Dzisiaj jest: 18.10.2018, imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza

Latarnie z astronomicznym zegarem

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!

To będzie bardzo duża jakościowa zmiana w miejskim oświetleniu ulicznym.

Latarnie z astronomicznym zegarem
Miasto postanowiło wymienić i ujednolicić system włączania i wyłączania latarni poprzez wymianę zegarów astronomicznych. Miasto stara się o dofinansowanie z RPO w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Zegar astronomiczny służy do włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego na podstawie wschodu i zachodu słońca. To daje możliwość skrócenia czasu świecenia latarni, a co za tym idzie osiągnięcie znacznych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

 

Aktualnie w miejskich latarniach istnieją różne zegary, które są nie tylko przestarzałe, ale też zupełnie nie są ze sobą zsynchronizowane. Przez to, aby na przykład zmienić godzinę wyłączania światła, należy udać się do każdej z szafek oświetleniowych zlokalizowanych na terenie całego miasta i ręcznie przestawić czas. Po wymianie systemu, będzie to można zrobić zdalnie, za pomocą jednego guzika i jednocześnie dla wszystkich latarni. W sumie wymienionych zostanie 90 zegarów zainstalowanych w szafkach oświetleniowych zasilających obwody dla poszczególnych rejonów Stargardu.
 

Miasto złożyło dokumenty o zrefinansowanie całego projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowity budżet zadania wynosi pół miliona złotych. Staramy się o 335 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom będzie można również przeprowadzić dalszą wymianę 130 opraw oświetleniowych sodowych na energooszczędne LED.

Zakończenie prac zaplanowano do 31 grudnia 2017 roku.
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wisola - wspomnienie z pleneru. GALERIA