Dzisiaj jest: 17.5.2021, imieniny: Brunony, Sławomira, Wery

Jeszcze możesz oddać swój głos w sprawie zmiany czasu

Dodano: 3 lata temu Autor:

Zagadnienie zmiany czasu na letni i zimowy ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

Jeszcze możesz oddać swój głos w sprawie zmiany czasu
Dyskusja toczy się już od wielu lat. Celem podjęcia ostatecznej decyzji Komisja Europejska postanowiła wysłuchać zdania obywateli. Swój głos możesz oddać w ankiecie internetowej do 16 sierpnia.

Tradycja zmiany czasu co pół roku obowiązuje obecnie w 70 krajach na całym świecie. Na obszarze Unii Europejskiej nie wprowadziły jej Białoruś oraz Islandia. W większości z nich początki sięgają czasów pierwszej i drugiej wojny światowej oraz kryzysu naftowego, który miał miejsce w latach 70. W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy pojawiła się w okresie międzywojennym, a następnie po kilku przerwach została wznowiona w 1977 roku i trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Głównym celem wprowadzenia obowiązku przestawiania zegarków była oszczędność energii.

Obecnie zwolennicy wycofania się ze zmiany czasu podkreślają, że dzięki temu państwa zaoszczędzą na zmianach organizacyjnych oraz logistycznych. Ponadto wpłynie to na lepsze samopoczucie obywateli, ponieważ każda zmiana w zegarze zaburza rytm biologiczny człowieka.

W lipcu na wniosek państw członkowskich oraz Parlamentu Europejskiego postanowiono zapytać się o zdanie obywateli, czy idąc za wzorem Rosji w 2014 roku, również chcą zrezygnować ze zmiany czasu na obszarze całej Unii Europejskiej. Od 4 lipca do 16 sierpnia została udostępniona ankieta na stronie internetowej Komisji Europejskiej pod linkiem https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements?surveylanguage=pl, gdzie każdy ankietowany może wypowiedzieć się za lub przeciw rezygnacji z przyjętego zwyczaju.

W Polsce wniosek o likwidację zmiany czasu złożyło Polskie Stronnictwo Ludowe. Ze względu na obecnie trwające konsultacje na szczeblu unijnym został on jednak wstrzymany. 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
5. Bieg Forsycji. GALERIA