Dzisiaj jest: 28.3.2024, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Sumi Jo oraz Krzysztof Meisinger - koncert w Kolegiacie

Data wydarzenia: Lokalizacja: Kolegiata NMP Królowej Świata Dodano:
Sumi Jo oraz Krzysztof Meisinger - koncert w Kolegiacie
Wyjątkowe wydarzenie dla miasta, bowiem rzadko możemy gościć artystów, którzy występują na największych i najbardziej znanych scenach świata! 
 

Sumi Jo

Jedna z najwspanialszych sopranistek naszych czasów. Jej śpiew można usłyszeć w najsłynniejszych teatrach operowych i salach koncertowych świata - od Metropolitan Opera i Carnegie Hall po La Scalę, Covent Garden czy Operę Wiedeńską. Uwielbiana przez publiczność i krytykę. Szczególnie ceniona jest za interpretacje repertuaru bel canto, ale można ją usłyszeć także w innym repertuarze – jej album Only Love z najsłynniejszymi pieśniami miłosnymi sprzedany został w nakładzie ponad 1.200.000 egzemplarzy.

Sumi Jo urodziła się w 1962 roku w Korei Południowej. Artystka ukończyła Uniwersytet w Seulu w klasach śpiewu i fortepianu w 1983 roku. Zadebiutowała jeszcze w czasie studiów jako Zuzanna w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta w Operze w Seulu. Po studiach w Korei dalszą naukę kontynuowała w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, a wśród jej nauczycieli byli tam m.in. Carlo Bergonzi i Giannella Borelli. W czasie studiów w Rzymie często dawała koncerty we włoskich miastach, śpiewała w radiu i telewizji. Po studiach doskonaliła głos u Elisabeth Schwarzkopf.

W nowojorskiej Metropolitan Opera Sumi Jo wystąpiła w roli tytułowej w operze Lucia di Lammermoor, a także jako Gilda w Rigolettcie, Olympia w Opowieściach Hoffmanna, Rosina w Cyruliku Sewilskim oraz Oscar w Balu maskowym. Publiczność La Scali podziwiała ją takich operach jak Hrabia Ory czy Fra Diavolo. W Teatro Colon w Buenos Aires występowała jako Gilda, Zerbinetta oraz Królowa Nocy, by później w tej właśnie roli zadebiutować w Operze Wiedeńskiej.

Niedawno minione sezony artystyczne zaowocowały rolami w m.in. Purytanach Belliniego w Bergamo, Fra Diavolo w Opera Comique i Opera Royal de Wallonie w Liege, koncertem galowym z udziałem Jonasa Kaufmanna, Renee Fleming oraz Dmitrija Hvorostovskiego w ramach Olimpiady w Pekinie, koncertem Bożonarodzeniowym u boku Jose Carrerasa w Barcelonie a także koncertami solowymi w Kanadzie, USA, Hong Kongu, Pekinie, Singapurze, Paryżu, Brukseli, Barcelonie, recitalami w Korei, Tokyo i Australii oraz trasą koncertową w duecie z Dmitrijem Hvorostovskim w Azji, USA i Kanadzie.

Sumi Jo pojawia się także na koncertach, podczas których śpiewa z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych (m.in. Filharmoników Wiedeńskich, London Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic),a w swym dorobku ma występy pod batutą takich dyrygentów Sir Georg Solti, Herbert von Karajan, Zubin Mehta, Lorin Maazel, James Levine, Kent Nagano, Richard Bonynge.

Obecnie Sumi Jo ma w swoim dorobku ponad 50 płyt w tym nagrania solowe dokonane dla wytwórni Erato. Wśród jej wielu albumów operowych znajdziemy m.in. nagranie opery Richarda Straussa Die Frau ohne Schatten z Filharmonikami Wiedeńskimi pod dyrekcją Sir Georga Soltiego które otrzymało Nagrodę Grammy w 1993 roku, czy Bal Maskowynagrany dla Deutsche Grammophon pod dyrekcją Herberta von Karajana. W 2007 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z Universal Music.

Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, a wśród nich znajdują się zwycięstwa w międzynarodowych konkursach wokalnych w Seoulu, Neapolu, Ennie, Barcelonie i Pretorii. W sierpniu 1986 roku jednogłośną decyzją jury, została zwyciężczynią Carlo Alberto Cappelli International Competition w Weronie, jednego z najważniejszych konkursów na świecie, otwartym jedynie dla zwycięzców innych międzynarodowych konkursów. W 2003 roku została wybrana przez UNESCO „Artystką dla Pokoju".
 

Krzysztof Meisinger 
Światowa krytyka uznaje go za jednego z najbardziej fascynujących gitarzystów klasycznych naszych czasów i porównuje jego talent do talentu Pepe Romero, czy Piotra Anderszewskiego. Występuje w najbardziej prestizowych salach na całym świecie – od Tokyo do Los Angeles i Buenos Aires (m.in. Filharmonia Berlińska, Theatre de Chatelet w Paryżu, Tokyo International Forum, Niigata Concert Hall, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Theatre du Palais Royal w Paryżu, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Hatch Recital Hall w Rochester, Raitt Recital Hall w Malibu, czy Grossmunster w Zurichu) z takimi gwiazdami jak Sumi Jo, Philharmonia Quartet Berlin, Academy of St Martin in the Fields czy Filharmonia Praska. Debiut Meisingera w Filharmonii Berlińskiej w czerwcu 2014 r. zakończył się wielominutową owacją na stojąco. Jego płyta „Melodia Sentimental" nagrana w słynnym londyńskim Abbey Road Studio, uzyskała entuzjastyczne recenzje w światowej prasie muzycznej. Z podobnym uznaniem spotykały się także wszystkie kolejne płyty artysty.

Program koncertu to muzyka hiszpańska (Albeniz, de Falla, Tarrega) oraz utwory M. Ravela, E. Chabriera i F. Schuberta. 

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Śladami Gryfików - spacer historyczny. Fotorelacja