Dzisiaj jest: 20.7.2024, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Jolanta Aniszewska zwyciężczynią Nagrody Literackiej ?Jantar?. [VIDEO]

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Bursztynowa statuetka Jantara dla Jolanty Aniszewskiej.

Jolanta Aniszewska zwyciężczynią Nagrody Literackiej ?Jantar?. [VIDEO]

Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Jolanta Aniszewska otrzymała bursztynową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”.
 


W sobotę podczas 11. Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” im. Wojciecha Pszoniaka ogłoszone zostały wyniki IV edycji konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar”. Z 36 zgłoszonych książek Książnica Pomorska wybrała 5 pozycji, które dostały się do ścisłego finału. Znalazła się w nich powieść „Oddech” Niny Igielskiej, książka „Lakier” Jarka Skurzyńskiego, „Krzywe Zwierciadło” Alexa Wieseltiera, „Gdy Milknie kos” Jerzego Żelaznego oraz "Zamęt: czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach" Jolanty Aniszewskiej. Jury konkursu podjęło decyzję, że nagroda należy się stargardziance Jolancie Aniszewskiej. – Tę książkę trzeba przeczytać- mówią organizatorzy wydarzenia.
 


- Autorka tworzy fascynującą panoramę historyczną dwudziestowiecznych dziejów ważnego miasta Pomorza Zachodniego. Niczego się w tej na wskroś uczciwej książce nie wybiela – powiedział w uzasadnieniu prof. Tomasz Mizerkiewicz, przewodniczący jury i dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaznaczył pieczołowitą rekonstrukcję historyczną z mnogimi, posiadającymi duże walory literackie opowieściami o losach konkretnych ludzi czasu tużpowojennego. Dodał również, że mimo tego, iż jest to publikacja naukowa, to posiada też cechy literackiego reportażu, a ważnym walorem publikacji jest fakt, że autorka pisze także o latach 20. i 30., kiedy to Stargard, będąc niemieckim miastem, „stoczył się” w delirium faszyzmu.
 


Jolanta Aniszewska na wieść o zwycięstwie powiedziała, że czuje przede wszystkim… zamęt. - "Zamęt", od momentu pojawienia się na rynku wprowadził w moje życie sporo zamętu. Za sprawą czytelników, reakcji tych, którzy z książką się zetknęli. Na dzisiaj są pewne emocje. Naprawdę nie sądziłam, mimo tej nominacji, że książka, która nie jest książką stricte literacką, jest jednak przede wszystkim opowieścią historyka, znajdzie się w finale- powiedziała Jolanta Aniszewska.
 


Dwutomowe dzieło „Zamęt: czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach” zostało wydane przez Poznańskie Wydawnictwo Naukowe. Książka opisuje czas po wojnie w Stargardzie i okolicznych miejscowościach. – Imponująca historyczna panorama sporządzona za pomocą dwóch mechanizmów lunety i lupy. To wielkie panoramiczne spojrzenie na 1945 rok na Pomorzu Zachodnim, które składa się z wielu mikro perspektyw pojedynczych ludzkich losów- podsumował dzieło członek jury konkursu prof. US Piotr Krupiński podczas prezentacji sylwetek autorów.

Rano poprosiliśmy Panią Aniszewską o komentarz do wydarzenia
Nagroda Literacka "Jantar" to ogromne wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że przyznano ją za książkę o Stargardzie. Tematyka powojnia, tak mocno związana z tworzeniem naszej tożsamości jest ciągle żywa i wymagająca dyskusji. Jeśli "Zamęt" staje się jednym z głosów w tej debacie, wzbudza rozmowy wśród czytelników, to jest to dla mnie największa nagroda.


Portal e-stargard promował wydarzenie z okazji ukazania się "Zamętu". Przypominamy wywiad, który zamieściliśmy tuż po spotkaniu promocyjnym.

 

Foto z wydarzenia w Książnicy Pomorskiej: Fb Pomorze Zachodnie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Podsumowanie akcji Rowerowa Stolica Polski - Stargard 2024. Fotorelacja