramach upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się w Parku Chrobrego w Stargardzie. Brali w niej udział także uczestnicy półkolonii wakacyjnych. Na placu zabaw dzieci wśród swoich rówieśników propagowały ideę wolności rozumianej jako wybór i wolności słowa. Dzieci postanowiły podczas tego happeningu przedstawić to, kim chcą zostać w przyszłości w wolnej Polsce. Cała inicjatywa została podsumowana wystawą w Parku Chrobrego. Tą plenerową wystawę mogliśmy oglądać przez cały dzień. Dzieci przygotowały ją na sznurkach od drzewa do drzewa przez cały park. 17 lipca uczestnicy półkolonii rozdali mieszkańcom Stargardu wcześniej przygotowane kotyliony oraz laurki, przede wszystkim osobom starszym. Nie były one rozdawane za darmo, ponieważ  każda z osób starszych musiała młodym ludziom opowiedzieć czym jest dla niego  wolność i na co przede wszystkim młode pokolenie powinno zwracać uwagę.

18 maja w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny w Stargardzie odbyła się wieczornica "Dar Wolności", objęta narodowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Współorganizatorem i silną ekipą był także MDK Stargard. Zaangażowani byli przede wszystkim wokalistka Neila Vitah z zespołu "Dzikie wino" pod kierunkiem Pani Ewy Krysian oraz ekipa nagłośnienia ze studia nagrań i realizacji dźwięku MDK. - W ramach polsko-ukraińsko-niemieckiej wymiany młodzieży, która się zakończyła w tamtym tygodniu. zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży- wylicza Maciej Dura-Pomarański. Młodzi przygotowali liście z barwami swoich krajów, ponadto przygotowali tzw. ptaki pokoju. Były to warsztaty prowadzone przez artystę-plastyka, nauczyciela MDK Stargard Jolantę Brejdak. Warsztaty zintegrowały młodych z trzech krajów, w roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości. - Bardzo nam na tym zależało, żeby ta historia Polski, Niemiec i Ukrainy została sfinalizowana postawieniem wspólnego artystycznego drzewa, przy którym dzięki ks. Rusłanowi Marciszakowi podziękowaliśmy za pokój między naszymi narodami- mówi przedstawiciel MDK. Inicjatywa drzewa została również zwieńczona warsztatami choreograficznymi. Młodzież z Polski, Ukrainy i Niemiec wraz ze swoimi dyrektorami i wychowawcami zatańczyła reprezentacyjny taniec polski- poloneza. Dzięki nauczycielowi tańca w MDK Stargard Agnieszce Dryjańskiej i Dyrektor Małgorzacie Flas przedstawiciele trzech zaprzyjaźnionych już teraz państw mogli zatańczyć wspólnie ten niezwykle podniosły taniec. "Coolturalne Wakacje" 1 lipca również przybrały barwy biało-czerwone. Podczas koncertów i spektakli przygotowanych przez nauczycieli i wychowanków MDK Stargard nie mogło zabrakną akcentu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach "Biało- czerwony szlak" oraz projektu Stargardzkiego Centrum Kultury "Moja Niepodległa" podczas imprezy gościł Instytut Pamięci Narodowej. W jej trakcie odbyła się wystawa plenerowa Ojcowie Niepodległości oraz było także wiele innych atrakcji do wspólnego świętowania tej wyjątkowej okazji.

- Zwieńczeniem dla nas obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości będzie w przyszłości odsłonięcie ławki pamięci osoby niezwykłej. Chcemy upamiętnić tą wyjątkową osobę- mówi Maciej Dura Pomarański. Dodaje, że oprócz tego, że był nauczycielem Młodzieżowego Domu Kultury, był ojcem Ośrodka Wodnego w Morzyczynie, który istnieje do dzisiaj- Marcin Tur "Turek". Był powstańcem warszawskim, więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i nauczycielem stargardzkiego MDK-u. Uroczystość odbędzie się w sierpniu 2019 r. z okazji 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
15. Maraton MTB. GALERIA. Cz. 2