Swoją wizję stargardzkiej galerii sztuki na corocznym wernisażu w Bramie Wałowej przestawiła grupa z sekcji „‚Młodych Brama”. Tradycyjnie zaprezentowano twórczość artystów zrzeszonych w stowarzyszeniu.
Wernisaż odbył się w miniony czwartek i cieszył się dużym zainteresowaniem. Duży tłok w Bramie z jednej strony cieszył się organizatorów, z drugiej – skłaniał ku refleksji, że większa galeria z pewnością w mieście jest bardzo potrzebna.
Wydarzenie rozpaczało się występem skrzypaczki Ewy Dąbrowskiej. Swoje prace zaprezentowało dwudziestu siedmiu artystów. Wśród nich m.in.: fotografowie, malarze i graficy.
Szczecin przyjeżdża do Stargardu
Malarka Marta Czyż ze Szczecina do stowarzyszenia dołączyła dwa lata temu, dzięki koleżance ze studiów - Katarzynie. Prace szczecinianki, z dominującym motywem owoców i zwierząt, wyróżniały się na tle innych, zwłaszcza banan ubrany w zebrę. - Wkręciłam się w środowisko stargardzkiej Bramy, ponieważ atmosfera jest bardzo zachęcająca. Można tutaj malować, co się chce, niezależnie od tego czy się jest artystą zawodowym czy amatorem. Takiego miejsca nie ma w Szczecinie – powiedziała Marta Czyż dla portalu e-stargard.pl.
Beata Żurek i Teresa Wiśniewska czerpią inspirację z przyrody. - Lubię projektować ogrody, a na moich pracach dominują kolory nieba i ziemi - mówiła T. Wiśniewska, która zaprezentowała abstrakcje ukazujące kwiaty. Na pracach B. Żurek widać odwołania do ubiegłorocznych podróży – dalekich i bliskich. Odwiedziła m.in. Portugalię, jak również zoo w niedalekim Berlinie, skąd przywiozła fotografie zebr.
„Bramowiczów” widać w mieście
Prezes Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama” przyznała, że rok 2024 dla artystów był bardzo owocny - uczestniczyli w różnych wydarzeniach, zarówno w plenerach jak i eventach miejskich. Przedstawiciele władz samorządowych podkreślali, że „Bramowicze” są bardzo widoczni w Stargardzie, stanowiąc ważny element miejskiej tkanki kulturalnej.
Niespodzianką dla uczestników wydarzenia była prezentacja wizji galerii sztuki stworzonej przez nastolatków uczestniczących w zajęciach w „Bramie”. Pod okiem Żanety Śniadek stworzyli, jak sami mówią „idealistyczną wizję ośrodka kultury”, który według ich koncepcji miały składać się nie tylko z galerii, ale także z restauracji, muzeum sztuki i centrum edukacyjnego. Nad koncepcją pracowali: Martyna Tyczkowska, Julia Jotejko, Igor Ratkowski, Joanna Mierzwa, Julia Dobersztyn, Lena Ignaszak i Amelia Gontarz. Wizję młodzieży można potraktować jako inspirację.
Kiedy powstanie galeria sztuki?
Prezydent Rafał Zając, jeszcze przed zapoznaniem się, z koncepcją, zadeklarował publicznie, że „zrobi wszystko, aby galeria powstała w najbliższych pięciu latach”. Z naszych informacji wynika, że rozważany jest obszar przy ul. Wyszyńskiego.
Wystawę można oglądać w Bramie Wałowej przy ul. Chrobrego. Swoją twórczość zaprezentowali następujący twórcy: Ryszard Baloń, Marek Fiszer, Andrzej Kowalski, Patrycja Mróz, Marcin Parzybut, Ludmiła Sabadini, Beata Żurek, Żaneta Śniadek, Joanna Szala, Anna Wojciechowska, Elżbieta Woźniak, Teresa Wiśniewska, Agata Drapała, Małgorzata Gontarz, Aleksandra Słoniewska, Marta Kacpura, Katarzyna Szczurowska, Marian Dąbrowski, Anna Wilk, Artur Gąsior, Marta Czyż, Paulina Żukowska- Polonis, Katarzyna Witkowska, Weronika Pietrzyk, Marta Petri, Lidia Marchwińska, Urszula Kałużna.
Galeria zdjęć z wydarzenia: TUTAJ
Tym razem tekst: Julia Zygmuntowicz i Maja Chwiałkowska, Pracownia Lokalności i Dziennikarstwa SCK
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- „Brama” pękała w szwach. Potrzebna jest większa galeria sztuki