Co to jest implant zębowy?
Implant zębowy to niewielka tytanowa śrubka, która po wszczepieniu w kość szczęki zastępuje korzeń zęba. Na tej śrubie montuje się koronę ceramiczną lub porcelanową. Odcień korony można dopasować do naturalnego koloru zębów. Implanty w Łodzi sprawiają, że pacjent ma takie samo uczucie, jak przy posiadaniu swoich zębów.
Implanty zębów przeznaczone są dla szerokiego grona pacjentów borykających się z problemem niepełnego uzębienia. Mogą być stosowane zarówno dla tych osób, które mają pojedyncze braki w uzębieniu, jak i dla tych z całkowitym bezzębiem. Jeśli chodzi o pojedyncze braki to wystarczy wszczepienie tytanowej śruby, natomiast w przypadku całkowitego bezzębia - implanty często stanowią filar, który stabilizuje całe protezy czy mosty protetyczne.
Implanty zębowe mogą być wszczepiane praktycznie wszystkim osobom, jednak i w tym wypadku są pewne wyjątki. Leczenie implantologiczne można rozpocząć u osób młodych, które zakończyły już proces wzrostu kości. Natomiast w przypadku osób starszych przeszkodą może być osteoporoza. Inne przeciwwskazania to między innymi:
- ciąża i czas karmienia,
- alkoholizm,
- uzależnienie od palenia papierosów,
- choroby nowotworowe,
- cukrzyca,
- choroby układu krzepnięcia,
- AIDS.
Każdorazowo to lekarz bada stan zdrowia swojego pacjenta i nie wolno zatajać przed nim żadnych informacji. To również protetyk podejmuje decyzję czy dana osoba kwalifikuje się do wykonania zabiegu.
Jakie są etapy leczenia implantologicznego?
Proces takiego leczenia zależny jest zazwyczaj od indywidualnych cech pacjenta, między innymi braków w uzębieniu, ogólnego stanu zdrowia czy stanu jamy ustnej, a także innych czynników, które ustala lekarz prowadzący.
Bardzo ważna jest pierwsza wizyta u stomatologa, podczas której przeprowadza on wywiad ze swoim pacjentem i sprawdza stan uzębienia, a także ocenia, jakie są możliwości odbudowy ubytków. Podczas tej wizyty wykonuje również badanie RTG pantomograficzne. Może zlecić również inne badania. To na ich podstawie dobiera najlepszy sposób leczenia.
Kolejny etap to wszczepienie implantu. Zabieg jest wykonywany z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Jest on praktycznie bezbolesny. Po wszczepieniu implantu pacjent otrzymuje od protetyka zalecenia odnośnie do dalszego postępowania.
W dalszej kolejności należy udać się na wizytę kontrolną, która odbywa się po około 14 dniach od zabiegu.
Po upływie od 2 do 6 miesięcy od wszczepienia implantu, wykonuje się odbudowę protetyczną, takie jak mosty, protezy czy korony.
Implantologia to skomplikowany i długotrwały proces, który wymaga dużych pokładów wiedzy, i doświadczenia od lekarza. Warto wybrać sprawdzony gabinet stomatologiczny, w którym kompleksowo dbają o potrzeby swoich pacjentów.
Materiał sponsorowany