przekazane przez Zachodniopomorską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podczas nabożeństw odczytany zostanie także apel do mieszkańców naszego regionu dotyczący obowiązku korzystania z elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym.
Podczas niedzielnych nabożeństw odczytany zostanie „Apel do parafian”, w którym Zachodniopomorska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Archidiecezja Szczecińsko – Kamieńska zachęcać będą mieszkańców naszego regionu do korzystania z elementów odblaskowych.
Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pieszy znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Przepis nie ma również zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Od czasu wejścia przepisu w życie tj. od 31 sierpnia 2014r. zachodniopomorscy policjanci ujawnili blisko tysiąc przypadków, w których piesi, pomimo ustawowego obowiązku, nie korzystali z elementów odblaskowych.
Nadal ważnym zadaniem dla służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach naszego województwa pozostaje więc edukacja pieszych i rowerzystów w zakresie wpływu, jaki mają odblaski na poprawę widoczności, a tym samym bezpieczeństwa osób poruszających się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym.
W ramach wspólnego przedsięwzięcia Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, w kościołach wywieszone zostaną plakaty informujące o konieczności korzystania z odblasków.
Dodatkowo w parafiach, w których doszło do największej liczby potrąceń pieszych, rozdanych zostanie 10 tysięcy opasek odblaskowych zakupionych przez ZWRBRD.
Apel do parafian (pdf)
- Pijany jeździł ciągnikiem rolniczym - na szczęście w pobliżu byli policjanci, którzy przerwali niebezpieczną jazdę
- Nadmierna prędkość to surowe konsekwencje- kolejni kierowcy stracili swoje uprawnienia za brawurową jazdę
- Policjanci udaremnili próbę oszustwa metodą "na legendę" i odzyskali pieniądze w kwocie 54 000 złotych