Czemu warto inwestować w energię odnawialną?
Coraz częstszym i ważniejszym tematem staje się ochrona środowiska oraz polityka zrównoważonego rozwoju. W celu zapewnienia przyszłym pokoleniom życia w zdrowym środowisku poszukuje się alternatywnych sposobów pozyskiwania energii. Energia odnawialna jest coraz bardziej popularna we wszystkich regionach naszego kraju. Jej niewyczerpalnymi odnawialnymi źródłami (OZE) są: słońce, wiatr, woda, biomasa, ciepło ziemi, zaś najpopularniejszymi z nich - słońce i woda. Powszechnie już w energetyce wodnej wykorzystuje się jeziora, rzeki, wodospady oraz energię odpływów
i pływów. Energia słoneczna zaś staje się coraz bardziej popularna w prywatnych domach czy budynkach użyteczności publicznej. Jest to dość tanie i efektywne źródło energii. Kolejnym, jednym z głównych źródeł jest wiatr. Najczęściej wykorzystuje się tę formę OZE na terenach nadmorskich czy miejscach
w niedalekiej odległości od morza ze względu na liczne, silne wiatry.
Inwestycja w OZE pomaga znacząco zmniejszyć wytwarzanie gazów cieplarnianych. Ponadto, jak sama nazwa wskazuje, źródła energii te ulegają stałemu odnawianiu i możemy być spokojni o to, że nigdy ich nie zabraknie.
Jest to z pewnością wkład w lepszą przyszłość życia na Ziemi oraz lepszą jakość powietrza. Ponadto pomaga zwalczyć ryzyko dziury ozonowej
i globalnego ocieplenia. Dzięki coraz większemu zainteresowaniu OZE wprowadza się nowe technologie i cyfryzację, które pozwalają na stopniowe zmniejszanie kosztów początkowych związanych z rozpoczęciem produkcji.
Jak województwo zachodniopomorskie i Uniwersytet Szczeciński wspierają OZE?
Województwo zachodniopomorskie, zgodnie z publikacją Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej, zostało liderem odnawialnych źródeł energii w kraju.
Ranking województw przeprowadzono, uwzględniając rozmieszczenie odnawialnych źródeł energii, ich mocy oraz tego, jak wiele wytwarzają one energii. Nasze województwo znacząco przoduje zgodnie z powyższymi kryteriami. Zauważa się tu coraz więcej farm słonecznych i wiatrowych. Produkowane jest tyle samo energii odnawialnej, co zużywa się jej ogólnie. Powstaje również Zachodniopomorska Dolina Wodorowa, która ma służyć m.in. rozwojowi źródeł OZE w regionie, w tym w zakresie zagospodarowania ewentualnych nadwyżek energii do produkcji zielonego wodoru.
Kadra naukowa Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowuje przyszłych specjalistów w tej dziedzinie na dwóch kierunkach studiów: Green Economy – zielona gospodarka oraz zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.
Jak Uniwersytet szkoli ekspertów zielonej gospodarki? Studenci Green Economy –zielona gospodarka uczą się, jak sporządzać dokumentację, uwzględniając politykę zrównoważonego rozwoju. Stają się ekspertami w proekologicznej polityce przedsiębiorstw. To do nich należy zadanie stworzenia planu rozwoju firmy czy regionu, uwzględniając międzynarodowe ramy polityczne. Starają się zapobiegać kryzysom ekologicznym, przewidywać negatywne dla środowiska skutki działań zarządzających, są głosem doradczym w ustanawianiu polityki firmy czy instytucji. Studenci przede wszystkim mają możliwość, aby uczyć się od praktyków w tej dziedzinie. Organizowane są dla nich 4 wyjazdy w trakcie studiów do najważniejszych europejskich i krajowych ośrodków związanych z zieloną gospodarką (m.in. w Kopenhadze). Wyjazdy te finansowe są przez NCBiR. Tam mogą na żywo zobaczyć pracę “zielonych kołnierzyków”, na czym się skupiają i jak wprowadzają wiedzę w faktyczne działania. Po powrocie do murów uczelni nadal mają kontakt ze światem zielonej gospodarki, bowiem część zajęć prowadzona jest przez pracowników firm zajmujących się Green Economy. Studenci US otrzymują cenną wiedzę, a następnie mają okazję ją wykorzystać w praktyce poprzez udział w płatnym miesięcznym stażu w wybranej firmie pracującej z OZE. Jest to kierunek nastawiony na ciągły rozwój, połączenie nauki z praktyką, na szkolenie specjalistów polityki zrównoważonego rozwoju.
Zarządzanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w kształceniu studentów skupia się już na samej kwestii energii odnawialnej i pozyskiwania z niej energii cieplnej czy elektrycznej. Studiujący otrzymują wiedzę, jak projektować systemy i instalacje w inteligentnych budynkach. Uczą się oszacowywania opłacalności inwestycji OZE oraz projektowania, usprawniania i zarządzania procesami
w sektorze energetycznym. Absolwenci kierunku będą w przyszłości projektować od A do Z ośrodki OZE i planować sam przebieg procesów wykorzystywania źródeł energii odnawialnej. Jest to kilka z wielu elementów wiedzy, którą studenci otrzymują podczas zajęć w salach. Przechodząc do części praktycznej tego kierunku, warto podkreślić współpracę z Grupą Kapitałową Enea, której pracownicy zajmują się mentoringiem studentów, prowadzą część zajęć oraz chętnie zapraszają studentów na praktyki w firmie.
Uniwersytet Szczeciński gotowy na rozwój OZE
Uniwersytet Szczeciński, podążając za globalną sytuacją środowiska oraz trendami na rynku pracy, przygotowuje specjalistów, ale przede wszystkim praktyków w dziedzinie energii odnawialnej. Współpracując zarówno z przedsiębiorstwami, jak i samorządem terytorialnym, wykorzystuje w pełni możliwości nauki poprzez doświadczanie. Na obu kierunkach (Green Economy – zielona gospodarka oraz zarządzanie odnawialnymi źródłami energii) przekazywana jest wiedza teoretyczna i praktyczna jako odpowiedź na stale rozwijający się sektor energetyczny. Zielona gospodarka, odnawialne źródła energii, strategia zrównoważonego rozwoju to przyszłość.
Uniwersytet Szczeciński jest na tę przyszłość gotowy!
Materiał sponsorowany