Dzisiaj jest: 20.2.2020, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Wernisaż fotografii J. Sidorowicz i malarstwa A. Grobelak

Data wydarzenia: Lokalizacja: Stargardzkie Centrum Kultury - Galeria Sala 108 Dodano:
Wernisaż fotografii J. Sidorowicz i malarstwa A. Grobelak
Galeria Sala108 zaprasza na wernisaż fotografii Joanny Sidorowicz oraz malarstwa Anity Grobelak w sobotę 14 września o godzinie 17:00.

O artystkach:
Anita Grobelak – wystawa malarstwa pt. ,,W poszukiwaniu materii...".
Częstochowska animatorka kultury, zajmuje się malarstwem, instalacją, ilustracją. Na początku 2018 roku założyła Grupę Artystyczną Atina, której zakres i obszar działania stale się rozszerza. Ukończyła filologię polską (1999), pedagogikę wczesnoszkolną (2001) i wychowanie plastyczne (2002) na WSP w Częstochowie oraz malarstwo sztalugowe na Uniwersytecie Humanistyczno - Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplomy z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Malarstwa profesora Wernera Lubosa (2002) oraz w pracowni Malarstwa sztalugowego dr hab. Beata Bebel – Karankiewicz (2019).
A. Grobelak jest członkiem Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”; Stowarzyszenia Yes, I can; Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2006 roku A. Grobelak została kuratorem Galerii Teatru from Poland w Częstochowie; animowała działania artystyczne Galerii Groovy Grupy; była członkiem biura festiwalowego Festiwalu działań parateatralnych i performance'u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku”; właścicielką Galerii Teatr from Poland; managerem artystycznym Teatru from Poland. Udzielała się w biurze Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (2011). W latach 2006 – 2009 organizowała Ogólnopolski Plener Malarski pod hasłem „Teatr mundi”. Była współtwórcą i organizatorem projektu CzęstochowskaMłodaScenaArtystyczna (2007-2008); cyklu wystaw fotografii w ramach „GaleriaMłodychTwórców” (2007-2008); 7x7 dni Fest (2011); Manufaktury książki (2012); członkiem jury I i II Ogólnopolskiego przeglądu monodramów 42-200 Monodram w Częstochowie (2008-2009). Anita Grobelak jest też pomysłodawcą i organizatorem Free Art Fest from Poland. Festiwalu Sztuki Niezależnej (2009 -2019); przeglądu zespołów muzycznych Debiuty from Poland (2009 – 2018); projektu Częstochowa Bajkowa (2011, 2012, 2018); Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Zobacz Częstochowę i festiwalu Peron Częstochowa (2014-2019), Urban Sketches in Częstochowa (2018, 2019); Międzynarodowego pleneru „Gradacja żywiołów” (2018,2019) oraz kuratorem cyklu wystaw Stop!Smog, który został zainicjowany w Brukseli i był prezentowany m.in.: na Europejskim Szczycie Gospodarczym w Katowicach. Autorka była nagradzana stypendiami Rektora WSP. W 2016 roku za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała Nagrodę Prezydenta. W 2018 r. jej sylwetka została wyróżniona w konkursie z okazji 100-lecia niepodległości "(NIE)ZWYKŁA KOBIETA Śląska". W 2019 roku została nominowana do tytułu Osobowość Roku 2018 w plebiscycie “Dziennika Zachodniego. Ma na swoim koncie ponad sto wystaw zbiorowych, indywidualnych, poplenerowych w kraju i poza jego granicą.

Joanna Sidorowicz, ścisły umysł z artystyczną duszą. Z urodzenia Wrocławianka. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 16 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury/podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur (wschodnia Polska), krajobrazy w geometrycznej formie, portrety oraz fotografia otworkowa. Ma na koncie sporo wystaw, bo ponad 80. Najłatwiejszym tematem są odrapane podwórka, gdzie wyłapuje kolor, fakturę. Zazwyczaj mówi, że kolor i forma ważniejsze są od treści. A najważniejsze w fotografii jest światło, oczywiście, to zastane i uchwycone. Fotografia jest dla niej odskocznią od codzienności. Obecna wystawa
to klatki schodowe. Zdjęcia zrobione we Wrocławiu, Warszawie i Częstochowie.
Jest Członkiem Rzeczywistym – Artysta Fotograf Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Członkiem Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Jurajskiego Fotoklubu, Grupy Atina Galeria & Centrum Rozwoju, Fundacji Festiwalu Sztuki Fotoreportażu w Częstochowie, Grupy Fotograficznej FotoAzyl. Jej fotografie można oglądać na Facebooku – Joanna Sidorowicz Photogrphy, Joanna Sidorowicz Fotografia B&W oraz na portalu plfoto pod nickiem: asiasido. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kolędy w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną. GALERIA