Dzisiaj jest: 24.2.2024, imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

Podwójne świętowanie. Huczne urodziny Jeziora Szmaragdowego

Dodano: 7 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Już w najbliższy weekend (15-16 lipca) odbędą się 98. urodziny Jeziora Szmaragdowego i 10-lecie działalności Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd.

Podwójne świętowanie. Huczne urodziny Jeziora Szmaragdowego

Już w najbliższy weekend (15-16 lipca) odbędą się 98. urodziny Jeziora Szmaragdowego i 10-lecie działalności Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd. Wydarzenie wspiera Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Wśród wielu przygotowanych atrakcji (na niektóre trzeba wcześniej się zapisać) są spacery ze znanymi szczecińskimi przewodnikami, spotkania autorskie, wystawy, zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, gry podwórkowe, planszowe, terenowe, ognisko i leżakowanie w pięknych okolicznościach przyrody. Urodziny będą huczne. Zaplanowano je na dwa dni - 15 i 16 lipca. O atrakcje dla gości zadbało Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd i Szczecińskie Stowarzyszenie Przygodowe „Za Horyzont" przy współudziale Zespołu Parków Krajobrazowych WZ.

Na początek (sobota, od godz. 11) opowieść o historii niezwykłych podziemi przy Jeziorze Szmaragdowym i przemiany zapasowej kwatery gauleitera szczecińskiego Franza Schwede-Coburga w centrum edukacji przyrodniczej. Przewodnik Przemysław Olejnik pokaże, jak naprawdę powstało Jezioro Szmaragdowe. Będzie można poznać historię ówczesnej kopalni kredy, przyczyny zaprzestania jej działalności a tym samym powstania dzisiejszego jeziora.

Legendziarz Mirosław Wacewicz poprowadzi śladami historii Parku Leśnego Zdroje, a Michał Rembas wraz z Andrzejem Kraśnickim jr. opowiedzą o podziemnym Szczecinie. W obecnej siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego będzie można obejrzeć wystawę „Ludzie nad rzeką”. W pięciu blokach tematycznych - poprzez ilustracje i teksty - przedstawiona została historia, przyroda i przyszłość rzeki Odry.

W Zajeździe Szmaragd, który w sobotę i niedzielę będzie można zwiedzić, zaplanowano wystawę fotografii dokumentujących przebudowę obiektu w ostatnich latach. ZPK WZ zaprasza także na projekcje filmów o zachodniopomorskich parkach krajobrazowych i na swoje stoiska promocyjno-edukacyjne, gdzie można zaopatrzyć się (nieodpłatnie) w mapy i przewodniki po regionie.

W kompleksie schronów powyżej Jeziora Szmaragdowego odbędzie się zwiedzanie Podziemnej trasy Turystycznej, gdzie każde wyjście będzie prowadzić przez 18-metrową Podziemną Wieżę. Udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem zostanie także Sala Żywa, gdzie można oko w oko spotkać się z sześcionogimi stworzeniami.

W Młodzieżowym Kąciku Gastronomicznym dostępna będzie lemoniada, kawa i wygodne leżaki. Na najmłodszych czekają gry planszowe i podwórkowe oraz Kącik Kreatywny. Będzie można też pograć w bule okiem fachowców z Pétanque. Po południu zaplanowano ognisko (prowiant własny).

W niedzielę 16 lipca (od godz. 11) organizatorzy urodzin Jeziora Szmaragdowego również zapraszają na wycieczki, pokazy, pogadanki. Paweł Madejski odkryje przyrodnicze tajemnice Parku Leśnego Zdroje, Jan Sinius opowie o artylerii fortecznej Twierdzy Szczecin z 1945 r. a Rafał Bednarski zabierze na wycieczkę śladami kopalnianej kolejki.

Będzie też okazja poszukać skarbu Skarbka i zwiedzać Grotę. Na zainteresowanych Podziemną Trasą Turystyczną czekać będą przewodnicy. W Zajeździe Szmaragd będzie można odpocząć, obejrzeć filmy przyrodnicze i skosztować pysznego urodzinowego tortu.

 

 

 


Najedź na dowolną grafikę, kliknij i powiększ

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
„Zachodniopomorska Stójka dla Hani”. Fotorelacja