Opłacalność produkcji rolnej to temat-rzeka. Każdemu rolnikowi zależy na jak najwyższej efektywności uprawy, co jest ściśle uzależnione od poprawnej agrotechniki, a także stosowania się do podstawowych zasad zwiększania plonowania. W naszym artykule pochylamy się nad najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na wielkość i jakość plonów, niezależnie od rodzaju uprawianych roślin.
Badanie gleby
Punktem wyjścia do zwiększenia plonowania jest korzystanie z cennych informacji na temat rodzaju, jakości i składu fizykochemicznego gleby. We współczesnym rolnictwie jest coraz mniej miejsca na improwizację czy kierowanie się wyłącznie intuicją oraz doświadczeniem.
Badania gleby to dziś obligatoryjna czynność, jaką należy przeprowadzać przed zasiewem, szczególnie w przypadku zmiany uprawianej rośliny. Celem takiego badania jest ustalenie kilku kluczowych faktów:
- Jakie jest pH gleby – może to determinować np. rodzaj stosowanych nawozów (doglebowe lub dolistne);
- Jakie niedobory składników odżywczych, makro i mikroelementów występują w glebie;
Te informacje umożliwiają dokładne dopasowanie nawożenia, jak i wybór odpowiednich roślin, które poradzą sobie na konkretnym stanowisku. Dzięki temu rolnik już na starcie zyskuje bardzo dobrą pozycję do tego, aby realnie zwiększyć plonowanie i zadbać o opłacalność produkcji rolnej na danym areale.
Badania gleby nie trzeba przeprowadzać co sezon, natomiast warto to robić zawsze wtedy, gdy planujemy obsiać je inną rośliną niż ta dotychczasowa. Jest to również niezbędne po dłuższym okresie uprawy i intensywnego nawożenia, które wpłynęło na skład fizykochemiczny gleby.
Rada eksperta – jak zwiększyć plony:
„ Prawidłowe przygotowanie pola do zasiewu Czyli ogólnie pojmowana agrotechnika. Tutaj znów warto podkreślić, że choć tradycyjne metody przygotowywania pól nadal się sprawdzają, to jednak przy obecnej mechanizacji rolnictwa, bazowaniu na precyzyjnych informacjach na temat składu gleby i dostępności olbrzymiej ilości odmian poszczególnych roślin uprawnych, niezbędne jest stałe uzupełnianie swojej wiedzy i sięganie po nowoczesne rozwiązania agrotechniczne.” Źródło: https://solumagroup.pl/rolnictwo-blog-o-rolnictwie,ac179/trzy-filary-zwiekszania-plonow-rolnych,2134
Prawidłowe nawożenie
Trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek gospodarstwa rolnego bez sięgania po nawozy mineralne (sztuczne). Są one praktycznie niezbędne dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów produkcji rolnej.
Nawożenie to nic innego, jak uzupełnienie niedoborów składników mineralnych występujących w glebie, co ustalamy na etapie badania gruntu. Celem stosowania nawozów jest również zaspokojenie potrzeb roślin na składniki odżywcze.
Obecnie standardem jest stosowanie nawozów doglebowych, które wykazują długie działanie, stopniowo uwalniając składniki do gleby, jak i nawozów dolistnych – te umożliwiają bardzo szybkie odżywienie roślin, sprawdzają się również w okresach suszy, natomiast należy je traktować w kategorii uzupełnienia dla nawożenia doglebowego.
Dobór rodzaju nawozów, jak i częstotliwości i obfitości ich stosowania, należy uzależnić od rzeczywistych potrzeb roślin oraz cyklu wegetacji. Praktycznych wskazówek warto szukać bezpośrednio u sprzedawców nawozów, którzy mają dogłębną wiedzę na temat oferowanych produktów.
Ekspert radzi:
„ Zmniejszenie ilości nawozów mineralnych bez strat w produkcji rolnej jest ściśle uzależnione od częstszego sięgania po naturalne zasoby. Mamy na myśli troszczenie o materię organiczną w glebie poprzez m.in. ochronę przed stratami wilgoci (nawadnianie pól w okresach suszy, najlepiej wodą pozyskiwaną z własnego ujęcia, wieczorem i nad ranem) oraz przede wszystkim stosowanie nawozów naturalnych.” Źródło: https://polfert.com.pl/poradnik-nawozenia/zmniejszenie-ilosci-nawozow-a-wysokosc-i-jakosc-plonow
Odpowiednie nasiona
O plonowanie należy zadbać już na etapie wyboru nasion. Tutaj naprawdę nie ma miejsca na przesadne oszczędności. Warto sięgać po nasiona znanych, cenionych odmian, które dobrze sprawdzają się na konkretnych glebach (można np. śledzić rankingi publikowane w Internecie czy zasięgnąć opinii organizacji rolniczych, sprzedawców nawozów, którzy mają bezpośredni kontakt z rolnikami etc.).
Stosując się do tych dość prostych zasad można spełnić podstawowe warunki obfitego, jakościowego plonowania, a tym samym zachować konkurencyjność na coraz bardziej wymagającym rynku krajowym i europejskim.
Polecamy artykuł:
„Wykazano, że nawożenie w formie startowej sprzyja pobieraniu składników oraz zwiększa plonowanie o 1-8 dt ziarna oraz zmniejsza wilgotność ziarna o ok. 1%. Przy odpowiednim siewniku i właściwym dobraniu nawozów, możliwy jest wysiew całej dawki nawozów mineralnych - łącznie z siewem ziarna. Dzięki korzystnym efektom w pobieraniu fosforu i azotu, lepszemu ich wykorzystaniu z nawozów mineralnych oraz możliwości ograniczenia liczby zabiegów, metoda przysiewnej aplikacji nawozów, sprzyja obniżce nakładów (o ok. 300 złźha-1) oraz ochronie środowiska.” Źródło, czytaj dalej: https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR0-0038-0022
Artykuł partnera