Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

„Mieszkanie na start” coraz bliżej realizacji

Dodano: 7 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Sejm przegłosował ustawę o pomocy państwa w pierwszych latach najmu mieszkania.

„Mieszkanie na start” coraz bliżej realizacji
Teraz akt prawny trafił w ręce Senatu.

System dopłat do czynszu ma planowo ruszyć wraz z początkiem 2019 roku. Program „Mieszkanie na Start” stanowi modyfikację funkcjonującego od dwóch lat programu „Mieszkanie Plus”. Projekt zakłada udzielenie pomocy finansowej osobom, których nie stać na wynajem mieszkania, ale jednocześnie nie spełniających kryterium dochodowego na otrzymanie mieszkania komunalnego, a także tym, którzy nie mogą otrzymać z różnych przyczyn kredytu hipotecznego. W pierwszym roku funkcjonowania planuje się przeznaczyć na ten cel środki w wysokości 200 mln złotych.

W ramach programu państwo będzie dopłacać do czynszu mieszkańcom przez kolejnych 15 lat najmu lokalu. Wynajem dotyczy wyłącznie mieszkań nowych oraz lokali poddanych działaniom rewitalizacyjnym w ramach współpracy gmin z inwestorami.

W pierwszym etapie inwestor będzie podpisywać umowę z gminą, stanowiącą  jednocześnie zgłoszenie do programu. Następnie gmina zgłasza się do Banku Gospodarstwa Krajowego celem zabezpieczenie środków na przyszłe dopłaty do mieszkań. Kolejny krok to przygotowanie wstępnej listy mieszkańców. Samorząd ustala własne kryteria naboru, które oprócz warunku dochodowego mogą dotyczyć liczby posiadanych dzieci, niepełnosprawności itp. Ostatni etap to podpisanie umowy z inwestorem. Warunkiem jest, aby wszyscy kandydaci posiadali zdolność do regularnego opłacania czynszu.

Program „Mieszkanie na Start” ma postawione dwa cele do realizacji: społeczny oraz inwestycyjny. Dzięki współpracy z gminami gospodarstwa domowe znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej otrzymają pomoc w znalezieniu tańszego w wynajmie mieszkania. Z kolei w związku z tym, że program dotyczy wyłącznie inwestycji nowych i poddanych pracom rewitalizacyjnym stanowić będzie zachętę do rozwoju inwestycji budowlanych na rynkach lokalnych.    

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA