Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Perełki filmowe w SCK – Genesis 2.0

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Wraz z nadejściem września w Stargardzkim Centrum Kultury powraca kolejny cykl filmowy, tym razem pod nazwą Czwartkowych Spotkań Klubu Filmowego.

Perełki filmowe w SCK – Genesis 2.0
Na dzisiejszym premierowym seansie zostanie wyświetlony film dokumentalny pt. „Genesis 2.0”.

„Genesis 2.0” to dokument, który powstał przy współpracy Maxima Arbugaeva oraz Christiana Freia. Swoją premierę światową miał w styczniu tego roku. Montaż dokumentu odbywał się w kilku miejscach na świecie, m.in. w Rosji, Chinach, Korei Południowej oraz USA.

Na samym początku widz przenosi się na tereny Syberii, gdzie poznaje dwóch braci Petera Grigorjewa oraz Siemiona Grigorjewa. Pierwszy z nich reprezentuje grupę zwaną łowcami kłów. Peter wraz z innymi znajdującymi się mężczyznami poszukuje w zamarzniętych lodowcach mamucich kłów. Jest to dla niego forma zarobku. Z odsprzedaży okazałego znaleziska jest w stanie zarobić nawet kilka tysięcy dolarów. Dla takiego zysku łowcy są w stanie odbywać kilkumiesięczne wyprawy, a w jednej z nich towarzyszy im Maxim Arbugaev. Z kolei drugi z braci, mimo iż znajduje się w tym samym miejscu, to kierują nim zupełnie inne motywy. Siemon pracuje na stanowisku dyrektora Muzeum Mamuta. Jego największym marzeniem jest znalezienie żywej komórki mamuta, która przyczyniłaby się do wskrzeszenia tego gatunku. Tym samym przenosimy się do kolejnego miejsca dokumentu, w którym marzenie to być może będzie niebawem możliwe.

Christian Frei odbył podróż do laboratorium w Korei Południowej, w którym na dzień dzisiejszy można już sklonować zmarłe psy. Naukowcy szukają obecnie rozwiązań na wyeliminowanie w genach ludzkich wszelkich błędów prowadzących do takich chorób, jak: zespół Downa, czy też albinizm. I tutaj jest miejsce na postawienie najważniejszych pytań przed widzem, które skłonią do dalszej refleksji. Jak daleko człowiek jest w stanie zaingerować w otaczający go świat i jakie mogą być skutki tych działań? 

Ciekawym zabiegiem montażowym w czasie całego dokumentu jest zastosowanie wyłącznie głosu lektora. Tym samym widz nie ma możliwości poznania motywów, jakimi kierują się główni bohaterowi i jest wyłącznie zależny od subiektywnej opinii twórców.

Film od momentu premiery został dwukrotnie nagrodzony: na Festiwalu Filmowym w Sundance oraz w czasie Millennium Docs Against Gravity.  

Seans rozpocznie się o godz. 18.30. Zakupu biletów można dokonać bezpośrednio w kasie kina lub na stronie internetowej SCK pod linkiem http://sck.stargard.pl/event/Cskf_Genesis_2_0_2018_08_29_11_55#gth. Koszt biletu dla Kubowiczów to 6 zł, dla pozostałych widzów 10 zł.   

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
OldTown Festival 2019 - GALERIA