Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Belfast i Saragossa w dzienniku budowy

Dodano: 7 miesięcy temu
Redakcja poleca!

Staże zagraniczne w Belfaście i Saragossie ma za sobą grupa 52 uczniów stargardzkiego Zespołu Szkół Budowlano Technicznych.

Belfast i Saragossa w dzienniku budowy

Na praktyki do Hiszpanii oraz Irlandii Płn. uczniowie wyjechali w ramach unijnego programu Erasmus Plus. To projekt dla państw członkowskich Unii Europejskiej, który stanowi wsparcie w edukacji oraz szkoleń młodzieży, realizowany w obecnej perspektywie  finansowej  lat 2014- 2020.  Zespół Szkół Budowlano Technicznych jest partnerem programu Erasmus Plus. Stąd możliwość wyjazdów, cieszących się sporą popularnością.
 

W Saragossie i Belfaście uczestników programu czekały miesięczne praktyki zawodowe w firmach, których produkcja była zbieżna z profilem kształcenia zawodowego uczniów. W ramach realizacji projektu połączono też umiejętnie przyjemne z pożytecznym, dbając o to, by przy okazji nie zabrakło atrakcji, związanych z poznawaniem kultury kraju pobytu. Sporo wrażeń dostarczało więc zwiedzanie miasta, muzeów oraz charakterystycznych miejsc i zaułków miast, dzięki którym stają się one wyjątkowe- także dla przyjezdnych.
 

O doświadczenie atmosfery Belfastu- także na co dzień- zdecydowało również zakwaterowanie w irlandzkich rodzinach, goszczących uczestników programu. Szybkim nawiązaniu wzajemnych relacji i przyjaźni sprzyjały prowadzone wcześniej dodatkowe  kursy językowe: angielskiego i hiszpańskiego.
 

Projekt staży zagranicznych umożliwił uczniom stargardzkiej „Budowlanki” zapoznanie się z innymi metodami, organizacją i warunkami pracy- szczególnie na placu budowy. Młodzież uczyła się funkcjonować w zupełnie nowym dla siebie środowisku, otwierając na możliwości, jakie niesie otwarty unijny rynek zatrudnienia. Młodzi fachowcy poznali tez w praktyce znaczenie odpowiedzialności za wykonaną pracę. Wspólna codzienność w Belfaście i Saragossie sprzyjała także przełamywaniu wzajemnych stereotypów, poprzez bezpośrednie poznanie kultury i zwyczajów kraju, w którym przebywali. Klimat szczerej przyjaźni i radości pozwalał  na przełamywanie barier- nie tylko językowych, ale też i mentalnych. Uczniowie byli przy tym pod ciągłą, serdeczną opieką nauczycieli Zespołu Szkół Budowlano Technicznych.
 

O jakości kształcenia i efektach miesięcznego pobytu świadczyły propozycje pracy, składane ze strony hiszpańskich i irlandzkich przedstawicieli firm, w których odbywały się praktyki uczniów ze Stargardu. Zabrzmiały znamiennie i obiecująco. Nam pozostaje mieć nadzieję, że młodzi fachowcy nie wyjadą, znajdując jednak zajęcie na miejscu, zgodne z ich wykształceniem i aspiracjami.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA