Dzisiaj jest: 6.10.2024, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Pierwszy transfer PGE Spójni Stargard. Nowy koszykarz niedawno skończył sezon

Dodano: 3 miesiące temu Autor:

Mierzący 201 cm skrzydłowy ma 24 lata. Dla amerykańskiego koszykarza będzie to drugi sezon w Europie.

Mierzący 201 cm skrzydłowy ma 24 lata. Dla amerykańskiego koszykarza będzie to drugi sezon w Europie. Po występach w szwedzkiej Basketligan zrobi kolejny krok w swojej karierze i sprawdzi się na wyższym poziomie. Rywalizacja w Orlen Basket Lidze będzie dla niego większym wyzwaniem, ale trener Sebastian Machowski już pokazał, że potrafi wyciągnąć zagranicznych koszykarzy z teoretycznie słabszych lig.

Takimi przykładami są Barret Benson, a ostatnio Devon Daniels IV, którzy stali się czołowymi postaciami Orlen Basket Ligi, a ich transfery były na początku wielką zagadką. Również w lidze szwedzkiej można znaleźć ciekawych graczy będących na początku swojej europejskiej kariery. Tu dobrym przykładem był Jonah Mathews z Anwilu Włocławek.

PGE Spójnia powoli buduje skład na sezon 2024/2025. Tydzień temu stargardzki klub poinformował, że w Biało-Bordowych barwach grał będzie nadal Wesley Gordon. W kolejny poniedziałek przyszedł czas na pierwszego nowego koszykarza. To Jayden Martinez, który w sezonie 2023/2024 rozegrał 61 spotkań.

Pochodzący z Texasu koszykarz swój pierwszy zawodowy sezon zaczął w szwedzkim Koping Stars. Jego zespół w sezonie regularnym wygrał tylko sześć z 32 spotkań, ale w dziewięciozespołowej lidze zajął ósme miejsce i awansował do play-offów. W nich nie sprawił niespodzianki, przegrywając w pierwszej rundzie 0:3.

Skrzydłowy wystąpił w 28 meczach, a 26 spotkań zaczynał w pierwszej piątce. Grał średnio przez prawie 32 minuty i oddawał po 12 rzutów na mecz. Zdobywał 14,8 punktu. Trafił 37/106 "trójek" (34,9%). Wykorzystał również 67/94 rzutów wolnych. Sporo dokładał też w innych elementach - 8,5 zbiórki, 1,6 asysty, 1,1 przechwytu i 0,9 bloku.

Ostatni mecz w Szwecji rozegrał 14 marca. Tam nie dokończył sezonu, ale to nie oznacza, że przed przyjazdem do Stargardu będzie miał długą przerwę. Od 4 kwietnia grał, bowiem w Portorykańskiej drużynie Cangrejeros de Santurce. Ten zespół Puerto Rican BSN miał bilans 18-16, a ostatni mecz rozegrał w nocy z 1 na 2 lipca polskiego czasu.

Zespół nowego koszykarza PGE Spójni Stargard przegrał 90:92 z Leones de Ponce. Jayden Martinez zdobył w tym meczu 15 punktów (7/13 z gry). Miał też pięć zbiórek i dwa bloki. Najlepszy pojedynek rozegrał 16 kwietnia. Wtedy Cangrejeros de Santurce przegrali po dogrywce 108:114 z Indios de Mayaguez a Martinez zdobył 28 punktów. Trafił 10/14 rzutów z gry w tym aż 6/8 za trzy punkty. Miał też dziewięć zbiórek i dwa bloki.

Co ciekawe w Cangrejeros de Santurce Jayden Martinez grał z koszykarzami, których powinni kojarzyć fani NBA. Jego kolegami z zespołu byli Will Barton, który w sezonie regularnym najlepszej ligi świata rozegrał 679 meczów dla Portland Trail Blazers, Denver Nuggets , Washington Wizards i Toronto Raptors oraz Jared Sullinger - 269 meczów dla Boston Celtics i Toronto Raptors.

Jayden Martinez w latach 2018-2023 wystąpił w 132 meczach na parkietach NCAA, a 79 spotkań zaczynał w pierwszej piątce. W 25 minut zdobywał średnio 9,8 punktu (37,5% za trzy) i 5,5 zbiórki. Cztery lata spędził w New Hampshire, gdzie jego rola z roku na rok rosła. Zaczynał od 19 minut, 7,9 punktu i 5,1 zbiórki. Kończył, grając po prawie 35 minut i zdobywając 14,9 punktu. Na piąty uczelniany sezon przeniósł się do North Texas, gdzie tylko trzy z 35 meczów rozpoczynał w pierwszej piątce, a w 16 minut zdobywał 4,2 punktu oraz 3,2 zbiórki.