Dzisiaj jest: 16.5.2025, imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Gmina Kobylanka zmieni odbiorcę odpadów

Dodano: ok. 5 godzin temu Autor:

Wraz z nowym rokiem w gminie Kobylanka zmieni się odbiorca odpadów komunalnych. Decyzja ta ma przynieść oszczędności budżetowe.

Gmina Kobylanka zmieni odbiorcę odpadów

Wraz z nowym rokiem w gminie Kobylanka zmieni się odbiorca odpadów komunalnych. Decyzja ta ma przynieść oszczędności budżetowe.

Na poniedziałkowej sesji Rady Gminy Kobylanka radni zdecydowali o przystąpieniu do Celowego Związku Gmin R-XXI oraz przyjęciu jego statutu. Jak zapisano w uzasadnieniu uchwały, w gminie Kobylanka system gospodarki odpadami nie bilansuje się od samego początku, czyli momentu nałożenia na gminy obowiązku odbioru i zagospodarowania odpadów od mieszkańców. - Z roku na rok koszty gospodarki odpadami wzrastają i mimo podejmowanych działań zmierzających do zbilansowania systemu nadal dopłacamy do niego z budżetu gminy- czytamy.

Urzędnicy wyjaśniają, że z końcem bieżącego roku mija termin obecnej umowy na wywóz i zagospodarowanie odpadów. Po przeprowadzeniu postępowania przetargowego od 1 stycznia będzie zawarta nowa umowa z wyłonionym wykonawcą. - Celowy Związek  Gmin R-XXI oferuje najniższe stawki za zagospodarowanie odpadów w całym województwie zachodniopomorskim. Członkostwo w związku umożliwia przekazywanie odpadów  z terenu Gminy Kobylanka do instalacji w Słajsinie po cenach konkurencyjnych. Choć koszty transportu prawdopodobnie będą wyższe niż do tej pory, to jednak z szacunkowych obliczeń wynika, że przystąpienie do związku może okazać się korzystne i spowodować o około 500-800 tys. mniejszą dopłatę z budżetu do funkcjonowania systemu- zapisano w uzasadnieniu.

Według gmin trudności z bilansowaniem się systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wynikają głównie z uchylania się mieszkańców od składania deklaracji i uiszczania opłat. Z „Analizy systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w latach 2019-2022 na przykładzie wybranych gmin w Polsce” przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Opolu wynika, że gminy nie są w stanie wyjaśnić rozbieżności pomiędzy osobami zameldowanymi a faktycznie zamieszkującymi na nieruchomości. – Wielokrotnie opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości uchwalonej przez organ stanowiący jest za niska w odniesieniu do kosztów systemu. Niedoszacowanie liczby osób zamieszkujących nieruchomość powoduje, że ilość odpadów komunalnych odbieranych z nieruchomości zamieszkałych jest nieadekwatna do ilości osób zamieszkujących gminę- możemy przeczytać we wnioskach z analizy na Portalu Samorządowym.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów w stargardzkim MAH. Fotorelacja