Dzisiaj jest: 21.9.2019, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Perełki filmowe w SCK – Dunkierka

Dodano: rok temu Autor:

W najbliższą środę Kino Studyjne Stargardzkiego Centrum Kultury zaprasza na audiowizualne arcydzieło o tematyce wojennej – „Dunkierkę” Christophera Nolana.

Perełki filmowe w SCK – Dunkierka
„Dunkierka” to przede wszystkim film o bohaterstwie i poświęceniu dla ojczyzny. Akcja dotyczy słynnej z początków II wojny światowej morskiej ewakuacji wojsk alianckich z plaży na północnym wybrzeżu Francji. W ramach operacji zdołano uratować wielu spośród 400 tysięcy uwięzionych żołnierzy, jednak nie uniknięto przy tym ogromu strat. Działania podjęte w czasie tej ewakuacji są też symbolem zaangażowania i poczucia obowiązku ze strony ludności cywilnej, ponieważ dzięki flocie prywatnych łodzi uratowano większą liczbę stacjonujących na plaży żołnierzy. To znaczenie również wyraźnie zostało zaakcentowane w filmie.

Cała akcja przedstawiona jest z trzech różnych perspektyw: jednego z żołnierzy przetrzymywanych na plaży, dwóch brytyjskich pilotów oraz przedstawicieli ludności cywilnej. Każda z tych historii toczy się w innym odstępie czasu, ale razem tworzą spójny obraz przypominający kolaż. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że reżyserowi udało się budować napięcie równolegle na tych trzech płaszczyznach. Taka forma ujęcia całej operacji zdecydowanie wyróżnia to dzieło na tle całej dotychczasowej kinematografii wojennej.   
Reżyserem filmu jest mistrz tworzenia łamigłówek na dużym ekranie – Chritopher Nolan. Twórca „Memento”, „Incepcji” i „Interstellara” utrzymał wysoki poziom i udało mu się stworzyć rewelacyjne dzieło, obok którego żaden widz nie przejdzie obojętnie. Całość idealnie dopełnia muzyka skomponowana przez Hansa Zimmera. Każda nuta podkreśla napięcie towarzyszące akcji i oddaje klimat filmu. Nikogo nie powinien jednak zmylić zwiastun, który rozmyślnie został stworzony na wzór filmu niemego. W ciągu dwóch godzin nie brakuje pierwszorzędnie skomponowanych utworów. Nie można również zapomnieć o aktorach, którzy fantastyczną grą aktorską sprawiają, że widz jest w stanie poczuć emocje towarzyszące całej operacji, w tym nieustanne poczucie strachu o własne życie. Na pierwszym planie zobaczymy między innymi: Fionna Whiteheada, Marka Rylance’a oraz Toma Hardy’ego.

Produkcja ta w niezwykły sposób oddaje wszystkie emocje, jakie targały uczestnikami tego historycznego wydarzenia, zarówno ze strony żołnierzy jak i ludności cywilnej. W czasie seansu widz sam może odpowiedzieć sobie na pytanie czy byłby w stanie popłynąć na ratunek ludziom, którzy walczą o wolność, bądź też z pespektywy żołnierzy ile mógłby zrobić, aby uratować swoje życie. To film o przetrwaniu, woli walki oraz bezgranicznej chęci do życia. I mimo braku krwawych scen batalistycznych trzyma cały czas w napięciu aż do ostatniej minuty.

„Dunkierka” została wysoce oceniona przez wielu krytyków filmowych. Majstersztyk montażu został doceniony między innymi przez American Cinema Editors, gdzie Lee Smith otrzymał nagrodę za najlepiej zmontowany dramat. Ponadto w lutym film został nagrodzony Oscarami za najlepszy dźwięk, montaż i montaż dźwięku. Z tego też powodu sama perfekcyjnie wykonana praca techniczna zachęca to obejrzenia dzieła.

Seans został zaplanowany na środę 11 kwietnia o godz. 18.30. Bilety dostępne są na stronie internetowej SCK pod linkiem http://kino.sck.stargard.pl/film/Kino_Studyjne_Dunkierka#gth i jak zawsze w kasie kina. Bilet wstępu to koszt 14 złotych.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Senioriada 2019 - DKK. GALERIA