W marcu dostarczony zostanie sprzęt, który otworzy nowe możliwości. Projekt realizowany jest z pomocą środków unijnych i budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
To o tyle istotne, że teraz czytelnicy nie mają bezpośredniego dostępu do najcenniejszych zbiorów Książnicy. Najstarsze z nich liczą nawet kilkaset lat i tylko ich digitalizacja jest sposobem na udostępnienie wszystkim potencjalnie zainteresowanym. Pozwoli to również na zachowanie zbiorów dla przyszłych pokoleń.
- Łatwy, komfortowy, nowoczesny dostęp do dóbr intelektualnych będących w zasobach Książnicy to nie tylko olbrzymia wartość dla badaczy, naukowców czy fascynatów historii, ale także istotna kwestia w procesie budowania naszej zachodniopomorskiej tożsamości – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Projekt będzie miał zasięg ponadregionalny, z racji tego, że zdigitalizowane zbiory będą udostępniane również z poziomu przeglądarki internetowej, dostosowanej także dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Sprzęt, który trafi do Książnicy to zakupy w ramach projektu „Wyposażenie w nowoczesny sprzęt Zachodniopomorskiej Książnicy Cyfrowej”. Łączny koszt to 4 mln zł z czego większość pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ponad 1,2 mln zł zapewniło Pomorze Zachodnie.
Instytucja w marcu wzbogaci się o: system informatyczny i komputerowy, skanery, konwertery do zapisu obrazu na mikrofilmie, 110 komputerów, laptopy, macierz z oprogramowaniem realizującym funkcję klastra wysokowydajnego.
Już teraz możemy zapoznać się z wieloma „zcyfryzowanymi” pozycjami Książnicy Pomorskiej na stronie www.zbc.ksiaznica.szczecin.pl. Serwis funkcjonuje już od niemal dekady i jest efektem realizacji innego projektu finansowanego z budżetu województwa w latach 2008-2009. Serwis wciąż jest wzbogacany.
Efekty prac digitalizacyjnych udostępniane będą systematycznie.
FOTO: commons.wikimedia.org
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Wyjątkowe publikacje Książnicy w sieci. Województwo pomaga