Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Stargardzkie szkoły kształcą młodych muzyków

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

W poniedziałek, po raz pierwszy w historii miasta, młodzież uzdolniona muzycznie rozpoczęła rok szkolny w dwóch szkołach muzycznych.

Stargardzkie szkoły kształcą młodych muzyków
W sumie przedmiotów artystycznych będzie uczyło się ponad 200 uczniów.

Już po raz 54. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie rozpoczął się rok szkolny dla dzieci i młodzieży uzdolnionej muzycznie. Naukę podjęło w sumie 203 uczniów. Po raz pierwszy próg szkoły przekroczyło 38 uczniów w obu stopniach.

Szkoła uczy gry na instrumentach klasycznych: fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, flet, obój, klarnet, fagot, saksofon, trąbka oraz akordeon. Uczniowie uczą się również teorii muzyki. W I stopniu młodzież uczestniczy również w lekcjach z kształcenia słuchu i audycji muzycznych, a w II stopniu z kształcenia słuchu, literatury muzycznej, zasad muzyki, harmonii, historii muzyki oraz form muzycznych. W placówce działają również różne zespoły, m. in.: chór, osobno dla I i II stopnia, orkiestra szkolna, zespół perkusyjny, kwintet akordeonowy, kwartet smyczkowy, zespól muzyki rozrywkowej i wiele innych mniejszych zespołów kameralnych (duety, tria). Wszystkie wymienione przedmioty są przedmiotami obowiązkowymi. Uczniowie tworzą również z własnej inicjatywy zespoły o zróżnicowanym składzie i charakterze.

Podczas poniedziałkowej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, wobec całej społeczności szkolnej, była okazja do podziękowania Pani Elżbiecie Fabiniak za wieloletnią pracę w szkole, w związku z jej przejściem na emeryturę. Były kwiaty, uściski i podziękowania od wszystkich. Przed południem, o godz. 10.00 odbyła się wyjątkowa uroczystość w Sali Koncertowej im. Prof. Marka Jasińskiego. Po raz pierwszy w historii szkoły odbyła się uroczystość Powiatowej i Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2018/2019. Gospodarzem uroczystości była Pani Starosta Stargardzka Iwona Wiśniewska i Pan Prezydent Miasta Stargard Rafał Zając. - Był to dla nas ogromny zaszczyt i dowód uznania za osiągnięcia szkoły- mówi Grzegorz Konopczyński, od 27 lat Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie.

Grzegorz Konopczyński zwraca uwagę, że rok szkolny 2018/2019 jest pierwszym rokiem funkcjonowania Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Stargardzie. Organem prowadzącym jest Prezydent Miasta Stargard. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to trzecia szkoła tego typu w województwie. Dwie pozostałe znajdują się w Szczecinie i Koszalinie. - Poprzez chociażby ten fakt, Stargard należy do miast dużych i z ogromnym potencjałem swoich mieszkańców- dodaje Dyrektor.

W Stargardzie utworzono jeden oddział klasy pierwszej, a siedmiolatkowie kształcą się w następujących specjalnościach: fortepian, skrzypce, wiolonczela, gitara i obój. Szkoła osiągając pełen ośmioletni cykl może liczyć nawet 200 uczniów. Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia powstała z inicjatywy Dyrektora Grzegorza Konopczyńskiego, a nadzór nad jej prawidłowym rozwojem powierzony został dyrekcji i nauczycielom z PSM I i II stopnia. - Jak powiedział na rozpoczęciu roku szkolnego Pan Prezydent Rafał Zając „szkolnictwo muzyczne w Stargardzie jest od tego momentu kompletne”. Dołączając do tego jeszcze powstałą w tym roku Orkiestrę Camerata Stargard mamy do czynienia z niebywałym wręcz rozwojem kulturalnym naszego pięknego miasta. To wszystko jest prawdziwe. Dzieje się na naszych oczach i z naszym udziałem. Wspaniale- podsumowuje Dyrektor Grzegorz Konopczyński.

 
Źródło: PSM I i II stopnia Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
OldTown Festival 2019 - GALERIA