Dzisiaj jest: 14.7.2024, imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

Gminy czekają na bonusy za wysoką frekwencję. Kto wygrał w naszym powiecie?

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:

Przed wyborami parlamentarnymi rząd na szybko ogłosił bonus frekwencyjny dla gmin do 20 tys. mieszkańców za frekwencję ponad 60 proc. w wyborach.

Gminy czekają na bonusy za wysoką frekwencję. Kto wygrał w naszym powiecie?

Przed wyborami parlamentarnymi rząd na szybko ogłosił bonus frekwencyjny dla gmin do 20 tys. mieszkańców za frekwencję ponad 60 proc. w wyborach. Komu należy się nagroda w powiecie stargardzkim?
 
Rząd PiS przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się 15 października, ogłosił aż trzy konkursy profrekwencyjne. Wzięły w nich udział gminy do 20 tys. mieszkańców. Pieniądze obiecał Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wyborcami PiS na Żywiecczyźnie. – Wzorem wyborów poprzednich chcemy zaproponować pewnego rodzaju rywalizację w powiatach, w gminach tak, aby gminy do 20 tysięcy mieszkańców mogły w poszczególnych powiatach rywalizować ze sobą, w której gminie będzie najwyższa frekwencja- powiedział Morawiecki. Nie spodziewał się, że tegoroczne wybory okażą się sukcesem frekwencyjnym. W wyborach do Sejmu frekwencja wyniosła 74,38 proc., a do Senatu- 74-31 proc. Zdecydowana większość małych gmin przekroczyła frekwencję 60 proc.

Nikt nie spodziewał się tak wysokiej frekwencji

Pierwszy z konkursów to:Bitwa o remizy”. Program zakładał, że w każdym powiecie, z wyłączeniem miast na prawach powiatu, jednostki OSP. w  gminie do 20 mieszkańców, która uzyska największą frekwencję w wyborach do Sejmu i Senatu, otrzymają do 1 miliona złotych dotacji na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej.

Kolejny konkurs dotyczył dodatkowego 1 miliona złotych do budżetu obywatelskiego. Jak podał Serwis Samorządowy PAP, zgodnie z komunikatem rządu gminy do 20 tys. mieszkańców, które osiągną najwyższą frekwencję w powiecie, otrzymają milion złotych na budżet obywatelski. Te środki będą mogły być wykorzystane zgodnie z wolą mieszkańców. – To oznacza przykładowo nowe zakupy do biblioteki, z której korzystają dzieci i młodzież, rewitalizację parku czy stworzenie nowego placu zabaw. O tym, co powstanie dzięki tym dodatkowym środkom, zdecydują mieszkańcy danej gminy- poinformował Serwis Samorządowy PAP.

Trzeci konkurs dotyczył dodatkowych środków w wysokości 250 tys. zł na rozwój działalności kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i orkiestr dętych oraz 250 tys. zł dla lokalnego klubu sportowego. – To środki, które mają wzmocnić lokalnie działające grupy. Koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe i orkiestry dęte dbają o zachowanie tradycji i zaangażowanie w swoim sąsiedztwie. Lokalne kluby sportowe to zaś szansa dla dzieci i młodzieży, żeby rozwijały swoje talenty, korzystając z profesjonalnego zaplecza- poinformował Serwis Samorządowy PAP.

Realizacja obietnic będzie kosztowała około 1,07 mld zł

Największą frekwencję w województwie zachodniopomorskim uzyskała Gmina Kobylanka- 81,06 proc. i to do niej trafi dofinansowanie ze wszystkich trzech konkursów. W sumie realizacja obietnic sprzed wyborów będzie kosztowała około 1,07 mld zł. Jak poinformowała kancelaria prezesa Rady Ministrów, taką poprawkę zaproponował rząd do projektu ustawy budżetowej na 2024 r.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja