Dzisiaj jest: 20.3.2019, imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego

IX Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny KRYSZTAŁOWA MASKA.

Dodano: rok temu

Książnica Stargardzka ufundowała drugą Kryształową Maskę, tym razem wzbogaconą o diament. Młodsza siostra od tegorocznej edycji Przeglądu będzie głównym trofeum.

IX Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny  KRYSZTAŁOWA MASKA.

W dniach 12 – 13 kwietnia 2018 r. w Książnicy Stargardzkiej odbędzie się IX Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny KRYSZTAŁOWA MASKA.
 

W czwartek o godz. 9.30 będzie miała miejsce konkursowa rywalizacja pomiędzy stargardzkimi przedszkolami, a w piątek 13 kwietnia o godz. 10.00 rozstrzygnięcie Przeglądu i uroczyste wręczenia nagród dla laureatów. Zapraszamy  do Sali Teatralnej Książnicy znajdującej się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym na I piętrze biblioteki. 

Przegląd KRYSZTAŁOWA MASKA został zainaugurowany przed ośmiu laty 24 marca 2010 roku. Czas odbywania się tego przeglądu – czyli zwykle okres miesiąca marca – nie został wybrany przypadkowo, bowiem 27 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru (W 1957 roku w Paryżu zorganizowano z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego międzynarodowy festiwal teatralny pn. Teatr Narodów – Théâtre des Nations. W 1961 roku dla uczczenia dnia inauguracji festiwalu, datę 27 marca – ogłoszono Międzynarodowym Dniem Teatru ).

Główna nagroda Przeglądu ufundowana przez Książnicę Stargardzką, czyli statuetka „Kryształowej Maski” jest nagrodą wyjątkowej urody. Wykonana jest w technice trójwymiarowej, która pozwoliła wyrzeźbić wewnątrz szklanej bryły trójwymiarowy obraz maski, bez naruszania zewnętrznej powierzchni szkła. Ze względu na swoją dużą wartość – zarówno materialną jak i artystyczną – jest nagrodą przechodnią. Zwycięskie przedszkole otrzymuje ją w depozyt na okres blisko roku. Następnie statuetka wraca do organizatora. Przedszkole, które jako pierwsze trzykrotnie zwycięży w tym Przeglądzie otrzyma Kryształową Maskę na własność.

 

Dotychczasowi Laureaci Międzyprzedszkolnego Przeglądu Teatralnego „KRYSZTAŁOWA MASKA” organizowanego przez Książnicę Stargardzką:

2010 – Przedszkole Miejskie nr 2
2011 – Grupa przedszkolna z Szkoły Podstawowej w Pęzinie
2012 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”
2013 – Przedszkole Miejskie nr 4
2014 – Przedszkole Miejskie nr 5
2015 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”
2016 – Niepubliczne Przedszkole „Smerfuś”
2017 – Niepubliczne Przedszkole „Uśmiech”
Ponieważ było to już trzecie zwycięstwo Niepublicznego Przedszkola „Uśmiech” w tym Przeglądzie, tym samym – zgodnie z regulaminowymi zapisami – „Kryształowa Maska” stała się własnością Przedszkola.

 

Z ważniejszych kwestii regulaminowych warto wspomnieć, że przegląd teatralny jest dla przedszkoli z miasta Stargard (zasada obowiązuje od 2012 roku), każde stargardzkie przedszkole może zgłosić tylko jeden zespół. Zespół prezentuje tylko jedno przedstawienie. Liczba wykonawców w zespole nie może przekraczać 12 osób. Zespoły wystawiają spektakle o dowolnej tematyce i formie, niemniej w obszarze literatury zgodnej z wiedzą i zainteresowaniami najmłodszych. Czas przedstawienia nie może przekraczać 20 minut, a czas montażu dekoracji na scenie 10 minut.

Przegląd teatralny KRYSZTAŁOWA MASKA jest nie tylko wielkim przeżyciem i zabawą dla małych aktorów. Wśród najmłodszych dzieci – przedszkolaków, rozwija zainteresowanie teatrem, rozbudza ich wrażliwość na piękno i sztukę, przygotowuje do wrażliwego odbioru innych form dziedzin sztuki. Jest także świetną okazją do zaprezentowania szerszej publiczności pracy dydaktycznej i kulturalnej stargardzkich przedszkoli. Jest to bez wątpienia prawdziwe święto teatru dla najmłodszych stargardzian.

Źródło: Książnica Stargardzka
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
2. Koncert Rodzinny - GALERIA