Dzisiaj jest: 25.1.2025, imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany

W mieście usuwają azbest, a w gminie nie

Dodano: 2 miesiące temu Autor:

W tym roku WFOŚiGW w Szczecinie nie ogłosił programu dofinansowania na usuwanie azbestu z gospodarstw naszego regionu.

W mieście usuwają azbest, a w gminie nie

W tym roku WFOŚiGW w Szczecinie nie ogłosił programu dofinansowania na usuwanie azbestu z gospodarstw naszego regionu. Mimo to ze Stargardu zniknęły 22 tony tego niebezpiecznego materiału.

Urząd Miejski w Stargardzie, mimo braku dofinasowania z Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska w Szczecinie, zabezpieczył środki w budżecie na usunięcie azbestu z gospodarstw na terenie miasta. Nabór wniosków na usunięcie azbestu i wyrobów zawierających azbest na 2024 r. prowadzony był do 31 marca. Miasto pomogło sfinansować demontaż pokrycia lub wyrobów zawierających azbest, transport odpadu niebezpiecznego z miejsca rozbiórki do miejsca unieszkodliwienia oraz unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest. W tym roku, w ramach projektu wykonane prace na 22 nieruchomościach, eliminując 22 tony materiałów niebezpiecznych dla zdrowia. Ich koszt wyniósł niemal 26 000 zł.

O usuwanie azbestu upominają się mieszkańcy gminy wiejskiej Stargard. – Otrzymuję zapytania od mieszkańców, czy wzorem lat ubiegłych, w 2024 r. Gmina Stargard będzie realizowała projekt usunięcia wyrobów zawierających azbest. Mieszkańcy posiadają jeszcze niewielkie ilości płyt falistych w ramach prowadzonych gospodarstw domowych- zwrócił się do Wójta Patrycji Gross Radny Rady Gminy Waldemar Kolasiński. – Osoby te zadeklarowały gotowość udziału w projekcie na początku bieżącego roku, jednakże otrzymali informację zwrotną o braku ogłoszenia przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie programu usuwania wyrobów zawierających azbest w 2024 r.- poinformował radny i zwrócił się z pytanie, czy Gmina ma w planach przeprowadzenie akcji również w przypadku finansowania ze środków własnych, bez finansowania zewnętrznego.

Łukasz Młynarczyk, Zastępca Wójta Gminy Stargard poinformował, że z uwagi na brak otrzymanego w bieżącym roku dofinansowania zadania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, budżet Gminy Stargard nie pozwolił na zrealizowanie tego zadania. – W latach poprzednich, zadanie polegające na usunięciu wyrobów zawierających azbest, odbywało się przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Gmina Stargard partycypowała w kosztach realizacji zadania- poinformował Łukasz Młynarczyk. – Jednocześnie informuję, że zabezpieczono środki pieniężne na powyższy cel w projekcie budżetu gminy na rok 2025. Gmina Stargard wystąpi również z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie o dofinansowanie zadania „Usuwanie wyrobów azbestowych z terenu Gminy Stargard”- dodał Zastępca Wójta.

Azbest wykazuje działanie chorobotwórcze na skutek wdychania włókien zawieszonych w powietrzu. Sama obecność azbestu nie jest zagrożeniem dla zdrowia, dopiero przy jego uszkodzeniu (złamaniu, kruszeniu, cięciu) uwalniane włókna mogą trafić do organizmu. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, skutki szkodliwego działania azbestu nie muszą być natychmiastowe. Jego działanie u człowieka może ujawnić się nawet po kilkudziesięciu latach. W aktualnym stanie wiedzy naukowej azbest jest substancją o udowodnionym działaniu rakotwórczym dla ludzi.

Źródło foto: samorząd gov.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wybudzenie dzwonów u Jana. Fotorelacja