Już po raz czwarty odbył się w naszym mieście niebieski marsz organizowany przez Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie.
W „Marszu dla autyzmu” wzięło udział kilkaset osób, co oznacza, że coraz więcej stargardzian rozumie odmienność rozwojową ludzi cierpiących na autyzm. „Moja obecność na marszu podyktowana jest bardzo ważnym powodem. Chcę pokazać, że wspieram wszystkie osoby cierpiące na autyzm. To dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, w jaki sposób im pomóc” - mówiła Irena Agata Łucka z zarządu powiatu.
Tradycyjnie, jak co roku głównym celem błękitnego marszu było propagowanie i uwrażliwienie społeczeństwa na odmienność ludzi autystycznych.
„Istotą tej inicjatywy jest poszerzanie wiedzy i zrozumienia. Ostatnio oglądam serial zatytułowany „Miłość na spektrum”, który gorąco wszystkim polecam. Ten obraz daje nie tylko ogromną wiedzę, ale również pozwala lepiej zrozumieć zagadnienie autyzmu” - przekonywała z kolei Iwona Wiśniewska, starosta powiatu.
W ‚Niebieskim marszu” udział wzięły szkoły, przedszkola, przedstawiciele władz miasta, powiatu i organizacje pozarządowe.
„Ten marsz jest swego rodzaju symbolem. Pokazuje, że wśród nas są różni ludzie, również ci, którzy cierpią na autyzm. Należy się im szacunek, wsparcie i bliskość. W naszym społecznym funkcjonowaniu powinniśmy uwzględniać potrzeby każdego człowieka, niezależnie od wszystkiego. Dzisiejsza inicjatywa pokazuje, że najważniejsza jest otwartość na ludzi” - zaznaczał z kolei prezydent Rafał Zając. „Cieszę się, że świadomość społeczna wśród stargardzian jest tak wysoka. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy przy każdej okazji upowszechniać postawy wsparcia i zrozumienia. Fakt, że organizatorami dzisiejszego marszu są społecznicy, pokazuje, że jest to prawdziwa potrzeba wypływająca z serc ludzi, którzy pracują na co dzień z osobami odmiennymi” - przekonywał prezydent.
„Marsz dla autyzmu” był jednym z elementów propagowania wiedzy na temat autyzmu. Przez cały kwiecień odbywać się będą imprezy, prelekcje i warsztaty, dzięki którym będzie można pogłębić wiedzę na temat tej dysfunkcji.
Wszystkie zainteresowane tematem osoby powinny zgłaszać się do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Oddziału KTA w Stargardzie, który mieści się przy ul. Żeglarskiej 3. Placówka działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Wszelkie informacje można uzyskać również pod numerem telefonu 91/573 94 15.
Galeria zdjęć z wydarzenia wkrótce na portalu.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Lifestyle
- BŁĘKIT STARGARDU DOKOŁA